...
  • PL   EN

zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, niedziela, 30 stycznia 2022

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, niedziela, 30 stycznia 2022 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 30 stycznia 2022 r., godz. 12:00, Sala Koncertowa

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Zamku Królewskim. Bilety również można nabyć w kasie Zamku. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/sAhyf1WYxmQ

W programie:
Bach, Caplet, Chopin, Fauré, Grandjany, Liszt, Pasculli, Prokofiev, Rachmaninow, Rota, Szymanowski, Weber

Wystąpią:
Piotr Czerwiński – fortepian; Gabriela Dudziak – harfa; Maria Kazik – klarnet, Romana Orłowska – fortepian; Angelina Litwinienko – wiolonczela, Filip Maciborski – fortepian; Modern Duo w składzie: Gabriela Dudziak – harfa, Małgorzata Cieszko – obój

Piotr Czerwiński – 17-letni pianista z Gdańska, uczeń OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Do jego ostatnich osiągnięć należą: 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie (2021), 1. Miejsce w Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Pianistycznym „Northern Lights” w Szwecji (2021), 1.miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Danubia Talents Liszt” na Węgrzech (2021). Jako solista koncertował m.in. w Rydze (z Ryskim Kwartetem Smyczkowym), siedzibie Filharmonii Czeskiej – Rudolfinum w Pradze, Maglód i Budapeszcie oraz konserwatoriach muzycznych w Logrono i Pamplonie (w ramach nagrody Angela Tellechea Goyena, konsula RP w Nawarze, Kraju Basków i La Roja), w Mendigorri na 16. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym. Koncertował w Poznaniu (XL Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”), Gdańsku (Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych oraz koncert z cyklu „Chopin nad wodami Motławy” w Filharmonii Bałtyckiej), Łodzi („Estrada Młodych”), Słupsku (koncert prolog 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej „Pomorskie Talenty Muzyczne”), w Stalowej Woli z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej („Bieszczady bez granic”), Żelazowej Woli oraz Warszawie – w Zamku Królewskim, Mazowieckim Instytucie Kultury, UMFC i Łazienkach Królewskich. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” oraz Stypendium Młoda Polska. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Piotr pozostaje od 2015 r.

Gabriela Dudziak – 17-letnia harfistka, uczennica ZPSM im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej gdzie kształci się pod kierunkiem Adriana Nowaka. Jest laureatką konkursów w zakresie muzyki solowej oraz kameralnej. Do jej najważniejszych osiągnięć należą między innymi: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Harfowym im. K. Grolla w Warszawie, I miejsce w International Moscow Music Competition, 3 miejsce w International Glowing Harp Competition na Ukrainie, czy Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich z wybitnymi harfistami takimi jak Alexander Boldachev, Florance Sitruk, czy Johanna Seitz. Jest także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 roku wraz z Małgorzatą Cieszko (obój/rożek angielski) założyła zespół „Modern Duo”, z którym regularnie koncertuje. Pod opieka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Małgosia jest od 2021 r.

Maria Kazik – 17-letnia klarnecistka z Warszawy. Naukę gry na klarnecie rozpoczęła w 2014 roku w PSM I stopnia nr 5 im. Henryka Wieniawskiego. Obecnie jest uczennicą OSM IIst. im. Mariana Sawy w Warszawie, w klasie Krzysztofa Zbijowskiego. Maria jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów m.in.: XXII Festiwalu Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej (2019), XII międzynarodowego konkursu World Open Online Music Competition (2021), King’s Peak International Music Competition (2021), IV Warszawskiego Festiwalu Miniatura na Instrumenty Dęte Drewniane i Blaszane (2021). Jest stypendystką Funduszu od 2021 roku.

Angelina Litwinienko – 16-letnia wiolonczelistka z Piły. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w ZSM im. Fryderyka Chopina w Pile. Jej nauczycielką prowadzącą jest Kamila Wiśniewska – Czaja.
Angelina swoje umiejętności doskonaliła na kursach oraz konsultacjach pod okiem wybitnych pedagogów m.in. dr. Tomasza Lisieckiego, dr hab. Katarzyny Polonek, prof. Tomasza Strahla, dr. Bartosza Koziaka oraz dr. Rafała Kwiatkowskiego. Jest laureatką konkursów muzycznych, do ostatnich osiągnięć Angeliny należą: Piła Festival & Academy w Pile, 2020 r. – tytuł „Młody Talent”; Ogólnopolski Konkurs „W barokowym stylu” w Poznaniu, 2020 r. – laureatka; Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, 2021 r. – II miejsce; Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe w Bydgoszczy, 2021 r.- II miejsce; Ogólnopolski Konkurs Bachowski w Zielonej Górze, 2021 r. – III miejsce i nagroda specjalna. W maju tego roku wiolonczelistka została członkinią Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO (Lutoslawski Youth Orchestra). Jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz dzieci od 2021 r.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Filip Maciborski, Romana Orłowska.

Modern Duo – zespół założony przez Małgorzatę Cieszko (obój/rożek angielski) i Gabrielę Dudziak (harfa) w 2021 roku. Prowadzony jest przez Adriana Nowaka w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Pomimo krótkotrwałej aktywności Modern Duo zdobył laury na prestiżowych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do najważniejszych osiągnięć należą Grand Prix na „XXXVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu” i I miejsce na „International Moscow Music Competition 2021”. Członkinie zespołu są stypendystkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brały udział w wielu warsztatach, między innymi z prof. Florence Sitruk (Geneva University of Music). Propagują niekonwencjonalny repertuar na nietypową kombinację instrumentów: rożek angielski – harfa. Ostatnio do repertuaru włączyły Élégie op. 24 Gabriela Fauré we własnej transkrypcji na obój i harfę, którą zaprezentują w Zamku Królewskim.

Młodzi Wirtuozi to projekt od lat realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących pod opieką Funduszu.

Więcej informacji o naszym wsparciu dla młodych muzyków: https://fundusz.org/program-zdolni/zajecia-muzyczne/