...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich 14 stycznia 2024, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich 14 stycznia 2024, godzina 12.00 2500 1661 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 14 stycznia 2024 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie.

Zapraszamy na pierwszy w tym roku  koncert  z cyklu Młodzi Wirtuozi w Pałacu na Wyspie. Cykl koncertów realizowany jest przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Bilety  do nabycia w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtube.com/live/vgO5CcRTBKY?feature=share

W programie:
Assad   Bach   Beeftink  Berthelot  Brahms    Dyens   Galilei  Gangi  Chopin  Rodrigo   Saint-Saëns Staszewski

Wystąpią:
Benedykt Heszen  – fortepian; Maria Pawlik – obój, Szczepan Kończał – fortepian; Aniela Szymula– wiolonczela, Anna Nowak-Dańda – fortepian; Alicja Tomczyńska– gitara, Hubert Marczak – gitara Trio w składzie Sara Prusińska – flet piccolo, Aleksandra Kruszewska – flet, Michał Szymański – flet altowy.
Prowadzenie koncertu Michał Szymański.

Benedykt Heszen
Maria Pawlik
Aniela Szymula
Alicja Tomczyńska
Hubert Marczak
Sara Prusińska
Aleksandra Kruszewska
Michał Szymański

Benedykt Heszen – 15-letni pianista z Krakowa, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Karola Radziwonowicza. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, takich jak: London International Chopin Competition for Young Pianists (2023, III miejsce), XXX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Sochaczewie (2022, III miejsce), XIX De Girard International Young Pianists Competition (2022, II miejsce), XXIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tuchowie (2020, I miejsce), IX Festiwal Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej Srebrna Szybka w Krakowie (2020, III miejsce).Podczas 22 Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorów Uczniowskiego Forum Muzycznego w Warszawie uczestniczył w prawykonaniu utworu Grzegorza Wijasa. oraz zdobył I miejsce w trio z klarnetem i wiolonczelą w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2023 w Krakowie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Łańcucie oraz w Krynicy, występował na koncertach w Krakowie, Warszawie, w Dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w Sali Balowej w Łańcucie, w Domu Zdrojowym w Krynicy, w Żelazowej Woli oraz w Londynie. W ostatnim sezonie koncertów plenerowych wystąpił podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Floralia Muzyczne w Powsinie oraz w Pałacu w Komierowie, w ramach Festiwalu Chopin en Vacances ’2023 we dworach i krajobrazach Polski. W listopadzie bieżącego roku zagrał recital w Londynie w obecności  brytyjskiej Księżniczki JW Katheriny of Yugoslavia. Stypendystą Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu jest od 2023 r.

Maria Pawlik – 16-letnia oboistka, uczennica klasy oboju Pauliny Kończal w PSM II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, absolwentka PSM I stopnia im. G. Bacewicz w Jaworznie. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej najważniejszych osiągnięć należą: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Obojowo-Fagotowym w Legnicy (2023), II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym CEA (2023), III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Obojowo-Fagotowym w Bytomiu (2023), Platinum Prize oraz Character Excellence Special Award w Universal Stars Music Competition (2023). Poza konkursami uczestniczy w warsztatach i lekcjach mistrzowskich, dotychczas u profesorów takich jak David Walter, Christina Gomez Godoy, Lev Zakopetz, Diethelm Jonas, Tomasz Miczka, Arkadiusz Krupa i Marek Mleczko. Ma za sobą pierwsze udziały w koncertach jako członkini orkiestry  MASO z Charkowa i Ostrawską Filharmonią Janackova. W kwietniu 2023r zagrała swój pierwszy recital na auli PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok szkolny 2023/2024. Uczestniczką Programu ZDOLNI jest od 2023 roku.

Aniela Szymula – 18-letnia wiolonczelistka z Wadowic, gdzie rozpoczęła swoją przygodę z grą na wiolonczeli, obecnie uczennica w POSM II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie Renaty Gąsiorek. Brała udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne nagrody m.in. do jej osiągnięć nalezą: 2 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, 2 miejsce w Slava International Cello Competition, 3 miejsce w  American Music Talent Competition, 3 miejsce w King’s Peak International Music Competition, 5 miejsce w Cello Competition Jan Vychytil w Pradze, jest też laureatką V i VI Ogólnopolskiego Konkursu w ramach festiwalu W Barokowym Stylu. Aniela jest  stypendystką Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji, a także od 2023r. Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach wiolonczelowych w klasach profesorów; Kazimierza Michalika, Arto Norasa, Andrzeja Orkisza, Tomasza Strahla, Stanisława Firleja, Andrzeja Bauera, Marcina Zdunika, Tomasa Jamnika, Istvana Vardaia, Adama Krzeszowca, Edwarda Kinga oraz Benedicta Kloecknera. Uczestniczką Programu ZDOLNI jest od 2023 r.

Alicja Tomczyńska14-letnia gitarzystka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w klasie dr hab. Macieja Staszewskiego. Alicja jest laureatką wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej ostatnich osiągnięć należą: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Juchener Gitarrenkozerte Juchen (Niemcy), III miejsce w XVI  Mikołajkowym Konkursie Gitarowym w Rybniku 2023 gr. III, I miejsce w kategorii Zespoły Kameralne w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise , III miejsce (solo) w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise, III miejsce VI Wiosenne Spotkania Młodych Gitarzystów, Pruchnik, grupa IV, III miejsce XXIV Ogólnopolski Konkurs Gitarowy Gitariada, Kłodzko, grupa IV, III miejsce Wiosenny Konkurs Gitarowy,  Szczecin, grupa IV, III miejsce w Konkursie Gitarowym o Mistrza Sześciu Strun. Alicja była uczestniczką warsztatów i kursów mistrzowskich w Krzeszowicach, Szczecinie, Jedlinie Zdrój, Piotrkowie Trybunalskim, Brzezinach oraz Leźnicy Wielkiej. Doskonaliła tam swój warsztat pod kierunkiem wybitnych gitarzystów takich jak: Krzysztof Meisinger, Marek Pasieczny, Waldemar Gromolak, Wojciech Lipiński, Krzysztof Pełech, Leszek Potasiński, Marek Zieliński, Jakub Niedoborek, Jakub Kościuszko czy Tomasz Fechner. W Programie ZDOLNI jest od 2022 r.

Hubert Marczak – 16-letni gitarzysta, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w klasie gitary prof. Macieja Staszewskiego. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jego ostatnich osiągnięć należą: II miejsce na XIV Festiwalu i Ogólnopolskim Konkursie im. Łukasza Pietrzaka Gitaromania, I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise, II miejsce w grupie I solistów w Baltic Guitar Days 2023, I miejsce w VIII Majowym Konkursie Gitarowym, Akademia Sztuki w Szczecinie, I nagroda w VI Wiosennych Spotkaniach Młodych Gitarzystów w Pruchniku, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2023, I nagroda w I Międzynarodowym Konkursie Mistrz Miniatury 2023, Gold Prize oraz Great Technique Special Prize w Cambridge Music Competition, I nagroda w 3 Katowice International Guitar Competition. Poza solowym graniem tworzy duet z Alicją Tomczyńską, z którym zdobył II miejsce w II International Music Competition Sfogato Stage 2023 oraz I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise. Hubert uczetniczył w lekcjach mistrzowskich, gdzie rozwijał swoje umiejętności instrumentalne pod kierunkiem cenionych gitarzystów takich jak: Krzysztof Meisinger, Fernando Espi, Angelou Stavros, Waldemar Gromolak, Marek Pasieczny, Marek Nosal, Michał Nagy. Uczestnikiem Programu ZDOLNI jest od 2019 r.

Trio w składzie Sara Prusińska– flet piccolo, Aleksandra Kruszewska – flet, Michał Szymański – flet powstał w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. W skład tria wchodzą stypendystki Funduszu ale także absolwent i tutor Michał Szymański. Stypendystki uczą się różnych szkołach muzycznych. Sara Prusińska jest uczennicą klasy fletu Mateusza Wojtkiwa w łódzkiej szkole muzycznej, a Aleksandra Kruszewska uczy się w Warszawie w OSM II st. im. Z. Brzewskiego w klasie fletu Seweryna Zapłatyńskiego. Stypendystkom towarzyszy Michał Szymański absolwent Funduszu , student II roku UMFC w Warszawie w klasie fletu Marii Peradzyńskiej. Działa również jako konferansjer, prowadząc koncerty stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Michał jest współtwórcą internetowego bloga o muzyce klasycznej Przewodnik dla ucha, a od września ubiegłego roku również jego koordynatorem. Młodzi muzycy są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści Szczepan Kończał, Anna Nowak-Dańda.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe. 

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org

Organizatorzy i partner wydarzenia: