...
  • PL   EN

Katalog Odkrycia 2021

Katalog Odkrycia 2021 960 720 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Finałowi konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS zawsze towarzyszy katalog. To folder pozwalający poznać finałowe prace, ale zawierający też wiele informacji o historii Konkursu i jego poprzednich laureatach. Jest pamiątką obecnej edycji, ale z pewnością też źródłem cennych porad dla wszystkich tych, którzy chcieliby przygotować badania naukowe.

Pobierz katalog Odkrycia 2021

Poznaj abstrakty finałowych prac

Głównymi bohaterami katalogu Odkrycia 2021 są oczywiście autorzy finałowych prac – 19 młodych naukowców, którzy wiedzeni ciekawością świata i pasją przygotowali i opisali badania z tak odległych od siebie dziedzin, jak matematyka i biologia, chemia i nauki społeczne, informatyka i środowisko. Warunki do prowadzenia samodzielnej pracy badawczej dla polskich uczniów były w ciągu ostatnich miesięcy wyjątkowo niesprzyjające. Dlatego jesteśmy dumni i pełni podziwu, że mimo tych okoliczności zgłoszone do Konkursu prace reprezentują niezmienny wysoki poziom.
Prosiliśmy autorów prac, aby starali się o swoich badania pisać językiem zrozumiałym także dla niespecjalistów w dziedzinie. Dlatego każdy może wyciągnąć z tej lektury naukę i inspirację – polecamy serdecznie abstrakty finałowych prac.

Znajdź przykład i inspirację

Niewątpliwie katalog Odkrycia 2021 jest też albumem historycznym prezentującym listę nagrodzonych w międzynarodowych finałach oraz sylwetki laureatów konkursu EUCYS z ubiegłych lat. Tym razem skupiliśmy się na naukowcach, który odnosili triumfy w EUCYS stosunkowo niedawno. Choć osiągają kolejne sukcesy, a wyniki ich pracy są bardzo obiecujące, to nadal można uznać, że są na początku ścieżki rozwoju kariery naukowej i zawodowej. Jesteśmy przekonani, że ta pokoleniowa bliskość stanowi dobry przykład i motywację dla kolejnych roczników uczniów-naukowców.
Informacje o laureatach poprzednich edycji można też znaleźć w zakładce „Zaczynali od EUCYS.

Dowiedz się, co jest wyjątkowego w Odkryciach

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizatorem EUCYS w Polsce od 1995 roku. Te ponad 25 lat to dość czasu na analizę, refleksję i ugruntowanie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego to robimy? W piękne i mądre słowa ubrała ją Maria Mach, Dyrektor biura Funduszu i Prezes Zarządu:

W Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci staramy się unikać rywalizacji. Wychodzimy z założenia, że środowisko, którym funkcjonują na co dzień nasi podopieczni jest nią aż nadto przesycone. Stawiamy więc na współpracę i pozwalamy zapomnieć o wyścigach, rankingach i porównywaniu się z innymi. Wyjątek robimy tylko jeden: dla konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to konkurs badawczy. Nie sprawdza, jak dalece ktoś przyswoił jakąś znaną wcześniej wiedzę, ale zachęca młodych ludzi do odkrywania świata na własną rękę, z użyciem fachowych, uznanych w nauce metod. Promuje więc przede wszystkim ciekawość, ale też wytrwałość i naukową rzetelność.


Więcej o Odkryciach, laureatach i historii Konkursu w katalogach poprzednich edycji. A tegorocznych laureatów Odkryć poznamy już 27 kwietnia.

Patronat honorowy:

Organizację EUCYS w Polsce
wspiera:

HUAWEI wspiera Polską Edycję EUCYS