...
  • PL   EN

Zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich niedziela 20 listopada 2022 r., godz. 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich niedziela 20 listopada 2022 r., godz. 12.00 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Zapraszamy do wysłuchania muzycznych monologów w  wykonaniu  młodych instrumentalistów. Skrzypce  przeprowadzą nas od monumentalnego Bacha przez  wirtuozowski kaprys Paganiniego po lekki,  żartobliwy utwór Igudesmana. Fortepian wybrzmi  w scherzu Chopina a gitara  zaprosi nas  do kręgu hiszpańskiej muzyki gitarowej. Na zakończenie usłyszymy saksofon  z towarzyszeniem gitary w tangu Albeniza oraz  w utworze skomponowanym przez  członków duetu. 

Bilety można  nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/3Bz8l3OMS40

W programie:
Albeniz Bacewicz Bach Bobrowicz Chopin Igudesman Lalo Mangore Paganini Popper Tarrega Vasiliauskas/Michalak

Wystąpią:
Jakub Chachura – gitara; Igor Dudek – skrzypce; Zoja Giza – wiolonczela, Adam Zok – fortepian; Michał Korzeń – fortepian; duet w składzie: Augustas Vasiliauskas – saksofon, Adam Michalak – gitara.

Jakub Chachura – 15-letni gitarzysta, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Artura Malawskiego w Przemyślu, w klasie dr. hab. Leszka Suszyckiego. Jakub jest laureatem wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a do jego ostatnich osiągnięć należą: II miejsce – VIII Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy Lublin 2020, II miejsce – XVII International Classical Guitar Competition „ Enrico Mercatali Gorizia” we Włoszech 2020, II miejsce ex aequo –  II Radomski Zlot Gitarowy 2020 w Radomiu, I miejsce –  II Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Katowicach 2021, II miejsce –  IX Ogólnopolski Konkurs Gitarowy „Gitara Viva” 2021 w Kielcach pod patronatem CEA, II miejsce –  Altamira International Virtual Guitar Competition 2021 (USA), I nagroda –  7th Pleven Guitar Fest 2021 (Bułgaria), GRAND PRIX –  XII Ogólnopolski Konkurs Gitarowy Zambrów 2022, I miejsce i GRAND PRIX –  III Ogólnopolski Festiwal  Gitarowy Szkół Muzycznych I i II st. Wadowice 2022I nagroda – World Open Music Competition 2022 (Serbia), I miejsce – V Międzynarodowy Gitarowy Konkurs Fernando Sora – Frydek Mistek 2022 (Czechy), II nagroda– 31 International Guitar Festival & Courses Brno 22 (Czechy), 1 miejsce – 54 Concorso Internazionale Di Chitarra Classica Michele Pittaluda Alessandria (Włochy) kategoria Junior 2022. Jakub był uczestnikiem warsztatów gitarowych: w Lanckoronie, Krzeszowicach, Lublinie, Lusławicach, Hersbrucku i Bremen. Doskonalił tam swój warsztat po kierunkiem wybitnych gitarzystów takich jak: Marek Nosal, Michał Nagy, Marek Pasieczny, Waldemar Gromolak, Krzysztof Meisinger, Wojciech Lipiński, Robert Horna, Tomasz Zawierucha, Petr Saidl, Martin Schwarz, Marcin Dylla, Zoran Dukić, Pavel Steidl, Ana Vidović, Giampaolo Bandini, Llying Zhu, Alfred Eickholt, Johannes Tonio Kreusch, Monika Dżuła Radkiewicz, Thomas Muller Pering i Jeans Wgner. Kuba jest stypendystą Prezydenta Miasta Przemyśla, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Stowarzyszenia Europejskich Nauczycieli Gitary (Niemcy) oraz od 2021 roku Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Igor Dudek – 18-letni skrzypek, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie pana Jacka Stolarczyka. Swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczął w wieku 7 lat, a jego nauczycielem był Józef Iwanowicz. Igor jest laureatem konkursów, do jego osiągnięć należą: I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Nałęczów & Skrzypce, IV miejsce w II Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej, III miejsce w XV Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków, III miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Heinricha Wilhelma Ernsta i Karola Szymanowskiego. Był uczestnikiem kursów skrzypcowych w Lusławicach, Szklarskiej Porębie, Bałoszycach, Nałęczowie i Puławach, gdzie pracował w klasach profesorów: Bartosza Bryły, Agaty Szymczewskiej, Marcina Baranowskiego, Łukasza Błaszczyka, Michaela Vaimana, Sławomira Tomasika i Janusza Wawrowskiego. Igor jest został objęty opieka krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 2022 roku.

Zoja Giza – 15-letnia wiolonczelistka z Bydgoszczy, uczennica Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, w klasie mgr Iwony Michalak. Zoja jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej ostatnich osiągnięć należą: II nagroda w XVI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze (2022), I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2022), I nagroda w XIV Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu (2021), I nagroda z wyróżnieniem w XXVI Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy (2021), II nagroda w IX Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Sochaczewie (2021), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2021), I nagroda w IV Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (2020), I nagroda w „International Moscow Music Competition” w Moskwie (2020), w 2020 r. otrzymała Tytuł Finalisty w V Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych „ATMA” w Zakopanem. Swoje umiejętności doskonali podczas wielu kursów muzycznych prowadzonych przez znakomitych pedagogów:. Tomasza Strahla, Marcina Zdunika, Kazimierza Michalika, Tomasza Lisieckiego, Gottharda Poppa, Anny Skibińskiej-Haponiuk, Andrzeja Bauera. Jest tegoroczną uczestniczką Międzynarodowych Warsztatów Orkiestrowych „Concertgebouworkest Young” w Amsterdamie, gdzie orkiestrę prowadził Gustavo Gimeno. Brała również udział w projekcie orkiestrowym Adama Sztaby „Orchestra4Young” (2022) dla utalentowanych muzyków z całej Polski. Zoja miała przyjemność występować na wielu scenach w Polsce i za granicą m.in. w takich miejscach, jak: Filharmonia Śląska, Filharmonia Zielonogórska, Sala Balowa Zamku w Łańcucie, Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego, Łazienki Królewskie w Warszawie, Uniwersytet Rhein-Wall w Kleve, sala „Martinu Hall” w Pałacu Liechtenstein w Pradze, wystąpiła także solo z orkiestrą „Capella Bydgostiensis” na deskach Filharmonii Pomorskiej. W październiku 2022 wystąpiła w Zamku Królewskim, otwierając galę wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które to otrzymała w roku 2020, 2021 i 2022. Jest stypendystką Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego (2020 i 2022), oraz laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska” MKiDN (2022). Od 2018 roku jest pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Michał Korzeń -15-letni pianista, uczeń OSM I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, w klasie prof. Beaty Bilińskiej, wykładowcy Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (od września 2021 r.) Michał rozpoczął naukę gry na fortepianie w klasie mgr Bogumiły Scigały w wieku siedmiu lat. Do ważniejszych osiągnięć Michała należą : I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Trzcianie w 2017 roku, II miejsce w „I International Online Instrumental Performance Competition” w kategorii solistów w lutym 2021 roku oraz w tym samym konkursie II miejsce i Nagroda Specjalna „za wybitną muzykalność” w duecie z bratem Kacprem w kategorii zespołów kameralnych, III miejsce w Międzynarodowym Wirtualnym Konkursie Pianistycznym i Kameralnym im. Marii Szymanowskiej i Karola Kurpińskiego w Kutnie w maju 2021 roku, Wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie w roku 2022 oraz I miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie w kwietniu 2022. W roku 2020 Michał był półfinalistą „Virtuosos V4+” – międzynarodowego show telewizyjnego organizowanego w Budapeszcie. Od momentu gdy brat Michała, kontrabasista Kacper rozpoczął naukę w Bytomskiej Szkole Muzycznej, Michał w wielu konkursach towarzyszył mu jako akompaniator, często otrzymując wyróżnienia. W kwietniu 2019 roku w VIII Ogólnopolskim Konkursie w ramach „School & Jazz Festival” w Lubaczowie Michał otrzymał Nagrodę Główną w Grupie I. W lecie 2020 roku obaj bracia otrzymali nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Dla Indywidualności 50. Jubileuszowych Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatów Jazzowych Cho-Jazz 2020. Chłopcy występują w dwóch zespołach Michał Korzeń Project oraz 2KQ Trio, z którymi w roku 2021 odnieśli sukcesy: w XVI Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Odessie w Ukrainie ich „2KQ Trio” otrzymało Grand Prix, w 13th Jazz Contest 2020/2021 w Tarnowie „Michał Korzeń Project” otrzymał I miejsce w grupie Junior do 21 lat. W styczniu 2022 „2KQ Trio” otrzymało II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Nouvelles Etoiles” w Paryżu (I miejsca nie przyznano). W lipcu 2022 miała miejsce premiera teledysku „2KQ Trio” do kompozycji Michała „Light in Darkness”. Realizacja teledysku była I nagrodą w konkursie organizowanym przez producenta fortepianów zewnętrznych „Cadenza” – firmę Fulco System Sp. z o.o. W latach 2021, 2022 obaj bracia otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Bytomia. Michał jest stypendysta Funduszu od 2022 roku.

Duet w składzie: Augustas Vasiliauskas – saksofon, Adam Michalak – gitara. Augustas i Adam są uczniami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mariana Sawy w Warszawie. Augustas w klasie saksofonu, a Adam w klasie gitary. 18 -letni muzycy wykonają m.in. utwór ich kompozycji zatytułowany Alma preocupada na saksofon altowy i gitarę, który prezentowali na XXV Forum Uczniowskim – festiwalu twórczości uczniowskiej odbywającym się od 22 lat w Szkole do której uczęszczają. Augustas jest stypendystą Funduszu od 2021 roku.

Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Młodych Wirtuozów wspierają:

logo PZU