...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 23 kwietnia 2023, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 23 kwietnia 2023, godzina 12.00 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 23 kwietnia 2023 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie 

W niedzielnym koncercie będzie królowała wiolonczela, zarówno jako instrument solowy w utworach  Schumana, Bacha, Lutosławskiego jak również  w kwartecie wiolonczelowym Tansmana. Poza wiolonczelą usłyszymy skrzypce, które wybrzmią w dziełach wirtuozów Paganiniego i Ysaÿa oraz zaprezentuje się fortepian w różnorodnym repertuarze od Beethovena, Chopina, Prokofiewa po kompozycję  jednego z uczestników koncertu. 

Bilety można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:

W programie:
Bach  Beethoven  Bieńkowski  Chopin  Lutosławski Paganini  Prokofiew  Schumann Tansman  Ysaÿe

Wystąpią:

Maciej Bieńkowski – fortepian; Katarzyna Kacprzak – wiolonczela, Jolanta Adamska  – fortepian; 

Leon Marut – skrzypce, Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian; Maciej Smoląg – fortepian.

Kwartet wiolonczelowy w składzie Zuzanna Augustyniak, Helena Gałek, Angelina Litwinienko, Helena Szkwerko.

Maciej Bieńkowski – 13-letni pianista, uczeń Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie, w klasie Kacpra Tołoczki. Komponuje i improwizuje. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. zdobył: I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Gloria Artis Music w Wiedniu, I miejsce w Manchester International Music Competition 2023, I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Lugano, I miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młodzi Wirtuozi” im. C. Czernego, I miejsce (Gold Prize Winner) w dwóch kategoriach w World Classical Music Awards, I miejsce (Absolute First Prize) w UK International Music Competition London 2023 Season 1, I miejsce (Gold Prize Winner) i nagrodę specjalną za technikę w Global Genius Music Competition London – Winter Season 2023. Jako laureat wielu konkursów koncertował m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich  w Warszawie, w Centrum I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Pałacyku Szustra w Warszawie oraz w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie. Uczestniczył w kursach i lekcjach mistrzowskich u profesorów:  Andrzeja Jasińskiego, Piotra Palecznego, Elżbiety Tarnawskiej, Janusza Olejniczaka, Zbigniewa Raubo, Magdaleny Lisak, Pawła Zawadzkiego, Joanny Ławrynowicz-Just, Konrada Skolarskiego, Beaty Bilińskiej, Andrzeja Tatarskiego, Pawła Wakarecego, Tomasza Rittera, Viery Nosinej, Daniela De Clercka. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we wrześniu 2022 r. został objęty roczną opieką artystyczną przez Fundację Pianistyki Polskiej. Od roku 2020 należy do  grona stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. 

Katarzyna Kacprzak – 19-letnia wiolonczelistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mariana Sawy w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie, w klasie Magdaleny Bojanowicz-Koziak i Bartosza Koziaka. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem Arkadiusza Dobrowolskiego. Uczestniczyła w międzynarodowych i krajowych  kursach gdzie doskonaliła swoje umiejętności instrumentalne pod kierunkiem wybitnych pedagogów m.in. Elżbiety Ewald, Stanisława Firleja, Kazimierza Michalika, Clausa Reichardta, Tomasza Lisieckiego, Bartosza Koziaka, Katarzyny Polonek, Jacoba Shaw, Roberta Trainiego, Marcima Zdunika, Michała Dmochowskiego, Wojciecha Walaska oraz Tomasza Darocha. Obecnie uczestniczy w projekcie Youth Penderecki Orchestra i przygotowuje się do recitalu solowego w Sinfonii Varsovii. Grała jako solistka na Zamku Królewskim oraz w Łazienkach Królewskich w Pałacu na Wyspie. Brała  udział w wielu kursach muzycznych takich jaki: Jesienna Akademia Muzyki w Centrum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.  Jest stypendystką XII edycji konkursu Młoda Polska oraz od 2018 roku Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Leon Marut – 17-letni skrzypek, uczeń V klasy OSM II st. ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie, w klasie skrzypiec Łukasza Błaszczyka i Macieja Przestrzelskiego. Stypendysta programu MKiDN Młoda Polska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2018 jest pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Laureat kilkudziesięciu konkursów skrzypcowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zdobył I miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. J. Garści w Stalowej Woli, jest również trzykrotnym zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Miniatury Skrzypcowej w Warszawie.  Dwukrotnie zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz we Wrocławiu, gdzie otrzymał również Złoty Medal Konkursu. Na swoim koncie ma udział w projekcie organizowanym przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – Lusławickiej Orkiestrze Talentów. Leon brał udział w wielu kursach skrzypcowych m.in. w Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach, w Międzynarodowym Kursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego w Nałęczowie, w Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim im. M. Paderewskiego w Wilanowie, a także w kursach mistrzowskich w Żerkowie. Leon kształcił się m.in. pod okiem prof. Mariusza Patyry, prof. Łukasza Błaszczyka, prof. Agaty Szymczewskiej, prof. Stefana Tarary, prof. Wiesława Kwaśnego. Brał czynny udział w lekcjach mistrzowskich u prof. Krzysztofa Jakowicza, prof. Jakuba Jakowicza i prof. Marii Orzechowskiej. Występował jako solista m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie (z orkiestrą Sinfonia Viva), w Pałacu PAN w Jabłonnie, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Białołęckim Centrum Kultury, w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Od 2014 roku jest stypendystą Wójta Gminy Jabłonna.

Maciej Smoląg19-letni pianista, absolwent Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Obecnie jest studentem pierwszego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie gdzie kontynuuje swoją edukację pod kierunkiem prof. Karola Radziwonowicza. Swoja przygodę z muzyką rozpoczął w klasie prof. Swietłany Doniec- Łysenko. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Od najmłodszych lat koncertuje w kraju i za granicą. Obok koncertów solowych, miał już sposobność wiele razy występować z różnymi orkiestrami, między innymi z Brandenburską Orkiestrą Państwową, Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, czy Orkiestrą Symfoników Bydgoskich. Koncertował w wielu prestiżowych miejscach m.in. w sali koncertowej Filharmonii Narodowej; w Zamku Królewskim w Warszawie; w Łazienkach Królewskich; w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia; w Teatrze Wielkim w Warszawie, w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Jest stypendystą Marszałka Województwa oraz otrzymał nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego.

Kwartet wiolonczelowy 

Kwartet w składzie Zuzanna Augustyniak, Helena Gałek, Angelina Litwinienko, Helena Szkwerkopowstał w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkinie kwartetu są stypendystkami Funduszu, uczennicami różnych szkół muzycznych. Zuzanna Augustyniak – 16 letnia wiolonczelistka jest uczennicą OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie Rafała Kwiatkowskiego. Helena Gałek jest uczennicą POSM II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie dra hab. Tomasza Lisieckiego i dra hab. Macieja Mazurka, Angelina Litwinienko kształci się w Pile, gdzie nad jej rozwojem czuwa pani Kamila Wisniewska-Czaja w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile, a Helena Szkwerko jest obecnie w klasie maturalnej PSM II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, w klasie dr Aldony Markowicz. Instrumentalistki są laureatkami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych. Koordynatorką projektu Kameralnej Filharmonii jest absolwentka Funduszu, flecistka, Małgorzata Bobińska.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści, kameraliści związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Jolanta Adamska, Monika Polaczek – Przestrzelska.

Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.