...
  • PL   EN

zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – niedziela, 31 grudnia 2021, godz. 12.00, Sala Balowa. Wydarzenie bez udziału publiczności, zapraszamy na transmisję on-line: www.youtube.com/zdolni

W programie

Bach, Fauré, Gottry, Green, Peters, Posse, Scarlatti, Shostakovich, Szymanowski, Wittiber.

Wystąpią utalentowani instrumentaliści młodego pokolenia: 

Dominika Gusnar – 18 letnia wiolonczelistka z Warszawy. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w PSM I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli Pani Ewy Groblewskiej. Obecnie uczęszcza do OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie kształci się w klasie prof. Tomasza Strahla oraz prof. Mateusza Szmyta. Jest laureatką wielu konkursów solowych oraz kameralnych. Do jej najważniejszych osiągnięć należą między innymi: II nagroda na 14. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Jana Vychytila w Pradze, III nagroda na 42. Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, II nagroda na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Sochaczewie, oraz II nagroda na Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej. W latach 2015 i 2016 należała do Lusławickiej Orkiestry Talentów. Uczestniczyła w wielu kursach zarówno w Polsce jak i za granicą. Były to m. in. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Zimowa Akademia Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach; Smyczkowa Akademia Stringtime NiederRhein w Goch. Występowała jako solistka, kameralistka oraz członkini orkiestr w wielu salach koncertowych m. in. w Sali Balowej na Zamku w Łańcucie, sali koncertowej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, sali koncertowej w Zamku Królewskim, sali koncertowej Filharmonii Narodowej. Jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz uczestniczką drugiej edycji Royal Concertgebouworkest Young w Amsterdamie. 


Marcelina Dąbek – jest uczennicą dr Anety Salwińskiej w OSM II.st im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła u dr Anny Sikorzak-Olek, kontynuując pod kierunkiem prof. Helgi Storck w Młodej Muzycznej Akademii w Katowicach. Jest laureatką najwyższych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Belgradzie, Hongkongu, Monachium, Zagrzebiu, Bangkoku, Szeged i Lwowie. W Walii w 2014r. jako nagrodę specjalną otrzymała harfę celtycką ufundowaną przez Księcia Walii. Dwukrotnie została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Centrum Edukacji Artystycznej w latach 2014 i 2017. Jest również laureatką najwyższych nagród na konkursach kameralnych w Cieszynie, Sochaczewie, Sierpcu i Warszawie. Obecnie wraz z saksofonistą Kacprem Puczko tworzy duet Harpophone. W ciągu 10 lat nauki gry na harfie Marcelina wzięła udział w wielu koncertach na rzecz środowisk lokalnych. Występowała solo i z orkiestrą w renomowanych salach koncertowych, m.in. NOSPR w Katowicach, NFM we Wrocławiu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia i w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi, Akademii Muzycznej w Katowicach i sali koncertowej UMFC w Warszawie. Występowała również w Austrii, Niemczech, Francji, Tajlandii, Walii i Finlandii. Swoje umiejętności gry na instrumencie rozwija biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów, tj. Helga Storck, Imogen Barford, Isabelle Perrin, Anneleen Lenaerts, Chantal Mathieu, Johanna Seitz, Evelyn Huber, Naoko Yoshino, Andrew Lawrence-King, Alina Bzhezhinska. W 2021r. Marcelina wystąpi podczas XIV Światowego Kongresu Harfowego w Cardiff w ramach programu Focus on Youth. Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.


Piotr  Styczyński  – 13 letni perkusista pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych, jego  mama – Katarzyna Duda jest zaliczana do najwybitniejszych skrzypaczek w Polsce. Tata –  Michał jest altowiolistą, muzykiem kameralistą i pedagogiem. Piotr jest uczniem I klasy OSM II st. im. Mariana Sawy przy ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie perkusji prof. Katarzyny Bojaryn. Jego wrażliwość muzyczna oraz umiejętności techniczne zostały zauważone i wyróżnione na konkursach i przesłuchaniach. Piotr jest m.in. laureatem XI Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego im. Lewańskiego w Toruniu w 2017 r. (II nagroda),  II Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego „Mały Werblista” w Warszawie w 2018 r. (I nagroda), II Kozienickiego Konkursu Perkusyjnego w 2019 r. (II nagroda). O wszechstronności jego zainteresowań i umiejętności jako instrumentalisty świadczą również sukcesy w dziedzinie kameralistyki: I nagroda w konkursie duetów Duettino w 2014r., Grand Prix oraz I nagroda w III Ogólnopolskich Konfrontacjach Duetów „Perkusja i…” w 2017 r., II nagroda na Encor International Competition, Chamber Music – 6th Edition. Jego talent został dostrzeżony również na ostatnich przesłuchaniach CEA, gdzie wyróżniono go najwyższą punktacją w swojej grupie. Piotr, pomimo młodego wieku, występował już na tak ważnych scenach muzycznych jak Filharmonia Narodowa, Zamek Królewski czy Opera Narodowa (z towarzyszącą mu grupą perkusyjną Teatru Wielkiego). Jego sukcesy zostały zauważone również wśród koneserów sztuki i Piotr wraz z pianistką Joanną Jasnowską, z którą tworzą duet „Retro Duo”, został w marcu 2019 r. zaproszony na występ na Międzynarodowej Wystawie Polskich Klejnotów na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Piotr zaskakuje swoją dojrzałością muzyczną i sprawnością nie tylko w opanowaniu instrumentów perkusyjnych ale także fortepianu. Pod opieką Funduszu od 2020 r.


Justyna Żołnacz – 16 letnia pianistka z Warszawy. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie pani Anny Łuczak. Od roku 2019 uczy się w klasie pani Wilii Ochockiej – Janusz. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich u takich mistrzów jak: Wojciech Świtała, Elżbieta Tarnawska, Joanna Ławrynowicz-Just, Konrad Skolarski, Katarzyna Drogosz, Andrzej Tatarski, Anna Jastrzębska – Quin, Barbara Halska, Karol Rodziwinowicz, Irina Rumiancewa-Dabrowski.

Jest laureatką wielu nagród m.in.: I International Online Piano Competition ”Gloria Artis” Vienna, grudzień 2020 – II Prize, VI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Online, Trzciana, grudzień 2020 –  I miejsce, XX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego, Łomianki, grudzień 2021 –  I miejsce, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Opus, Kraków, 2020 – III miejsce, 9th International Piano Competition „Piano Talents” Mediolan (Włochy), czerwiec 2019 –  I Prize , 5th International Monika Sikorska- Wojtacha Piano Competition, Wieliczka, maj 2019 – II miejsce,VI Festiwal Pianistyczny im. Sióstr Frankiewicz, Białystok, maj 2019 dyplom Laureata oraz dyplom specjalny za wyróżniające wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich, Łódź, maj 2019-II nagroda (Trio), III Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Od Bacha do Szymanowskiego” 2019 –  I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego,

Koncertowała jako solistka i kameralistka. Występowała m.in. w Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Żelazowej Woli w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, Powsinie w PAN Ogrodzie Botanicznym, Pałacu w Wilanowie, Pałacu w Radziejowicach, Centralnej Bibliotece Rolniczej, Pałacu w Jabłonnie, Małej Galerii oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy Zdrój oraz w Wolfhalden w Szwajcarii.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu MKiDN „Młoda Polska”. W roku szkolnym 2018-2019 była oraz od 2020 ponownie jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Partnerzy: 

alior bank
ZAIKS