...
  • PL   EN

koncert w Łazienkach

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 9 maja 2021

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 9 maja 2021 1335 886 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
niedziela, 9 maja 2021, godz. 12.00, Muzeum Łazienki Królewskie – Pałac na Wyspie
Wydarzenie bez udziału publiczności, zapraszamy na transmisję on-line: https://youtu.be/xEr37s9pME0

Wiolonczela wypełni przeważającą część programu muzycznej niedzieli. Zaczniemy koncertem Elgara. Pomimo niefortunnej premiery utwór ten wszedł na stałe do programów sal koncertowych. Usłyszymy muzykę Händla w wykonaniu młodego harfisty oraz klarnetową sonatę Pulenca, której prawykonanie (Benny Goodman-klarnet i Leonard Bernstein–fortepian) miało miejsce kilka miesięcy po śmierci kompozytora. Na zakończenie koncertu ponownie zabrzmi wiolonczela w wirtuozowskiej miniaturze Czajkowskiego oraz urokliwych wariacjach Beethovena.


W programie:
Beethoven, Bonfa, Castelnuovo, Czajkowski, Elgar, Hasselmans, Händel, Niedzielak, Mroński, Paganini


Wystąpią:
Michał Majkowski – harfa; Piotr Olesz – wiolonczela, Ewa Olesz – fortepian; Hubert Marczak –gitara, Justyna Marczak – skrzypce; Tadeusz Wawrowski – wiolonczela, Jolanta Adamska – fortepian

Michał Majkowski – 16-letni harfista, uczeń Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, w klasie Agnieszki Greli-Fedkowicz. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych zarówno jako solista, jak i kameralista. Do najważniejszych osiągnięć należą: 1. miejsce w I Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym i Harfowym „Młode talenty” w Szczecinie, wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. Prof. Karla Patrasa w Pradze, 2. miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie „Miniatura na Harfę Celtycką” w Łodzi, 1. miejsce w Interantional Music Comeptiion Belgarde w Serbii (2017), 1. miejsce w kategorii solista w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej dla dzieci i młodzieży „Srebrna szybka” w Krakowie (2018). Michał jest laureatem stypendium „Młoda Polska” oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”. Doskonali swoje umiejętności artystyczne na kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod kierunkiem Arianny Savall, Anneleen Lenaerts, Helgi Storck, Aliny Brzezińskiej, Florence Sitruk, Pauliny Maciaszczyk, Malwiny Lipiec-Rozmysłowicz, Zuzanny Elster.
Bierze czynny udział w festiwalach muzycznych m.in. w Poznańskiej Jesieni Harfowej, Festiwalu pamięci Janiny Garści w Krakowie, Festiwalu Harfowym w Katowicach, Festiwalu Terra Artis w Lanckoronie, III Dniach Harfy w Krakowie. Wystąpił w Filharmonii Krakowskiej z okazji zakończenia roku szkolnego, z Orkiestrą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a także grając w zespole na 13 harf w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ramach 55-lecia Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie. W ramach współpracy z Filharmonią Opolską wykonał serię koncertów kameralnych „Harfa w regionie”, zrealizował także nagrania w ramach audycji Radio Opole – Mała Kultura oraz dla Ogólnopolskiego Programu „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Lubi astrofotografię, modelowanie 3D, jest członkiem Młodzieżowego Klubu Turystyki Aktywnej „Ryś”. W Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2018 r.

Piotr Olesz – 15-letni wiolonczelista z Gdańska, uczeń OSM I i II stopnia w Gdańsku w klasie Pani profesor Jadwigi Ewald. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jego najważniejszych osiągnięć należą: 1. miejsce w 12. International Jan Vychytil Cello Competition w Pradze (2018 r.,2020 r.); 3. miejsce na Międzynarodowym konkursie im. Wiłkomirskiego w Poznaniu (2018 r.); 3. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2019 r.); 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym we Wrocławiu (2019 r.); finalista International Cello Competition Anna Kull w Graz, Austria (luty 2020); 1. miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym CELLOLOVE w Krakowie (2021); 1. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2021). Piotr swoje umiejętności rozwija na kursach mistrzowskich u wybitnych profesorów: Andrzeja Orkisza, Kazimierza Michalika, Stanisława Firleja, Bartosza Koziaka, Magdaleny Bojanowicz, Marcina Zdunika, Cecylii Staneckiej, Rafała Kwiatkowskiego oraz Macieja Kułakowskiego. Po opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2019 r.

Hubert Marczak – 13 letni gitarzysta, uczeń VI klasy OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w klasie Pani Małgorzaty Sztern-Dany. Jest laureatem konkursów, do najważniejszych osiągnieć Huberta z tego roku szkolnego należą: Nagroda 1. st. na VII Leżajskim Konkursie Kultury Muzycznej, 2. miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym Gitara Viva organizowanym przez CEA, Srebrna struna na XII Płockich Konfrontacjach Gitarowych, I. miejsce na VI Regionalnym Konkursie Interpretacji Muzycznej Wirtuoz, 2. miejsce na XIV Mikołajkowym Konkursie Gitarowym dla Dzieci, 3. miejsce na VIII Ogólnopolskim Wiosennym Konkursie Gitarowym. Jest uczestnikiem kursów gdzie doskonali swoje umiejętności u wybitnych profesorów m.in.: Ryszarda Bałauszki, Michała Nagy, Wojciecha Lipińskego, Piotra Zaleskiego, Davide Tomasi. Występował w Akademii Muzycznej w Łodzi, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Filharmonii Łódzkiej, w Muzeum – Zamku w Łańcucie, Pałacu Herbsta w Łodzi. Jest stypendystą

Marszałka Województwa Łódzkiego, CEA, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. 

Tadeusz Wawrowski – 17-letni wiolonczelista, uczeń OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Hausenplasa. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, klasy wiolonczeli prof. Ewy Groblewskiej. W 2017 roku Tadeusz uczył się w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Orkisza. Jest laureatem wielu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych. Do najważniejszych osiągnieć Tadeusza należą: 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych, Elbląg, 2019 r.; 3. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro Junior, Zagrzeb, 2020 r.; 4. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe, Dolny Kubin, 2019 r.; wyróżnienia: w XV Młodzieżowym Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego, Poznań (2020) oraz w XXV Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej, Bydgoszcz (2018). Uczestniczył w kursach mistrzowskich gdzie rozwijał swój warsztat pod okiem wybitnych pedagogów m.in.: Stanisława Firleja, Tamasza Strahla, Andrzeja Orkisza, Marcina Zdunika, Adama Krzeszowca, Rafała Kwiatkowskiego oraz Jacob’a Shaw’a. Występował na różnych festiwalach: Muzyczne Przestrzenie w Koninie, Nieodwołany Festiwal, Emanacje Lusławice 2019. Tadeusz brał udział w prestiżowych projektach orkiestrowych: Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO, Olsztyn, 2019 r.. Od 2019 r. jest uczestnikiem Program ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Tadeusz gra obecnie na włoskim instrumencie z 1840 roku wykonanym przez Antonio Gilbertiniego w Palestrinie.