...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 10 września 2023 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski.

Zapraszamy  na  pierwszy po wakacyjnej przerwie koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim w Warszawie. Koncert  wypełni muzyka  fortepianowa, skrzypcowa, zaprezentują się instrumenty dęte: trąbka i  flet,. Na zakończenie usłyszymy I część kwartetu  klarnetowego Stamitza przygotowaną  przez stypendystów w ramach Kameralnej Filharmonii Funduszu.
Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum.

W programie:
Barat  Chopin  Igudesman  Kuhlau  Liszt  Mouquet Mozart  Paganini  Stamitz  Wieniawski

Wystąpią:
Joanna Habich– skrzypce, Joanna Zathey – fortepian; Jakub Jaśkowski – trąbka, Agnieszka Porzuczek – Trzeciak – fortepian; Maja Regulska – flet, Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian; Anna Urzędowska – fortepian; kwartet w składzie Agnieszka Natanek – klarnet, Oriana Wojciechowska – skrzypce, Dobrawa Baszczak – altówka, Zoja Giza  – wiolonczela.

Joanna Habich
Jakub Jaśkowski
Maja Regulska
Anna Urzędowska
Agnieszka Natanek
Oriana Wojciechowska
Dobrawa Baszczak
Zoja Giza

Joanna Habich – 14-letnia skrzypaczka, uczennica  Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żaganiu, w  klasie Barbary Szałaty. Od września tego roku będzie kontynuować swoją edukację muzyczną w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, w klasie Marcina Baranowskiego. Joanna jest laureatką ponad 50 konkursów skrzypcowych, w tym 15 międzynarodowych i 24 ogólnopolskich. Do jej najważniejszych osiągnieć nalezą: Grand Prix w Lublinie, Warszawie i Rzymie oraz 3-krotne zajęcie I. miejsca w Poznaniu, 5-krotnie w Płocku, 3 krotnie w Belgradzie oraz w Moskwie i Londynie. Jest stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacji ENEA, Burmistrza Szprotawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Młoda Polska. W wieku 11 lat, zadebiutowała jako solistka z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej wykonując Koncert skrzypcowy g-moll  Maxa Brucha, wystąpiła też z recitalami w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Sali Balowej Zamku w Łańcucie. Brała również udział w projekcie Orchestra 4Young pod dyrekcją Adama Sztaby będąc jednym z koncertmistrzów składu. W Programie ZDOLNI Joasia jest – z roczną przerwą – od 2018 roku.

Jakub Jaśkowski 12-letni trębacz, uczeń Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Katowicach, w klasie Tomasza Soswy. Jest laureatem konkursów, zarówno jako solista, jak i w duecie .Do jego osiągnięć nalezą : II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2020 r. w Krakowie, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Trąbkowym Mały Trębacz w Trąbkach Wielkich, 2020 r., II miejsce (duet) w III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Lublinie, 2021, I miejsce  (duet) w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera, 2021, II miejsce w IV Warszawskim Festiwalu 2021 Miniatura muzyczna na instrumenty dęte drewniane i blaszane, 2021 r., wyróżnienie w Konkursie Instrumentów Dętych Jupiter (Kraków 2021 r. i 2023 r.), wyróżnienie w XIX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów (Jaworzno, 2021 r.), wyróżnienie w VI Świętokrzyskim Festiwalu Klas Instrumentów Dętych (Kielce, 2022), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2022, III miejsce w XV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej (Leżajsk 2022 r.), II nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Duetów Dziecięcych Duettino w Warszawie, 2022 r., III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2022 (duet), II miejsce w I Tuchowskim Konkursie Dętych Zespołów Instrumentalnych Od duetu do nonetu, 2022 r., I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2022 r. I miejsce w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku 2023 r., I miejsce w Konkursie Duetów Instrumentalnych Młody Kameralista w Jeżowym, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2023 (duet), wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Instrumenty Dęte w Jastrzębiu Zdrój w 2022 r., wyróżnienie w Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku 2023 r. Doskonalił swoje umiejętności podczas warsztatach trąbkowych w Lusławicach, w Międzynarodowym Kongresie Instrumentów Dętych Nowe Pryzmaty w Łodzi oraz 3 krotnie (2021 – 2022 – 2023) w Muzycznych Torturach, w Wadowicach, w klasie trąbki dr hab. Jakuba Waszczeniuka oraz Augii Haas z Nowego Jorku. W 2022 r. otrzymał miesięczne stypendium muzyczne Luzerne Music Center w USA, gdzie podnosił swoje umiejętności w grze solowej pod kierunkiem Terry Schorr, w zespołach kameralnych oraz orkiestrze. Poza muzyką interesuje się sportem. Kilka lat trenował karate, zdobywając nagrody indywidualne. Poza tym lubi jeździć na łyżwach, rolkach oraz grać w piłkę nożną i koszykówkę. W Programie ZDOLNI Funduszu jest od 2022 roku.

Maja Regulska – 16-letnia flecistka, uczennica V klasy  Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mariana Sawy w Warszawie, w klasie Pawła Leszczyńskiego. Rozpoczynając edukację muzyczną rozwijała swoje umiejętności w klasie fletu Joanny Popek i Elżbiety Dastych-Szwarc. Jest laureatką konkursów muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych w Austrii i Kanadzie. Co roku uczestniczy w kursach muzycznych. Doskonaliła swoją grę między innymi pod kierunkiem profesora Paolo Taballione i Agaty Igras. Od zeszłego roku szkolnego jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. We wrześniu 2022 roku wygrała główną nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Solista, wystąpiła oraz dokonała nagrania, jako solistka wraz z orkiestrą MROS Małopolska w prestiżowej sali Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Anna Urzędowska – 17-letnia pianistka z Nysy, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, w klasie Stefana Wojtasa. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. Jest laureatką około 50 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Do jej ostatnich osiągnieć nalezą: I miejsce – Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Broumovska klavesa Czechy 2021, Grand Prix – XXV Ogólnopolski Turniej pianistyczny im. H. Czerny- Stefańskiej w Żaganiu 2022, I miejsce w kategorii Walc oraz Etiuda – II Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin 2022, II miejsce – XVIII Festiwal Pianistyczny Chopinowskie Interpretacje Młodych Konin- Żychlin 2022, I nagroda oraz 4 nagrody specjalne – XVI konkurs pianistyczny im. Haliny Czerny- Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego Płock 2022. Od 2021 współtworzy duet z Martyną Walusiak-Cybulską, który uzyskał II. nagrodę w konkursie  muzyczny CEA (2023). W 2023 roku Ania koncertowała w Hiszpanii, Czechach, Niemczech oraz w Polsce m.in w Teatrze Wielkim w Łodzi, w Domu ur. Fryderyka Chopina, w Polskim Radiu Chopin oraz na koncercie z orkiestrą w Mariańskich Łaźniach. Uczestniczyła także w festiwalu  im. A. Rubinsteina, Łódź. Należy do fundacji Pro Musica Bona oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2022 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kwartet w składzie: Agnieszka Natanek – klarnet, Oriana Wojciechowska – skrzypce, Dobrawa Baszczak – altówka, Zoja Giza  – wiolonczela powstał w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Uczestniczki kwartetu są stypendystkami Funduszu, uczennicami różnych szkół muzycznych. Agnieszka Natanek – uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie Krzysztofa Zbijowskiego, Oriana Wojciechowska – jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie skrzypiec Małgorzaty Skorupy, Dobrawa Baszczak – 16-letnia altowiolistka w klasie Katarzyny Budnik w OSM II st. w Warszawie, Zoja Giza – 16-letnia wiolonczelistka uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, w klasie Iwony Michalak. Instrumentalistki są laureatkami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianistki, kameralistki związane z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Joanna Zathey, Agnieszka Porzuczek–Trzeciak, Monika Polaczek-Przestrzelska. Prowadzenie koncertu Michał Szymański.

Młodzi Wirtuozi – to cykl koncertów realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Zamek Królewski w Warszawie