...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich 11 lutego 2024, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich 11 lutego 2024, godzina 12.00 2500 1661 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 11 lutego 2024 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie.

Zapraszamy  na  kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi , projekt  realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu..

Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:  https://youtube.com/live/Pqz93Isbtzo?feature=share

Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Jan Sebastian Bach, Agustín Barrios Mangoré, Michel Blavet,  Johannes Brahms, Aram Chaczturian, Fryderyk Chopin, George Enescu, Francisco Tárrega, Eugène Ysaÿe.

Wystąpią:
Filip Furmańczyk  – gitara; Klaudia Gendek – flet, Barbara Pakura – fortepian; Zoja Syguda – skrzypce, Krzysztof Stanienda  – fortepian, Maksymilian Manicki – fortepian.
Prowadzenie koncertu Michał Szymański.

Filip Furmańczyk
Klaudia Gendek
Maksymilian Manicki
Zoja Syguda

Filip Furmańczyk – 16-letni gitarzysta, uczeń Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu, w klasie Piotra Kosmowskiego. Filip jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do osiągnięć Filipa z ostatnich dwóch lat należą m. in.: 1. nagroda w Concours international demusique et d’art dramatique Léopold Bellana, Paris (2022), 1 nagroda w Imka Music Competition, Sarajevo (2022), 2 nagroda w Opus 2023 International Music Competition, 3 nagroda w X Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym “Gitara Viva”, Kielce (2023), 3 nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitaromania” w Kłodzku (2023), 3 nagroda w  XIV Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym im. Ł. Pietrzaka, Jelenia Góra (2023). Filip występował w wielu znanych salach koncertowych m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, w Willi wśród Róż w Poznaniu, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Willi Lentza w Szczecinie, Pałacu Młodzieży w Szczecinie, Pałacu Pakoszów. Rokrocznie występował podczas Festiwalu Akademia Gitary.  Regularnie uczestniczy w lekcjach i kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem wybitnych gitarzystów takich, jak: Michał Nagy, Marek Pasieczny, Krzysztof Meissinger, Marek Napiórkowski, Anna Pietrzak, Marek Zieliński, Waldemar Gromolak, Robert Horna, Wojciech Lipiński, Marek Nosal. Filip jest trzykrotnym laureatem Nagrody Miasta Poznania w kategorii artystycznej. Otrzymał także Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021). Od roku 2016 roku jest stypendystą Stowarzyszenia Młodego Artysty Puer Docilis, a od września 2019 roku jest uczestnikiem Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Jest zapalonym szachistą, a także interesuje się  matematyką.

Klaudia Gendek – 14-letnia flecistka, uczennica klasy fletu Moniki Kaczkowskiej – Simlot w PSM II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Laureatka konkursów muzycznych na szczeblu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Do jej najważniejszych osiągnięć należą: 2. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fletowym Dutch International Flute Competition  – Catergory: young talent w Holandii, 2. Miejsce w Międzynarodowym Konkursie na Flet Solo IL Flauto Ricercato w Łodzi, 1.miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS w Krakowie,  1. miejsce w  V Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu Zdroju; 1. miejsce w XVII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie; 1. miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Finalis w Białymstoku, Grand Prix w II International Online Competition Young Performers On Brass Wind And Percuasion Instruments Fanfares of Lviv 2021 oraz 2. miejsce w Lyrical Flute International Championship. Poza konkursami uczestniczy w warsztatach i lekcjach mistrzowskich, dotychczas u profesorów takich jak: Elżbieta Dastych-Szwarc, Jadwiga Kotnowska, Łukasz Zimnik, Maria Peradzyńska, Agata Igras, Janos Balint, Ewelina Zawiślak, Gareth McLearnon. Uczestniczyła również dwukrotnie w warsztatach jazzowych Jazz Camp for Girls w Katowicach. Uczestniczką Programu ZDOLNI jest od 2023 roku.

Zoja Syguda14-letnia skrzypaczka z Gdańska, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdyni, w klasie Małgorzaty Skorupy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczynała pod kierunkiem Piotra Bukowskiego. Od najmłodszych lat równolegle rozwija swój warsztat podczas warsztatów i kursów muzycznych. W dorobku osiągnięć artystycznych posiada  wiele nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in.: Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Artystycznych ATMA w Zakopanem (2023 r.), Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Młodzi Muzycy w Katowicach (2021 r.), Grand Prix IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie(2022 r.) oraz 1. nagrodę w  XX Międzynarodowym Konkursie im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu (2023 r.) W działalność koncertową młodej skrzypaczki wpisują się występy solistyczne w Polsce, w Niemczech i na Węgrzech. W 2022 roku dwukrotnie wystąpiła w Polsce na koncertach z towarzyszeniem orkiestry: wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną wykonała utwór H. Wieniawskiego Wariacje na temat własny op. 15, a z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Młodych pod batutą Sylwii Janiak – Kobylińskiej H. Wieniawskiego II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22. W 2023 r. Zoja otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Jest pod opieką Lions Club w Gdańsku, a od 2021 roku jest uczestniczką Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Maksymilian Manicki15-letni pianista, uczeń ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie, w klasie Małgorzaty Gambrych. Jest laureatem pianistycznych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Do jego osiągnieć należą m.in.: 1. miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie, 1.miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Muzyczne Obrazy , 1. miejsce oraz magrde specjalną w IV Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Barokowej w Ostrołęce, 1. miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Libiążu, 2. Miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młodzi Wirtuozi im. K. Czernego. Jest zdobywcą Złota i Nagrody Specjalnej za wykonanie Fugi a-moll F. Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młody Wirtuoz w ramach Forum Pianistycznego Bieszczady bez Granic oraz tytułu Laureata Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. Odnosi sukcesy również jako kameralista w duecie fortepianowym. Maksymilian doskonalił swoje umiejętności na lekcjach i kursach mistrzowskich u Pawła Zawadzkiego, Olgi Łazarskiej, Zofii Antes  Pawła Gililova, Beaty Bilińskiej. Występował w Filharmonii Narodowej,  Łazienkach Królewskich, Nowym Świecie Muzyki, Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, w Żelazowej Woli oraz w Bezitsen w Macedonii Północnej. Rozwija swoje pasję muzyczne również śpiewając w Chórze Artos im. Wł. Skoraczewskiego. Wykonywał również partie solisty m.in. w Tosce (Pastuszek) i Czarodziejskim Flecie (II z Drei Knaben). W Programie ZDOLNI od 2023 roku.

Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianiści kameraliści Barbara Pakura i Krzysztof Stanienda.