• PL   EN

koncert w Łazienkach

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, niedziela 23 stycznia 2022

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, niedziela 23 stycznia 2022 1335 886 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela, 23 stycznia 2022, godz. 12:00, Muzeum Łazienki Królewskie – Pałac na Wyspie

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Łazienkach Królewskich. Bilety również można nabyć w kasie Muzeum. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci https://youtu.be/wuuAPFpYrGk

W programie:
Decruck, Noda, Paganini, Schumann, Spohr, Szostakowicz, Tournier, Ysaÿe

Wystąpią:
Małgorzata Kluska – wiolonczela, Patrycja Wachowicz – fortepian; Ligia Nowak–harfa; Hanna Pozorska– skrzypce; Augustas Vasiliauskas – saksofon, Agata Skowrońska- fortepian; Trio fortepianowe: Hanna Pozorska – skrzypce, Tadeusz Wawrowski – wiolonczela, Mateusz Dubiel – fortepian

Małgorzata Kluska – 17-letnia wiolonczelistka z Częstochowy, uczennica OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, w klasie wiolonczeli dr. Tomasza Lisieckiego oraz dr Marii Bielewicz-Pietraszek. Jest laureatką wielu konkursów oraz konfrontacji wiolonczelowych. Najważniejsze z nich to: 3. miejsce wXXIV Międzynarodowym Konkursie im. Bohdana Warchala(Dolny Kubin); 3. miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze; 3. miejsce w 42 Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, Laureatka oraz Osobowość Artystyczna V Konkursu dla Skrzypków, Altowiolistów, Wiolonczelistów i Kontrabasistów organizowanego w ramach Festiwalu Forte. Małgosia brała udział w wielu konkursach, festiwalach muzycznych i koncertach, w kraju oraz za granicą m.in.: w „Internationale Jugendbegegnung 2018 ” w Neumarkt i. d. Opf. w Niemczech, w warsztatach orkiestrowych w ramach XXX Europejskich Spotkań Młodych Muzyków im. Władysława Balickiego w Świeradowie Zdroju. Wystąpiła w Katowicach na koncercie w ramach cyklu ,,Scena dla młodych”, wspomagała jako wolontariuszka warszawską Fundację z Pasją przygotowując oprawę muzyczną spotkań z osobami świata kultury – Krzysztofem Zanussim, Jakubem Poradą i Robertem Bernatowiczem. Miała przyjemność wielokrotnego występowania na scenie częstochowskiej Filharmonii. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach pod kierunkiem m.in.: Kazimierza Michalika, Tomasza Darocha, Jiříego Hanouska czy Tomasza Strahla. Małgosia jest stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Pod opieką Funduszu jest od 2020 roku

Ligia Nowak – 15-letnia harfistka, uczennica OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie dr Malwiny Lipiec-Rozmysłowicz. W 2018 r. brała czynny udział w Młodej Muzycznej Akademii dla uczniów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski organizowanej przez Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie doskonaliła swój warsztat pod kierunkiem prof. Helgi Storck. Ligia jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, do najważniejszych jej osiągnięć należą: Grand prix – International Music Competition Opus 2021, Internetowy Ogólnopolski Konkurs Harfowy ,,Zima 2020” Złoty Laur, XII Ogólnopolski Konkurs uczniów wszystkich specjalności ,,Mały czy duży wirtuoz” Warszawa 2019, Platynowy medal w Canadian International Music Competition 2021-2022, 1. Nagroda m.in. w: The 5th International Moscow Music Competition 2021, XII Concorso Internazionale d’Arpa Marcel Tournier 2021 Cosenza Italy, The Victoria Poltareva International Harp Competition, Kiev 2019. Ligia koncertowała w najważniejszych salach Wrocławia: Filharmonia, Narodowe Forum Muzyki, Aula Leopoldina, Sala Rycerska Ratusza oraz w Akademiach Muzycznych: Łodź, Katowice, Gdańsk, Praga, Cosenza, Kijów i Wrocław. W wieku 10 lat wykonała G.Ch.Wagenseila – Koncert harfowy z orkiestrą w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Dokonała też z towarzyszeniem orkiestry NOSPR polskiego prawykonania Koncertu C-dur na harfę i orkiestrę J.G. Albrechtsbergera oraz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Harfowego w Katowicach wykonała Concertino na dwie harfy Macieja Małeckiego, grając w duecie z Marceliną Dąbek.
Ligia jest stypendystką Prezydenta miasta Wrocławia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Promovera Talenta oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (od 2021 r.)

Hanna Pozorska – 17-letnia skrzypaczka , uczennica OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie prof. Małgorzaty Skorupy. Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych jako solistka i kameralistka w kraju i zagranicą. Do jej ostatnich osiągnięć należą : 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Centrum Edukacji Artystycznej (Kielce, 2021), Grand Prix i Nagrody Specjalne w V Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA (Zakopane, 2020), 1. miejsce i Nagroda Specjalna w XVII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G.Ph. Telemanna (Poznań, 2020), 1. miejsce i Nagroda Specjalna w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów (Kraków, 2019),1. miejsce i Nagroda Specjalna w XIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci A. Januszajtis (Gdańsk, 2019) oraz Grand Prix i Nagroda Specjalna w II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. J. Kaliszewskiej (Poznań, 2019). Jako solistka debiutowała z Polską Filharmonią Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku. Występowała w Niemczech, Słowacji, Norwegii, Rosji i Stanach Zjednoczonych. W latach 2017-2020 uczestniczyła w Morningside Music Bridge, była także koncertmistrzem Lusławickiej Orkiestry Talentów. Obecnie jest pierwszym skrzypkiem w Penderecki Youth Orchestra w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2021 roku zdobyła prestiżową Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna.

Augustas Vasiliauskas – 17-letni saksofonista, uczeń OSM II st. im. Mariana Sawy w klasie prof. Pawła Gusnara i dr Alicji Wołyńczyk-Raniszewskiej. Pierwszy etap edukacji w klasie saksofonu odbył w National M.K. Čiurlionis School of Art w Wilnie. Jest laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych, wśród nich: Ogólnopolskiego Konkursu Saksofonowego Centrum Edukacji Artystyczne, Warszawskiego Festiwalu „Miniatura Muzyczna” na instrumenty dęte drewniane i blaszane, Międzynarodowego Konkursu Léopold Béllan (Francja), Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych „Finalis” (Polska), Międzynarodowego Konkursu Moscow Music Competition (Rosja), Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego„Vitor Santos” (Portugalia). Ma za sobą liczne koncerty, w tym pierwszy koncert solowy z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod kierunkiem Marka Wroniszewskiego, organizowany przez Nową Modiową przy ZPSM nr 1, a także w Warsaw Saxophone Orchestra (WSO) pod kierunkiem prof. dr hab. Pawła Gusnara. Do ważnych występów z WSO zalicza udział w Festiwalu Wschód Kultury „Art Celebration” (Rzeszów), w Festiwalu La FolleJournée – Szalone Dni Muzyki- „Beethoven na 12 saksofonów” (Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie) oraz koncert Warsaw Saxophone Orchestra – The Whoop Group na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w ramach cyklu koncertów „Środa na Okólniku”.Doskonali umiejętności muzyczne na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich artystów jak: Jean-Denis Michat (Francja), Otis Murphy (USA), TimophyMcAllister (USA), Simon Diricq (Belgia), Nikita Zimin (Rosja), Nicolas Arsenijevic (Francja), Arno Bornkamp (Holandia), Gerald Preinfalk, Michał Knot (Austria), Phillippe Geiss (Francja), Amit Dubester (Izrael), Valentine Michaud (Francja), MatjažDrevenšek, Weronika Partyka (Słowenia), Christian Wirth (Francja).
W wolnych chwilach komponuje. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (od 2021 r.).

Trio fortepianowe: Pozorska-Wawrowski-Dubiel – trio powstało w ramach nowego projektu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkowie tria uczą się w różnych szkołach, w różnych miastach.Hania Pozorska – skrzypaczka uczy się w Gdańsku w klasie prof.prof. Małgorzaty Skorupy, Tadeusz Wawrowski – wiolonczelista jest z Warszawy, gdzie uczy się w klasie prof. Piotra Hausenplasta, a Mateusz Dubiel – pianista uczy się w Bielsku Białej w klasie Anny Skarbowskiej. Każdy z nich ma na swoim koncie liczne nagrody na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, wszyscy mieli już przyjemność występować w gościnnych progach Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.Realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodzi Wirtuozi to projekt od lat realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie promujący młodych, zdolnych muzyków będących stypendystami Funduszu.

Więcej informacji o naszym wsparciu dla młodych muzyków: https://fundusz.org/program-zdolni/zajecia-muzyczne/

Partnerzy:

Fundacja PZU
Back to top