...
  • PL   EN

Zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, niedziela 19 września 2021

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, niedziela 19 września 2021 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

niedziela, 19 września 2021, godz. 12.00, Muzeum Łazienki Królewskie – Pałac na Wyspie

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Łazienkach Królewskich. Bilety również można nabyć w kasie Łazienek Królewskich. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale YouTube Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/AJ32bKdUa1U

Niedzielny koncert – w dużej części – wypełni muzyka saksofonowa w dwóch odsłonach solowej i kameralnej. Rozpoczniemy kwartetem saksofonowym, a w dalszej części koncertu zaprosimy słuchaczy do sztuki muzycznego monologu. Zabrzmi suita na wiolonczelę solo Bacha, utwory gitarowe, a na zakończenie spotkania Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur Chopina. 

W programie:
Bach, Bozza, Chopin, Dyens, Głazunow, Malats, Sor, Villa-Lobos

Wystąpią:
Tymoteusz Bączkowski – wiolonczela, Jan Markowski – gitara, Zuzanna Sejbuk – fortepian, Zuzanna Zajda – saksofon, Krzysztof Augustyn – fortepian.
4tissimo Sax Quartet: Krystian Ślusarczyk – saksofon sopranowy, Mikołaj Zdebski – saksofon altowy, Paulina Ból – saksofon tenorowy, Zuzanna Zajda – saksofon barytonowy.

Tymoteusz Bączkowski – 16-letni wiolonczelista, uczeń OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie dr. Rafała Kwiatkowskiego. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat w POSM I st. im. Henryka Wieniawskiego pod kierunkiem Doroty Hajzer. Jest laureatem wielu konkursów m.in.: III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2021 r.), III nagrody w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy (2021), II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Cellolove w Krakowie (w duecie, 2021), III nagrody w Konkursie Młody Polski Wiolonczelista w Bochni (2019), I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Miniatura Wiolonczelowa” w Warszawie (2019,2018), I nagrody na Forum Młodych Wiolonczelistów w Gdańsku (2017). Swoje umiejętności doskonali biorąc udział w kursach i warsztatach u wybitnych wiolonczelistów, m. in.: dr Katarzyny Polonek, prof. Andrzeja Bauera, prof. Kazimierza Michalika, prof. Tomasza Strahla, prof. Marcina Zdunika, Edwarda Kinga. Występował m.in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Zamku Górków w Szamotułach, Filharmonii Poznańskiej, Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Tymoteusz jest stypendystą I edycji Akademii Talentów; pod opieką KFnrD pozostaje od 2018 r. 

Jan Markowski – 19-letni gitarzysta, absolwent OSM II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie gitary mgr Alicji Kociuby. Od października br. rozpocznie studia w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem dr. hab. Marka Nosala. Laureat wielu konkursów gitarowych, najważniejsze z nich to: III miejsce oraz nagroda specjana za najlepszą interpretację utworu klasycznego w 14. Międzynarodowym Konkursie im. Anny Amalii dla Młodych Gitarzystów w Weimarze (2019), III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej w Inowrocławiu (2019), I miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Joaquina Rodrigo w Olsztynie (2021), II miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Katowicach (2021), III miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Albanii (2020), I miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitara Viva” w Kielcach (2021), Uczestnik wielu prestiżowych imprez kulturalnych. Występował m.in. na Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój, Wrocławskim Festiwalu Gitarowym „Gitara+”, na Festiwalu „Emanacje” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, na Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdrój, w Piskich Spotkaniach z Muzyką Klasyczną w Piszu, czy w Letnim Festiwalu Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” odbywającym się w Sandomierzu i jego okolicach. Jan kilkakrotnie występował w Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich w Warszawie podczas wernisaży oraz koncertów organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Występował podczas wielu wydarzeń kulturalnych m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej, w Kieleckim Centrum Kultury ,w Pałacyku Zielińskich w Kielcach, w Pałacyku w Śmiłowie, w Muzeum Narodowym w Kielcach i Pińczowie, w Hotelu „Bristol” i „Marconi” w Busku-Zdrój oraz w wielu innych instytucjach kultury na terenie województwa świętokrzyskiego. 

W grudniu 2019 r. Jan wystąpił gościnnie na zakończenie XII Festiwalu i Konkursu Gitarowego im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania” w Jeleniej Górze, w towarzystwie takich artystów jak Łukasz Kuropaczewski i „Erlendis Quartet”. W październiku 2020 r. Jan wystąpił w Filharmonii Świętokrzyskiej, gdzie wykonał Koncert D-dur op. 99 cz. I Mario Castelnuovo-Tedesco z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Agnieszki Środowskiej. Był stypendystą Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny w Kielcach oraz Fundacji „Wiatr w żagle” im. Agi Skrobackiej w Kielcach. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Rady Ministrów, programu „Młoda Polska” (2020), Fundacji „DajSzansę” w Skarżysku Kamiennej. Pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Jan jest od 2012 roku.

Zuzanna Sejbuk – 16-letnia pianistka, uczennica POSM im. F. Chopina w Krakowie w klasie prof. Olgi Łazarskiej. Pochodzi ze Szczecina gdzie kształciła się w Szkole Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego  pod kierunkiem pani Hanny Urbańskiej. Od ósmego roku życia koncertuje w szkole i poza nią. Jest laureatką m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Gorlice / Zgorzelec (Zgorzelec 2016, I nagroda), European Young Konkurs Pianistyczny w Zielonej Górze (Zielona Góra 2017, I nagroda), Sztokholmski Międzynarodowy Konkurs Muzyczny (Sztokholm 2017, I nagroda), Ryski Międzynarodowy Konkurs Muzyczny (Ryga 2017, I nagroda), Koncert fortepianowy Emmy Alteberg w Łodzi (Łódź 2018, I nagroda nagroda), Musical Travels – Węgry Konkurs Pianistyczny w Słupsku (Słupsk 2019, I nagroda), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach (Kielce 2019, I nagroda), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Estonii (Narva, Estonia 2020, I nagroda) oraz licznych konkursów online w ubiegłym roku.  Zuzanna doskonali swoje umiejętności na warsztatach pianistycznych pod kierunkiem prof. A. Tatarskiego, prof. A. Orłowieckiego, prof. M. Herbowskiego, prof. O. Łazarskiej, prof. A. Borkowskiej, prof. Dang Thai Sona, prof. H. Rutkowskiego, prof. P. Zawadzkiego. Od 2018 roku Zuzanna jest pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Fundacji Pro Musica Bona.

Zuzanna Zajda – 19-letnia saksofonistka, absolwentka OSM II stopnia w ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie w klasie mgr. Tomasza Skiby. Od października 2021 roku rozpocznie naukę w Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie saksofonu prof. Pawła Gusnara. Brała udział łącznie w 57 konkursach muzycznych, w tym o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej, w których 51-krotnie została nagrodzona. Pierwsze nagrody obejmują nie tylko konkursy saksofonowe, ale także pianistyczne (w kategorii fortepian dodatkowy/obowiązkowy) oraz muzyka kameralna. Uczestniczy w warsztatach/kursach mistrzowskich prowadzonych przez pedagogów, artystów z różnych stron świata takich jak: Paweł Gusnar, Andrzej Rzymkowski, Bartłomiej Duś, Magdalena Jakubska-Szymiec, Alicja Wołyńczyk-Raniszewska, Michał Knot, Patrick Meighan, Nobuya Sugawa, Arno Bornkamp, Claude Delangle, Jerome Laran, Vincent David, Joonatan Rautiola, Christian Wirth, Philippe Portejoie, Pablo Sanchez Escariche Gasch, Bence Szepesi, Xavier Larsson. Do najważniejszych osiągnięć Zuzanny należą m. in.: dwukrotne zajęcie 1 miejsca w XII i XIII Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym – Przeworsk 2016 i 2018, 1 miejsce w 9th International Competition “Giovani Musicisti-Città di Treviso, 1 miejsce na XXV. Konfrontacjach Instrumentów Dętych – Oława 2016, 1 miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Klarnet – Saksofon w Sosnowcu czy też dwukrotnie tytuł Złotego Laureata w II i IV Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych FINALIS 2017 i 2019 w Białymstoku, dwukrotnie 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych – JUPITER 2016 i 2017 oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych CEA (kwartet saksofonowy).W lutym 2019 roku otrzymała tytuł laureata XVI edycji programu stypendialnego Młoda Polska. Została również stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich, Sapere Auso Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Regionalnego Programu Stypendialnego Województwa Małopolskiego oraz Burmistrza Miasta Kalwarii.

4tissimo Sax Quartet – tworzą dwie saksofonistki i dwóch saksofonistów, uczniowie Pana Tomasza Skiby. Kwartet został założony w 2019 roku, w Krakowie przez Tomasza Skibę, a już w ciągu swojej 2 – letniej kameralistycznej działalności został laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Do największych osiągnięć 4tissimo Sax Quartet należą: zajęcie pierwszego miejsca w VIII Rome International Music Competition oraz International Moscow Music Competition, zdobycie drugiej nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2021. Ponadto zdobyli wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych CEA. Młodzi artyści przepełnieni są pasją i zapałem, a ich zespół, poza wspólną pracą nad budowaniem repertuaru, łączy również przyjaźń. Kwartet był uczestnikiem programu stypendialnego „e-Bank Taletów 2021” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie miał możliwość kształcenia się pod okiem prof. dr. hab. Pawła Gusnara.

Skład: Krystian Ślusarczyk – saksofon sopranowy, Mikołaj Zdebski – saksofon altowy, Paulina Bólsaksofon tenorowy, Zuzanna Zajda– saksofon barytonowy.

Szersza informacja o naszym wsparciu młodych muzyków: https://fundusz.org/program-zdolni/zajecia-muzyczne/

Młodzi Wirtuozi to projekt od lat realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie promujący młodych, zdolnych muzyków będących stypendystami Funduszu.

Partnerzy: