• PL   EN

Co robimy tego lata?

{gallery}014-ZP{/gallery}

Zdjęcia ze Złotego Potoku – Sebastian Soberski

Wakacje rządzą się swoimi prawami i my je (częściowo) respektujemy. Latem organizujemy dwa kultowe obozy: „Pasterkę” i „Plener”, organizujemy też staże badawcze. A miłośnicy filmu na ostatnie zajęcia w tym roku akademickim załapią się jeszcze we wrześniu.

Już 19 lipca na dwa tygodnie w Góry Stołowe wyjeżdża grupa gimnazjalistów o zainteresowaniach historycznych, matematycznych i przyrodniczych. Na Obozie Naukowo-Wędrówkowym wszyscy uczestnicy będą mieli swoje odczyty, będą też oczywiście warsztaty. Ale bardzo dużo czasu zajmą wycieczki do okolicznych miejscowości i wędrówki po górach.

„Pasterka” tradycyjnie odbywa się we wsi Pasterka u stóp Szczelińca. W czasie spaceru (albo podchodów) można trafić do Czech, nawet idąc na północ.

Natomiast nasza druga wakacyjna tradycja to plener malarski połączony z obozem wielodyscyplinarnym. Wakacyjne Spokania Wielodyscyplinarne Rzeczpospolita mniej znana każdego roku organizujemy w innej miejscowości. Kiedyś były to Kresy, w ostatnich latach byliśmy w Opatowie (2010), Zwierzyńcu (2011), Kruszwicy (2012) oraz Brodnicy (2013). Tym razem w pierwszej połowie sierpnia liczne grono młodych plastyków i młodych naukowców spotka się w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

W tym roku udajemy się do miejsca, w którym początki osadnictwa sięgają przełomu VIII i IX w., niespełna 2 km od naszego miejsca pobytu zachowały się ślady tego grodziska. Pierwsza wzmianka o wsi Potok pochodzi z 1153 roku, a w 1298 roku Bartosz Odrowąż ufundował drewniany kościół parafialny. Od drugiej połowy XV wieku Potok był własnością rodziny Potockich herbu Szreniawa, w XVI wieku w Złotym Potoku zbudowany został dwór, który w 1851 roku stał się własnością Krasińskich. Przebywał tu m. in. od lipca do września 1857 roku poeta Zygmunt Krasiński z rodziną, który w trakcie spacerów po okolicznych terenach nadawał nazwy napotkanym stawom, ostańcom czy wywierzyskom. W 1881 roku pałac przeszedł w ręce Raczyńskich i właśnie na terenie tego zespołu parkowo-pałacowego będziemy mieszkać. Złoty Potok znajduje się w pobliżu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd oraz rezerwatu leśnego „Parkowe”, które również będziemy zwiedzać.

W Spotkaniach uczestniczyć będą stypendyści o różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach: plastycy, muzycy, astronomowie, chemicy, humaniści, biolodzy, fizycy i matematycy. W programie dnia obok zajęć warsztatowych odbędą się także zajęcia rekreacyjne i ogólnorozwojowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty teatralne, obserwacje astronomiczne, wycieczki historyczne i przyrodnicze, a także odczyty prezentujące zainteresowania uczestników Spotkań. Planujemy też koncerty naszych podopiecznych w Dworku Krasińskich oraz Kościele pw. św. Jana Chrzciciela, a także wystawę w Samorządowym Ośrodku Kultury prezentującą prace powstałe na plenerze. Kolejną wystawę poplenerową zorganizujemy już w październiku w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Przez całe lato organizujemy ponadto kilkadziesiąt indywidualnych staży badawczych w najlepszych laboratoriach w Polsce. Nasi podopieczni pracują z naukowcami przy aktualnych projektach badawczych. Często prowadzą też własne badania – na najlepszym sprzęcie i pod okiem wybitnich fachowców.

Uczestnicy programu biorą także udział w różnorodnych wyjazdach zagranicznych. Wspólnie z Collegium Invisibile organizujemy też Szkołę Letnią – obóz wielodyscyplinarny prowadzony przez studentów CI.

We wrześniu humaniści spotkają się w podwarszawskich Laskach z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Seminarium filmowe to ostatnie zajęcia w naszym kalendarzu. W październiku ogłosimy wyniki kwalifikacji na kolejny rok szkolny.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny dla uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym. Fundusz opłaca zakwaterowanie, wyżywienie, materiały do pracy. Uczniowie otrzymują także zwrot kosztów podróży.

Pasterka
Pasterka / fot. Igor Kraszewski

Back to top