...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 25 czerwca 2023, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 25 czerwca 2023, godzina 12.00 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 25 czerwca 2023 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie.

W niedzielnym koncercie usłyszymy instrumenty klawiszowe fortepian i akordeon w repertuarze solowym,  w utworach Chopina, Szymanowskiego, Liszta, Ginastery, Góreckiego, Przybyszewskiego. Poza nimi  usłyszymy muzykę kameralną w wykonaniu tria smyczkowego oraz nietypowego zespołu – kwartetu fletowego z towarzyszeniem kontrabasu.

Bilety można  nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://www.youtube.com/live/vmpduiRLjy8?feature=share

W programie:
Chopin  Czyż  Glinka Ginastera Górecki  Liszt Przybylski Rachmaninow Sibelius  Schumann Szymanowski

Wystąpią:
Katarzyna Brzezińska – akordeon, Paweł Zając – fortepian; Daniel Colonna Kasjan – fortepian; Maciej Jonczyk – fortepian; Trio smyczkowe w składzie: Zofia Olesik, Emanuel Ogrodniczek, Andrii Malyk; kwartet fletowy z towarzyszeniem kontrabasu w składzie: Małgorzata Bobińska, Agata Igras, Daniel Mieczkowski, Sara Prusińska, Witold Adamkiewicz – kontrabas.

Katarzyna Brzezińska
Daniel Colonna-Kasjan
Zofia Olesik
Andrii Malyk
Emanuel Ogrodniczek

Katarzyna Brzezińska16-letnia akordeonistka z Płocka, uczennica  OSM II st. w Płocku w klasie Piotra Frąsia, u którego rozpoczęła swoja przygodę z muzyką w 2014 roku w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Płocku. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Do jej najważniejszych osiągnięć nalezą zdobycie tytułu laureatki w Międzynarodowych Spotkaniach  Akordeonowych w Sanoku, Festiwalu Akordeonowym Harmonia Espressiva  im. prof. Jerzego Jurka w Sochaczewie, Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Stanisława Moniuszki w Solcu Kujawskim, Grudziądzkim Konkursie Akordeonowym, Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy, Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym im. prof. Mirosława Niziurskiego w Kielcach, Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej, Płockim Konkursie Akordeonowym Fermata. W 2018 r. na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy (oprócz uzyskania I miejsca) otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego. W 2020 r. zdobyła VII miejsce na International Open Trophy, kórego organizatorem jest Confederation Mondiale De L’Accordeon (Światowa Kofederacja Akordeonowa), rywalizując jako 13-latka w kategorii wiekowej do 18 lat.  W 2021 r. została finalistką jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych w Europie i na świecie – Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Klingenthal w Niemczech. Brała udział w kursach mistrzowskich, warsztatach i lekcjach otwartych prowadzonych przez wybitnych pedagogów i artystów takich jak: prof. Klaudiusz Baran, prof. Krzysztof Olczak, prof. Zbigniew Ignaczewski, prof. Giorgio Dellarole, prof. Vladimir Blagojewić, prof. Sergey Osokin, prof. Elżbieta Rosińska, dr Eneasz Kubit, dr Grzegorz Palus, dr Paweł Zagańczyk, Maciej Frąckiewicz, Marcin Wyrostek. Była uczestnikiem Zimowej Akademii Muzyki organizowanej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W 2022 roku Katarzyna Brzezińska została laureatką Programu Stypendialnego Młoda Polska. Od października 2022 r. jest stypendystką Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Za swoje osiągnięcia artystyczne została kilkukrotnie uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Płocka.

Daniel Colonna-Kasjan – 15-letni pianista, uczeń OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu,  w klasie  Ireny Burskiej, pod kierunkiem której w roku 2014 rozpoczął edukację muzyczną w Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, chętnie angażuje się w przedsięwzięcia muzyczne. W latach 2015 – 2023 wyróżniony w kategorii solistów i zespołów kameralnych w 49. ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.  Jako uczeń i laureat konkursów miał okazję występować przed publicznością na terenie Polski i w Czechach, w tym m.in. w macierzystej szkole, szkołach muzycznych w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Zielonej Górze, Świdnicy, Jeleniej Górze, Sanoku, Rybniku, w salach koncertowych Akademii Muzycznej w Krakowie, w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, Akademii Muzycznej w Katowicach, Filharmonii we Wrocławiu, Filharmonii Gorzowskiej, w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, w Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Uczestnikiem Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu jest od 2022 roku.

Maciej Jonczyk – 17-letni pianista, uczeń V klasy  Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie, w klasie prof. Olgi Łazarskiej.  Laureat konkursów, do jego najważniejszych osiągnieć należą: –  Pierwsze nagrody w: I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Tarnawieckiej w Łodzi,  III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Roztańczony Fortepian” w Inowrocławiu, w I Wirtualnym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina „Alternatywa Konkursowa” Polskiego Radia Chopin w kategoriach „Mazurek” i „Scherzo”, oraz w Szkolnych Konfrontacjach Zespołów Kameralnych, Drugie nagrody w: Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Karola Nicze w Pabianicach,  II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie, Gloria Artis International Online Piano Competition w Wiedniu oraz IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Pianogranie im. Iwony Kuźmy w Krakowie, Trzecie nagrody w: XVII Żyrardowskim Konkursie Młodych Pianistów, Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry w Łodzi, na VI festiwalu pianistycznym im. Apolinarego Szeluty w Słupcy,  VI Międzynarodowym Podkarpackim Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Rzeszowie, oraz Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Chopin Plus. Maciej prowadzi ożywioną działalność artystyczną, występując jako solista i kameralista na koncertach szkolnych i pozaszkolnych w kraju i zagranicą. Stale doskonali swoje umiejętności, biorąc czynny udział w seminariach, kursach i warsztatach pianistycznych. Pracował pod kierunkiem takich profesorów jak: Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Joanna Ławrynowicz-Just, Andrzej Tatarski, Paweł Zawadzki, Mariusz Drzewicki, Robert Marat, Aleksandra Zvirblyte, Andrzej Ratusiński, Pavel Dombrovsky, Urszula Bartkiewicz. W 2020 otrzymał stypendium w ramach projektu  Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych, w roku 2021 został stypendystą  Marszałka Województwa Łódzkiego, a w 2023 roku otrzymał stypendium Młoda Polska. W 2022 roku został przyjęty do Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu.

Trio smyczkowe Zofia Olesik, Emanuel Ogrodniczek, Andrii Malyk.
Trio w składzie: Zofia Olesik – skrzypce, Emanuel Ogrodniczek – altówka, Andrii Malyk – wiolonczela powstało w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkowie tria są stypendystami Funduszu, uczniami różnych szkół muzycznych. Zosia Olesik– 17-letnia skrzypaczka uczy się w OSM im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu, w klasie Marcina Baranowskiego, Emanuel Ogrodniczek – 19-letni altowiolista jest tegorocznym absolwentem ZSM w Częstochowie im. Marcina Józefa Żebrowskiego, w klasie Tomasza Ptaka, a Andrii Malyk – wiolonczelista również jest uczniem częstochowskiej szkoły w klasie Siergieja Rysanowa. Instrumentaliści są laureatami konkursów, realizując swoją muzyczną drogę nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Kwartet fletowy z towarzyszeniem kontrabasu Małgorzata Bobińska, Agata Igras , Daniel Mieczkowski, Sara Prusińska, Witold Adamkiewicz – kontrabas.
Zespół powstał w inicjatywy koordynatorki Kameralnej Filharmonii Funduszu Małgorzaty Bobińskiej i jest wyjątkowym projektem.  W skład zespołu wchodzą obecna stypendystka funduszu Sara Prusińska – uczennica klasy fletu Mateusza Wojtkiwa w łódzkiej szkole muzycznej, absolwenci funduszu Małgorzata Bobińska – obecnie studentka I roku  UMFC w klasie Pani Agaty Igras, Daniel Mieczkowski – tegoroczny absolwent UMFC w klasie fletu również Pani Agty Igras i dyrygentury, oraz Pani Agata Igras. Flecistom towarzyszy na kontrabasie Witold Adamkiewicz student I roku studiów magisterskich UMFC w klasie Adama Bogackiego.

Katarzynie Brzezińskiej będzie towarzyszyć pianista, kameralista Paweł Zając pedagog OSM II st. w Płocku.

logo PZU