...
  • PL   EN

zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 5 grudnia 2021

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 5 grudnia 2021 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela, 5 grudnia 2021 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Zamku Królewskim. Bilety również można nabyć w kasie Zamku. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/2j_CoM9-n0k

Niedzielny koncert wypełni w przeważającej części muzyka kompozytorów epoki romantycznej, począwszy od wczesnoromantycznego Webera w klarnetowym Grand Duo Concertant, poprzez sonatę wiolonczelową Brahmsa, po koncert skrzypcowy Czajkowskiego. Nie zabraknie także muzyki współczesnej, tym razem w postaci utworów na harfę solo francuskiego kompozytora Guillaume Connessona oraz polskiej harfistki i kompozytorki Agnieszki Greli–Fedkowicz.

Wystąpią:
Małgorzata Kucharek – skrzypce, Krzysztof Stanienda – fortepian; Paweł Libront – klarnet, Rafał Dobrzyński- fortepian, Michał Majkowski – harfa, Hanna Michalska – wiolonczela, Maria Sterczyńska– fortepian.

Małgorzata Kucharek – naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat pod kierunkiem Krystyny Przybylińskiej-Żgaj w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku. Obecnie jest uczennicą OSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie skrzypiec dr Pauli Preuss. Rozwijała swoje muzyczne umiejętności, uczestnicząc w kursach prowadzonych przez profesorów Marię Orzechowską, Konstantego Andrzeja Kulkę, Bartosza Bryłę, Daniela Austricha, Marcina Baranowskiego, Macieja Rakowskiego, Łukasza Błaszczyka, Janusza Wawrowskiego. Była laureatką wielu konkursów m.in. 3. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Vivaldi 335”, a także 1 miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Miniatury Skrzypcowej w Warszawie. Do jej ostatnich osiągnięć należą: 2. miejsce w VIII Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, 1. miejsce i Nagroda Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w V Ogólnopolskich Konfrontacjach Skrzypcowych dla Szkół Muzycznych II Stopnia w Gdyni, 6. miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu, 2. Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu w 2021r. W 2019 roku Małgorzata uzyskała stypendium na wyjazd do Stanów Zjednoczonych na kursy muzyczne w Luzerne Music Center, które było kontynuowane w latach następnych. Małgosia jest stypendystką Funduszu od 2018 roku.

Paweł Libront – 17-letni klarnecista z Bydgoszczy. Jest uczniem PZSM im. Artura Rubinsteina w rodzinnym mieście, w klasie prof. Andrzeja Dudzińskiego. Ponadto kształcił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych klarnecistów, takich jak: Karel Dohnal, Igor Františák, Gabor Varga, Vitor Fernandes, Pierre Genisson, Bence Szepesi, Ecesu Sertesen, Arkadiusz Adamski, Roman Widaszek, Grzegorz Wieczorek. Był uczestnikiem Zimowej oraz Jesiennej Akademii Muzyki organizowanej przez Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2020, 2021).Do najważniejszych osiągnięć solowych i kameralnych Pawła należą: XIV Festiwal Klarnetowy – Piotrków Trybunalski 2021 (1 miejsce), II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich (1 miejsce), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej KraCamera 2021 (1 miejsce), Medici International Music Competition (1 miejsce w kategorii solowej i kameralnej). Aktualnie przygotowuje się do konkursu klarnetowego w Katowicach organizowanym przez Centrum Edukacji Artystycznej. Paweł jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 2021 roku.

Michał Majkowski – naukę gry na harfie rozpoczął w wieku 9 lat w Szkole Muzycznej I st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie u prof. Agnieszki Greli-Fedkowicz, pod której kierunkiem kontynuuje obecnie naukę w klasie II szkoły II stopnia. Od lat bierze czynny udział w Poznańskiej Jesieni Harfowej, oraz innych warsztatach.W październiku był słuchaczem warsztatów z wybitnym harfistą Alexandrem Boldachevem. Również w trakcie wakacji uczestniczył w warsztatach w Łańcucie, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Helgi Storck. W listopadzie brał udział w warsztatach z Florence Sitruk, które odbywały się w Akademii Muzycznej w Krakowie. Michał jest laureatem II nagrody w międzynarodowym konkursie w Moskwie „International Music Competition in Moscow”. Obecnie Michał przygotowuje się w zespole kameralnym (duet) do kolejnej edycji konkursu „Srebrna Szybka” (konkurs muzyki współczesnej) oraz do konkursu duetów w Cieszynie. Hobbystycznie poza grą na harfie zajmuje się astrofotografią, jest członkiem Młodzieżowego Klubu Turystyki Aktywnej „Ryś”. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Michał pozostaje od 2018 roku.

Hanna Michalska – 18-letnia wiolonczelistka z Warszawy. Absolwentka PSM nr 3 I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie, obecnie uczennica ZPSM Nr 1 w Warszawie, OSM II st. im. Mariana Sawy w klasie prof. Piotra Hausenplasa. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. 2. nagrody w kategorii zespołów kameralnych w Międzynarodowym Konkursie ,,Talents for Europe” (Słowacja 2018), 3. nagrody w XXI Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (2020) oraz 2. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2021). Brała udział w kursach muzycznych w klasie mistrzowskiej takich profesorów jak: Piotr Hausenplas, Rafael Rosenfeld, Stanisław Firlej, Kazimierz Michalik, Julius Berger. Pod opieka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2021 roku.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Krzysztof Stanienda, Maria Sterczyńska, Rafał Dobrzyński.

Młodzi Wirtuozi to projekt od lat realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących pod opieką Funduszu.

Więcej informacji o naszym wsparciu dla młodych muzyków: https://fundusz.org/program-zdolni/zajecia-muzyczne/

logo PGE
logo PZU
logo MEiN