...
  • PL   EN

zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 11 września 2022 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski

Zapraszamy na  pierwszy po przerwie wakacyjnej koncert  z cyklu Młodzi Wirtuozi, który odbędzie się  w Sali Koncertowej Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Koncert wypełnią utwory solowe  na nieczęsto prezentowanym  w takiej roli instrumencie tubie oraz  fortepianie oraz skrzypcach, jak również kameralne w wykonaniu tria fortepianowego i wiolonczeli z fortepianem. Bilety można  nabyć w kasach Muzeum.
Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:

W programie:
Bach, Beethoven, Chopin, Liszt, Penderecki, Piazzolla, Saint-Saëns

Wystąpią:

Michał Basista – fortepian; Wojciech Głąb – tuba; Kajetan Pałęcki – wiolonczela, Jolanta Adamska – fortepian; Miriam Powrósło – skrzypce, Wojciech Kopczak – fortepian; Trio w składzie: Michał Skibiński – skrzypce, Helena Gałek – wiolonczela, Alicja Furmańczyk – fortepian.

Michał Basista – 17-letni pianista i organista, uczeń POSM II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie fortepianu prof. Mileny Kędry i organów prof. Aleksandry Gawlik. Jest laureatem regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz organowych. Do ostatnich osiągnieć Michała należą: – I Miejsce oraz nagroda specjalna w XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej, Kraków, 2020, III Miejsce – Franz Liszt Center Piano Competition, Hiszpania, 2021, II Miejsce – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Broumovska Klavesa” – Czechy, 2021,  I Miejsce – XII Krakowski Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów, Kraków 2021, Tytuł Finalisty – VI Ogólnopolski Konkurs Indywidualności Muzycznych „Atma” 2022, Zakopane 2022, II miejsce – Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej, Kraków 2022, I miejsce – „Ischia” International Piano Competition, Ischia (Włochy) 2022.Michał doskonali swój warsztat pianistyczny na kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez wybitnych profesorów, takich jak:  Andrzej Jasiński, Andrzej Pikula, Andrzej Tatarski, Milena Kędra, Edward Wolanin, Michał Szczepański, Olga Łazarska, Ewa Pobłocka, Vikto Derevianko, Piotra Machnik, Alicja Paleta – Bugaj, Konstanze Eickhorst, Marek Shaviner, Barbara Halska, Vadim Rudenko, Irina Chukovskaya, Viera Nosina, Mikhail Voskresenski, Zbigniew Raubo, Piotr Banasik, Szymon Nehring czy Takashi Yamamoto. Michał koncertował jako solista z Lwowską Orkiestrą Kameralną w ramach XV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic”. Prezentował się w wielu prestiżowych salach min: w Muzeum Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Konserwatorium Muzycznym w Bratysławie, Willi Atma w Zakopanem, Filharmonii w Zilinie (Słowacja) oraz Filharmonii Krakowskiej. Brał udział w audycji radiowej w ramach cyklu Mistrzowie i uczniowie realizowanego przez Radio Kraków oraz wykonał recital w ramach cyklu Klasyka na Koszykach Online na zaproszenie Fundacji imienia Juliana Cochrana. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji oraz od 2017 roku stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Wojciech Głąb – 19-letni tubista, absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Katowicach w klasie Pana Mateusza Konopki. Od października 2022 r. Wojtek będzie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie dr hab. Jakuba Urbańczyka –- solisty NOSPR w Katowicach. Wojtek jest laureatem konkursów, do  jego najważniejszych osiągnięć należą: III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w Radomiu (2020), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Lutaka w Krakowie (2021), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych we Wrocławiu (2021), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Puzonistów i Tubistów im. Pawła Waloszczyka w Bytomiu, II miejsce w Konkursie Instrumentów Dętych w ramach VI Świętokrzyskiego Festiwalu Instrumentów Dętych (2022). Wojtek rozwija swoje umiejętności u znakomitych pedagogów takich jak: Jakub Urbańczyk, Øystein Baadsvik, Krzysztof Mucha, Jakub Sznajder, Mateusz Kurek czy Will Druiett. Od 2020 roku jest związany z kwintetem dętym blaszanym Burnning Brass. Zespół był nagradzany w konkursach ogólnopolskich i miedzynarodowych. Do najważniejszych osiągnięć należą: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie CEA w kategorii Dęte Zespoły Kameralne (2022), Grand Prix w  konkursie Lwowskie Fanfary 2021,  I miejsce w konkursie Kra Camera w Krakowie (2021), I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych im. Bolesława Strawy i Franciszka Krzemińskiego w Lublinie (2021). W kwietniu 2022 roku Wojtek wystąpił jako solista podczas koncertu dyplomantów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Filharmonii Śląskiej. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Kajetan Pałęcki – 17 letni wiolonczelista, uczeń OSM II st. im Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie Magdaleny Bojanowicz-Koziak. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych m. in.: 1. miejsca w International Gustav Mahler Prize Cello Competition 2020, 2. miejsca The 12th Jan Vychtil Cello Competition Prague, Grand Prix w XIX Konkursie wiolonczelowo-kontrabasowym w Malborku, 2. miejsca w IX Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy w Sochaczewie 2021, 3. miejsca w XIII Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. Dzięki wielu osiągnięciom w grze na instrumencie, Kajetan został wybrany na koncertmistrza wiolonczel 3. edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów. Uczestniczył w kursach, gdzie pracował pod kierunkiem m.in.: Gottharda Poppa, Kazimierza Michalika, Andrzeja Orkisza, Stanisława Firleja, Marcina Zdunika, Tomasza Strahla, Bartosza Koziaka. Występował w Uniwersytecie Sztuki w Grazu, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Klaipėda Concert Hall, Pałacu w Łańcucie, Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim w Warszawie. We wrześniu 2019 roku Kajetan wystąpił na uroczystym koncercie z ramienia Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zorganizowanym przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę z okazji wizyty Drugiej Pary Prezydenckiej USA- Karen Pence oraz Mike Pence w Pałacu Prezydenckim. Od Października 2015 roku Kajetan Pałęcki jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Miriam Powrósło – 19-letnia skrzypaczka, absolwentka  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu klasy pana Janusza Gajownika. Miriam w tym roku koncertowała jako solistka z orkiestrą Filharmonii Opolskiej, a także -z orkiestrą Filarmonica Paul Constaninescu Ploiesti w Rumunii. Zaprezentowała się w recitalu skrzypcowym w Trewirze oraz w Moguncji- w Niemczech. Jest laureatką konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, do jej ostatnich osiągnięć należą: Grand Prix na VII Festiwalu Skrzypcowym w Kielcach (2022), I miejsca podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego o tytuł ,,Mistrza Czterech Strun” w Obornikach Śl. (2020), I miejsca podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Rzymie (2020), trzykrotnie, w  roku 2020, 2018  oraz w roku 2016 otrzymała Tytuł Zwycięzcy w kategorii Muzyka w Międzynarodowym Konkursie Begegnung mit Osteurope, w Düsseldorfie, w Niemczech, jak również III miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej dla SM II st. w  Poznaniu. Miriam jest stypendystką Prezydenta Miasta Opola, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu ministerialnego Młoda Polska, otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego Marszałkowskie Talenty. Od roku 2019 objęta jest wsparciem programu Fundacji Rozwoju Śląska im. Johanna Krolla, brała udział w pierwszej edycji pionierskiego programu stypendialnego Banku Talentów 2020, gdzie wieńczyła swoje uczestnictwo w roli koncertmistrza Orkiestry Banku Talentów. Od roku 2018 objęta opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Trio w składzie: Michał Skibiński – skrzypce, Helena Gałek – wiolonczela, Alicja Furmańczyk – fortepian powstało w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkowie tria są stypendystami Funduszu, uczniami szkół muzycznych z różnych miast. Michał Skibiński – skrzypek uczy się w OSM I i II st. w Łodzi w klasie Pani Elżbiety Puchalskiej, Helena Gałek –jest z Torunia, gdzie uczy się w klasie wiolonczeli Pana Karola Wroniszewskiego, a Alicja Furmańczyk – pianistka z Poznania, uczennica Pana Marka Gidaszewskiego. Instrumentaliści są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, wielokrotnie mieli okazje prezentować się zarówno w Muzeum Łazienki Królewskie jak i Muzeum Zamek Królewski na koncertach KFnrD. Realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Jolanta Adamska, Wojciech Kopczak.

Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Organizatorzy:

Partnerzy:

Zamek Królewski w Warszawie
logo PZU