...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich niedziela 26 lutego 2023 r., godz. 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich niedziela 26 lutego 2023 r., godz. 12.00 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Niedzielny koncert w Łazienkach Królewskich wypełnią w przeważającej części utwory kameralne Brahmsa, Franca, Roty, nie zabraknie solowych wykonań w koncercie Vivaldiego, Karłowicza oraz wirtuozowskim utworze skrzypcowym Ravela.
Bilety można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:
https://youtube.com/live/5dG_pHOWQfA?feature=share

W programie:
Brahms  Franck  Ganne  Karłowicz  Mangani  Ravel  Rota  Vivaldi

Wystąpią:
Aleksandra Jaśkowska – flet, Grzegorz Głowacki – fortepian; Karolina Kamińska – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian; Dorota Pałka – klarnet, Ma Xuandi – fortepian; Zoja Syguda – skrzypce, Andrzej Siarkiewicz – fortepian, Trio w składzie: Dorota Pałka – klarnet, Kajetan Pałęcki – wiolonczela, Eryk Koszela – fortepian.

Aleksandra Jaśkowska
Dorota Pałka
Karolina Kamińska
Zoja Syguda
Eryk Koszela
Kajetan Pałęcki

Aleksandra Jaśkowska –16-letnia flecistka, uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Małgorzaty Komorowskiej. Ola gra również na flecie piccolo oraz flecie traverso w klasie Karoliny Jesionek. Jest laureatką konkursów, zarówno jako solistka, jak i w duecie. Do jej ostatnich osiągnieć należą: III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Krakowie OPUS 2021; II miejsce w IV Warszawskim Festiwalu „Miniatura muzyczna na instrumenty dęte drewniane i blaszane” 2021 r; I nagroda w II International Online Instrumental Performance Competition Toronto Kanada 2021 r.; I miejsce – International Art. Media Contest „Word Art. Games” Hiszpania, 2022 r.; wyróżnienie w XIII Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu 2021 r.; III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Krakowie OPUS 2022 r.; wyróżnienie – duet na flet traverso w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku 2022 r.; wyróżnienie we Wrocławskim Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych, 2022 r. Aleksandra doskonali swój warsztat uczestnicząc w warsztatach fletowych, gdzie pracuje pod kierunkiem wybitnych profesorów min: dr hab. Agaty Igras, dr Marii Peradzyńskiej – Filip, prof. Urszuli Janik – Lipińskiej,  dr hab. Eweliny Zawiślak. Aleksandra przez 10 lat (do 2021 r.) śpiewała i tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca „Tysiąclatki” w Katowicach. Ola dwukrotnie otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Chorzowa za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury (2017 i 2018 ), a od 2022 roku jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Karolina Kamińska – 18-letnia wiolonczelistka, uczennica klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Piotra Hausenplasa oraz Mateusza Szmyta. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych solowych i kameralnych w USA, Rosji, Słowacji i Czechach. Brała również udział w 24. edycji programu Morningside Music Bridge w Bostonie, Warsztatach Muzyki Kameralnej w Lusławicach oraz projektach orkiestrowych takich jak: Lusławicka Orkiestra Talentów edycja II oraz FAME’s Institute Orchestra w Macedonii utworzona w ramach projektu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Od 2017 roku jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Dorota Pałka – 18-letnia klarnecistka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, w klasie klarnetu dr hab. Piotra Laty. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat, ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Żegocinie, w klasie klarnetu Krzysztofa Pucha. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach pod kierunkiem wybitnych klarnecistów i pedagogów takich jak: Jean- Marc Fessard, Nuno Pinto, Florent Heau, Risto Gjorevski, Vitor Fernandes, Antonio Saiote, Francisco Canto, Antonio Tinelli, Ecesu Sertesen, Igor Františák, Arkadiusz Adamski, Roman Widaszek, Jan Jakub Bokun oraz Grzegorz Wieczorek. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali muzycznych o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Do jej najważniejszych osiągnięć należą: Grand prix w Międzynarodowym Konkursie Fanfares Of Lviv 2021, II miejsce i Nagroda Specjalna za wyróżniającą się osobowość artystyczną w X Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym, I miejsce w IV Warszawskim Festiwalu Miniatura Muzyczna na Instrumenty dęte drewniane i blaszane, II miejsce w XIV Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, II miejsce w International Moscow Music Competition, I miejsce w IV Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych ”Finalis”. Dorota jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji “Pro Musica Bona” oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Zoja Syguda – 13-letnia skrzypaczka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wejherowie, w klasie Piotra Bukowskiego. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w roku 2017 r. Uczestniczy w wielu warsztatach i kursach muzycznych. W dorobku osiągnięć artystycznych posiada wiele czołowych nagród na konkursach krajowych i zagranicznych. W zeszłym roku została zaproszona do udziału w węgierskim talent show Virtuozok w Budapeszcie. W swoim repertuarze posiada utwory wielu znanych kompozytorów, m.in.: J.S. Bacha, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego, W.A. Mozarta, P. Sarasatego. Do ostatnich z wielu osiagniec Zoji nalezą: Grand Prix – III Ogólnopolski Konkurs Młodzi Muzycy w Katowicach, 8-11grudzień 2021r., Grand Prix – Konkurs Paganini w Puławach, 21-22 lutego 2022r., Grand Prix – IX Młodzieżowy Konkurs na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim, 24-26 luty2022r., I nagroda – IX Międzynarodowe Spotkania Młodych Skrzypków im. prof. m. Ławrynowicza w  Płocku, 28 luty-2 marzec 2022r., Grand Prix – Ogólnopolski Konkurs Bajeczne Skrzypce – Dziecięce Wyścigi Skrzypcowe w Gdyni, 1-2 kwiecień 2022r., I nagroda – XV Żyrardowskie Spotkania Skrzypcowe w Żyrardowie, 28-29 kwietnia 2022r., Grand Prix – XIII Kaszubskie Prezentacje Skrzypcowe w Kościerzynie, 25 kwietnia 2022r., I nagroda – XXIII Makroregionalny Oruński Konkurs Skrzypcowy w Gdańsku, 20 maj 2022r., Grand Prix -VI Ogólnopolskie Konfrontacje Skrzypcowe w Gdyni, 28 maj 2022r., Grand Prix – VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Puławy&skrzypce” w Puławach, 9-11 sierpień 2022r. W 2022r roku dwukrotnie wystąpiła na koncertach z towarzyszeniem orkiestry: wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną wykonała utwór Henryka Wieniawskiego Wariacje na temat własny op. 15 oraz II Koncert skrzypcowy op. 22 H. Wieniawskiego z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Młodych pod batutą Sylwii Janiak – Kobylińskiej Stypendystką Krajowego Funduszu jest od 2021 r.

Trio Dorota Pałka, Kajetan Pałecki, Eryk Koszela.
Trio w składzie Dorota Pałka – klarnet, Kajetan Pałecki – wiolonczela i Eryk Koszela – fortepian, powstało w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkowie tria są stypendystami Funduszu, uczniami różnych szkół muzycznych. Dorota Pałka– klarnecista z Krakowa, uczy się w PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, w klasie dr hab. Piotra Laty, Kajetan Pałęcki –jest z Warszawy gdzie uczy się w OSM II st. im. Z. Brzewskiego, w klasie prof. Stanisława Firleja, a Eryk Koszela – pianista z Krakowa uczy się w PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, w klasie prof. Olgi Łazarskiej. Instrumentaliści są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, mieli okazje występować jako soliści zarówno w Muzeum Łazienki Królewskie jak i Muzeum Zamek Królewski na koncertach KFnrD. Realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści, kameraliści związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Maria Sterczyńska, Grzegorz Głowacki, Andrzej Siarkiewicz.

Młodzi Wirtuozi – to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.