• PL   EN

Koncert Absolwentów KFnrD w Lusławicach

W dniach 23 stycznia – 7 lutego 2016 roku organizujemy XXII WARSZTATY MUZYCZNE KRAJOWEGO FUNDUSZU NA RZECZ DZIECI. Ponownie gości nas Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Serdecznie zapraszamy na koncert naszych absolwentów w niedzielę 24 stycznia o godzinie 18:00.

KONCERT ABSOLWENTÓW PROGRAMU POMOCY MŁODZIEŻY WYBITNIE UZDOLNIONEJ KFNRD

{gallery}-2016/Lus-Abs{/gallery}

Wykonawcy:

Krzysztof Książek (fortepian)

Fryderyk Chopin, Polonez fis-moll, op. 44

Wiktoria Szubelak (gitara)

Isaac Albeniz, Asturias

Joaquin Turina, Hommage a Tarrega

Janusz Wawrowski (skrzypce)

Niccolò Paganini, Kaprys nr 24 z op. 1

Krzysztof Książek (fortepian)

Fryderyk Chopin, 4 mazurki op. 7

Janusz Wawrowski (skrzypce), Krzysztof Książek (fortepian)

Karol Szymanowski, Źródło Aretuzy z cyklu Mity, op. 30

PRZERWA:

Wernisaż prac plastycznych podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: Martyna Borządek, Iga Michalik, Alicja Sobiepańska, Barbara Wasiuk, Paweł Wołczański

Część II

Wiktoria Szubelak (gitara)

Agustin Barrios-Mangoré, Ultimo tremolo

Walc op. 8 nr 4

Wojciech Fudala (wiolonczela)

Robert Schumann, 5 Stücke in Volkston,op. 102

przy fortepianie: Irmina Obońska

Janusz Wawrowski (skrzypce)

Krzysztof Penderecki, Cadenza

Krzysztof Książek (fortepian)

Fryderyk Chopin, Scherzo h-moll op. 20

Janusz Wawrowski (skrzypce), Krzysztof Książek (fortepian)

Henryk Wieniawski, Polonez D-dur op. 4

prowadzenie koncertu: Maria Mach, Dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

Wstęp wolny

ZAREZERWUJ BILET!

Jak trafić do Lusławic?

Noty o artystach

Wojciech Fudala urodził się w 1988 roku w rodzinie o długich artystycznych tradycjach. Wieloletni student prof. Pawła Głombika, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jako stypendysta Rządu Belgii ukończył z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli w klasie wiolonczeli prof. Jeroen’a Reuling’a. Studia uzupełniał w elitarnej instytucji muzycznej Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Waterloo pod kierunkiem Gary’ego Hoffman’a. Swoje umiejętności szlifował na licznych kursach mistrzowskich pod okiem takich pedagogów, jak Francois Guye, Ivan Monighetti, Catalin Ilea, Julius Berger, Peter Wispelwey, Ralph Kirchbaum. W roli solisty zadebiutował wykonując koncert wiolonczelowy a-moll C. Saint-Saens’a z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją maestro Jerzego Koska. Jest laureatem konkursów muzycznych w kraju i za granicą, między innymi: wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Czstochowie, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu napisanego na zamówienie konkursu (2010), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. D. Poppera w Varpalocie (2004), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. E. Baert w Brukseli (2010), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. A. Prohasku  w Koszycach (2002,2004). Za swoje osiągnięcia był nagradzany przez polskie i zagraniczne instytucje artystyczne, był stypendystą belgijskiego rządu oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoją pasję do sztuki realizuje również jako muzyk kameralista. Jest członkiem i założycielem Polish Cello Quartet. Podczas mistrzowskich kursów kameralnych pracował m.in. pod kierunkiem Marii Szwajger-Kułakowskiej, Quatour Schumann, Apollon Musagete Quartett. Występował z takimi artystami jak Christoph Schiller, Giovanni Sollima, Francois Guye, Maria Szwajger-Kułakowska, Priya Mitchel, Piotr Tarcholik, Lorenzo Gatto, Piotr Reichert, Szymon Marciniak, Mateusz Borowicz, Eldar Nebolsin. Od 2014 roku jest związany z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej.

Krzysztof Książek urodził się 5 sierpnia 1992 r. w Krakowie. Rozpoczął naukę w wieku 9 lat. Od 2005 r. kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń szkoły muzycznej II st., obecnie jako student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w tym: im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej (Płock 2008), XV Concurs International de Piano Ricard Vines (Lleida, Hiszpania 2009), The International Chopin Piano Competition (Lwów, Ukraina 2010), VI Concorso Internazionale Pianistico „Citta di Avezzano” (Avezzano, Włochy 2011), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2011, 2015). Brał udział w 67. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia”, V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów” oraz II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest stypendystą Małopolskiej Fundacji „Sapere Auso”, Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona.

Wiktoria Szubelak – jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie gitary klasycznej prof. Ryszarda Bałauszko, a obecnie doktorantką w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Artystka debiutowała w wieku szesnastu lat w polskiej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, występując w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W maju 2015 została zaproszona na IV Festival Europeo de Solistas w Caracas, gdzie wykonała „Fantazję dla szlachcica” Joaquina Rodrigo z Sinfonica Juvenil Teresa Carreño. Koncertowała w Europie oraz w Ameryce Południowej. Występowała m.in. na IV Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „GuitarFestPeru” w Limie, II Festival Internacional de Guitarra en La Ciudad Blanca w Sucre oraz V Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym „Cuerdas Al Aire” w Limie. W 2015 roku Wiktoria została zaproszona m.in. do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Lambesc we Francji oraz Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w City of Derry. Kształciła się również u światowej sławy gitarzystów, m.in. u  Sergio Assada, Odair Assada, Carlo Marchione, Marco Sociasa, Pavla Steidla, Thomasa Müller-Peringa. Wiktoria jest laureatką licznych konkursów gitarowych m.in. I nagrody w kategorii solowej oraz duetu na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej Gryfice-Trzebiatów, I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu „Gdańskie Spotkania Gitarzystów” oraz nagród na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarzystów w Sanoku i na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im Czesława Droździewicza Krynica 2010. Jest także dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Samorządu Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych

Janusz Wawrowski urodził się w Koninie. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem profesora Mirosława Ławrynowicza, Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo. Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. W swojej karierze artysta współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, wśród których znaleźli się: Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Michał Dworzyński, Arthur Fagen, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin i Antoni Wit. Dokonał wielu premier koncertów skrzypcowych: Maxa Richtera i Sukhi Kanga (polskie premiery) oraz prapremiery L.A. ConcertoTomasza Jakuba Opałki i premierowego nagrania koncertu skrzypcowego Óneiros Dariusza Przybylskiego. Nagrał również muzykę Jana A. P. Kaczmarka do hollywoodzkich filmów Evening (reż. Lajos Koltai) oraz Get low (reż. Aaron Schneider). Już jako młody student Janusz Wawrowski zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej. Obecnie Janusz Wawrowski współpracuje z międzynarodową wytwórnią fonograficzną Warner Music (dawniej EMI) w ramach wieloletniego kontraktu artystycznego. Pierwszym efektem tej współpracy jest dostępna w Europie i Japonii, nominowana do Fryderyka 2014, płyta Aurora z muzyką Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Maurice’a Ravela i Eugène’a Ysaÿe’a. W ciągu 3 najbliższych lat wytwórnia Warner Music planuje nagranie i wydanie 4 płyt z udziałem Janusza Wawrowskiego. Jedną z nich będzie album Faces, na którym skrzypek zarejestruje koncerty Mieczysława Karłowicza i Jeana Sibeliusa wspólnie z dyrygentem Michałem Dworzyńskim oraz BBC Symphony Orchestra z Londynu.

Back to top