...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich 2000 1333 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Zapraszamy na nasz kolejny koncert w niedzielę 27 września do Pałacu na Wyspie!

UWAGA! Ze względu na utrzymującą się sytuację epidemii, w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, uprzejmie prosimy uczestników wydarzeń organizowanych przez Fundusz do stosowania wymienionych poniżej zaleceń:

  • Jeśli nie czujesz się dobrze, jesteś chory, miałeś styczność z osobą zainfekowaną – zostań w domu.
  • Zabierz ze sobą maseczkę. Po wejściu do budynku, w którym odbywa się wydarzenie obowiązuje Cię noszenie maseczki zakrywającej usta i nos.
  • Po wejściu do budynku zdezynfekuj dłonie.
  • Koniecznie podpisz OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA dostępne tutaj: OŚWIADCZENIE (PDF).  Jeśli masz taką możliwość, przynieś wydrukowane i podpisane oświadczenie, jeśli nie – wypełnij je na miejscu odbywającego się wydarzenia.

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich
Koncert stypendystów programu pomocy wybitnie zdolnym
Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
niedziela 27 września 2020, godz. 12.00
Pałac na Wyspie – Muzeum Łazienki Królewskie

Wystąpią znakomici instrumentaliści młodego pokolenia:

Aleksander Anioł z Bielska Białej, urodzony 18.03.2005 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 6 lat w klasie gitary mgr. Sebastiana Kośca. Od 2012 roku kontynuuje naukę w ZPSM im Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej w klasie gitary mgr. Marcina Szermańskiego. Obecnie jest uczniem 6 klasy I stopnia. Swoją edukację poszerza również na warsztatach, wykładach i lekcjach mistrzowskich u wybitnych profesorów.
Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych m.in: II International Classical Guitar Competition w Wilnie ( 2018-I miejsce), X International Competition for Young Guitarists „ Andres Segovia” w Monheim am Rhein -Niemcy ( 2018- I miejsce), 7 Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Zruć nad Sazavou – Czechy(2018-I miejsce), V Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Obornikach Śląskich( 2019 -Grand Prix – i tytuł „ Mistrza Sześciu Strun”), XX Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Drożdziewicza w Krynicy Zdrój (2020 – I miejsce ex-aequo ),
Stypendysta programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ Młoda Polska”. Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.
Kamil Anioł z Bielska Białej, urodzony 28.01.2003 roku. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Żywcu w klasie gitary mgr. Sebastiana Kośca. Od 2013 roku kontynuuje naukę wZPSM im Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej w klasie gitary mgr. Marcina Szermańskiego. Obecnie jest uczniem 5 klasy II stopnia. Swoją edukację poszerza również na warsztatach wykładach i lekcjach mistrzowskich u wybitnych profesorów.
Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych m.in.: II International Classical Guitar Competition w Wilnie (2018- I miejsce ), 21 Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy w Żorach (2018- I miejsce),7 Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Zruć nad Sazavou – Czechy(2018- I miejsce), XX Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Drożdziewicza w Krynicy Zdrój ( 2020-I miejsce ex-aequo), XXIX Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Brnie – Czechy ( 2020- I miejsce).
Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku, otrzymał również w 2017 r. stypendium szkolne za wybitne osiągnięcia, w 2019 roku został stypendystą programu „Młoda Polska” , oraz stypendystą MKiDN. Razem z bratem Aleksandrem tworzą duet gitarowy – Angels Duo
Duet gitarowy utworzony przez braci Aleksandra i Kamila Anioł w 2014 r. Prowadzony był przez Marcina Szermańskiego a od 2016 r. przez Mariusza Burego. Duet jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów zespołów gitarowych oraz zespołów m.in: II International Guitar Competition Bale-Vale „ Live Guitar”na Chorwacji (2016 – I miejsce – special prize, 2018 – I miejsce – special prize), XIV International Classical Guitar Competition “Enrico Mercatali” – Goryzia –Włochy (2017 – I miejsce), XX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowy Trzęsacz (2017- III miejsce ), II International Classical Guitar Competition w Wilnie (2018- Grand Prix), VI Cieszyński Spotkania Muzyczne Viktor Ullmann In Memoriam(2019- Grand Prix ).

Paweł Wojciechowski z Olsztyna, urodził się 6 grudnia 2002 r. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat pod kierunkiem mgr Marzeny Bieńkuńskiej. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Olsztynie. Obecnie jest uczniem piątej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz- Just.
Laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych: Grand Prix na IV Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA w Zakopanem (2019), I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Tkaczewskiego w Busku Zdroju (2019), Tytuł Laureata Estrady Młodych 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i nagroda specjalna Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2019), I miejsce i Nagroda Publiczności na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Very Lotar – Shevchenko w Jekaterynburgu (Rosja, 2018), Grand Prix na XV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2018), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym: ,,Hua Biao International Piano Open Competition in China’’ (2018), I miejsce i nagroda specjalna dla największego talentu konkursu ,,Special Promising Talent’’ na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Krogulskiego w Tarnowie (2018), I miejsce, nagroda specjalna EMCY oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu J. S. Bacha na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie (Estonia, 2018),
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak: Rena Shereshevskaya, Kevin Kenner, Vladimir Slobodyan, Wojciech Świtała, Joanna Ławrynowicz – Just, Petras Geniusas, Carlo Grante, Kiryl Keduk, Bogdan Czapiewski, Paweł Zawadzki, Elżbieta Stefańska oraz Lubow Nawrocka.
Występował m.in. w Salle Cortot w Paryżu, na Festiwalu Muzycznym im. Haliny Czerny – Stefańskiej w Hachinohe (Japonia), w Filharmonii w Eindhoven (Holandia), w Filharmonii w Tallinie (Estonia), w Filharmonii w Kownie (Litwa) z Orkiestrą Symfoniczną Kowieńskiej Filharmonii, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w cyklu koncertowym „ Młode Talenty”, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej w Olsztynie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej, w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, na Festiwalu Muzycznym „Wawel o zmierzchu” w Krakowie, na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym im. Barbary Hesse – Bukowskiej w Busku – Zdroju. W 2015 roku, na specjalne zaproszenie prof. Vladimira Slobodyana, wystąpił w Filharmonii w Kaliningradzie (Rosja) z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliningradzkiej wykonując Koncert fortepianowy D-dur J. Haydna.
Stypendysta Prezydenta Miasta Olsztyna, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Rotary Club, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska”. Podopieczny Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (od 2017) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych.

Szymon Strusiński z Warszawy, urodzony w 2003 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem POSM I st. im. Emila Młynarskiego w Warszawie, klasy wiolonczeli p. Ireny Krzymińskiej. Aktualnie kształci się pod kierunkiem dr. Piotra Hausenplasa w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, wiolonczelowych min: Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych Talents for Europe im. Bogdana Warchala w Dolnym Kubinie, Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu czy Konkursu Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak: Kazimierz Michalik, Tomasz Strahl, Stanisław Firlej Arto Noras, Jacob Shaw, Gotthard Popp, Claus Reichardt, Wen Sinn Yang. W 2019 roku wziął udział w projekcie RCO Young organizowanym przez Royal Concertgebouw w Amsterdamie. Szymon występował na estradach w Polsce jak i za granicą min w: Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali Koncertowej Filharmonii w Opolu, Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Sali Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, Concertgebouw w Amsterdamie oraz Sali Koncertowej Flagey w Brukseli. Oprócz gry solowej bardzo chętnie wykonuje muzykę kameralną i gra w wielu zespołach. Od 2019 roku jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Eryk Zborowski z Poznania, urodził się 7 listopada 2001 r. Jest gitarzystą klasycznym, w 2020 roku ukończył Poznańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Jego nauczycielem od instrumentu głównego był mgr Przemysław Dybizbański. Przez wiele lat nauki gry na gitarze uczestniczył w wielu konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Do jego ostatnich sukcesów należą m.in.: I nagroda na Międzynarodowym konkursie „Muse Competition 2020” w Atenach , II nagroda na międzynarodowym konkursie w Belgradzie (2020), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Opus 2020” w Krakowie, I nagroda na V Ogólnopolskim Majowym Konkursie Gitarowym w Szczecinie (2019) oraz II nagroda na XXII Ogólnopolskim Kłodzkim festiwalu muzycznym „Gitariada” (2019). Swoje umiejętności w grze na gitarze dokształcał u najsłynniejszych gitarzystów świata na międzynarodowych kursach gitarowych. Od października 2020 rozpocznie naukę na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. dr hab. Wanda Elżbieta Palacz.

W programie: Cardoso, Castelnuovo-Tedesco, Chopin, Crumb, Dowland, Dyens, Liszt, Villa-Lobos, Wiłkomirski, York.

Serdecznie zapraszamy!

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program Pomocy Wybitnie Zdolnym przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Partnerzy koncertu: Alior Bank i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS