Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 17 grudnia 2023 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie.
Zapraszamy na koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi, projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Bilety do nabycia w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=tnUmsfP2ZbQ
W programie:
Chopin Corea/Halat Kosenko Mozart Reinecke Skoryk Wilson
Wystąpią:
Anna Komusiński – wiolonczela, Anna Krzeszowiec – fortepian; Nazarij Stasyshyn – fortepian: Duet fortepianowy Roksolana Patsiuta, Nazarij Stasyshyn; kwartet klarnetowy w składzie: Antoni Grajewski, Leon Łunkiewicz, Krzysztof Maślanka, Jeremi Tabęcki.
Anna Komusiński – 15-letnia polsko-meksykańska wiolonczelistka, uczennica Ivana Monighettiego w Bazylei. Swoją edukację muzyczną rozpoczynała pod kierunkiem rodziców, którzy prowadzą szkołę Suzuki, kontynuowała u prof. Henryka Zarzyckiego. Jest laureatka konkursów , zdobywczynią nagród takich jak: 3. nagroda w Konkursie Wiolonczelowym Dotzauera (2019), 1. nagroda w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym D. Popper’a (2021), 1. nagroda w Ogólnopolskim, Konkursie Wiolonczelowym Cellolove( 2021). Anna miała możliwość zaprezentować się na najbardziej prestiżowych scenach w Europie: Niemczech, Austrii, Polsce, Węgrzech, Liechtensteinie , Szwajcarii w Ameryce oraz w Meksyku. W wieku 13 lat zadebiutowała jako solistka z Filharmonią Lubelską pod batutą dyrygenta Wojciecha Rodka. Brała udział w ważnych festiwalach w Europie, takich jak: Music Festival Allegro Vivo w Horn /Austria, Międzynarodowa Akademia Wiolonczeli w Nysie/ Polska, Skandynawska Szkoła Wiolonczelowa/Dania, Schloss Academy Vienna,/Austria, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego/Polska. Przebywając na kursach mistrzowskich, Anna pracowała nad repertuarem u profesorów o międzynarodowej sławie, takich jak m.in. : Ivan Monighetti, Wolfgang Manuel Schmidt, Adam Krzeszowiec, Maria Grün, Gary Hoffman, Johannes Moser, Jacob Shaw, S. Cańon, Stanisław Firlej, Reinhard Latzko. W 2021 r. Anna została przyjęta do programu Talent Lab na Uniwersytecie Muzyki iSztuki w Wiedniu, Austria (MDW) pod kierunkiem profesor Marii Grün. Od września 2022 r. Anna zostaje stypendystką i tym samym aktywną studentką Intensywnych tygodni u prof. Monighettiego w Internationale Musikakademie Liechtenstein. Od 2022 r wchodzi w skład Lusławickiej Orkiestry Talentów. Anna jest stypendystką PECDA w Meksyku oraz od 2023 roku Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Nazarij Stasyshyn – 19-letni pianista z Ukrainy (Lwow), uczeń klasy dr hab. Michała Rota w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Pochodzi z muzycznej rodziny, półtora roku temu z powodu wojny przeprowadził się do Polski, do Wrocławia. Na Ukrainie kształcił się we Lwowskiej Zawodowej Szkole Muzycznej im. S. Ludkiewicza w klasie prof. dr hab. Myroslava Dragana, którą skończył z wyróżnieniem. Solista i kameralista, Nazrij jest laureatem konkursów zarówno w kategorii solistów jak i kameralistów, a do jego ostatnich osiągnięć należą: 3. nagroda w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Małopolska (2022); 2. Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów (2023, Jasło), 3.nagroda w XIII Śląskim Konkursie Pianistycznym (Zabrze 2023), 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistów im. Władysława Kędry (Łódź 2023); wyróżnienie w Konkurs pianistyczny dla młodych pianistów „Warszawski Chopin”, Warszawa, Polska, 2023, 1. Nagroda – II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny i Kameralny im. Marii Szymanowskiej i Karola Kurpińskiego 2023. Nazarij uczestniczył w kursach mistrzowskich w mieście Sanoku u wybitnych profesorów: Andrzeja Jasińskiego, Lidii Grychtołownej, Akiko Ebi, Andrzeja Tatarskiego oraz Ludmiły Angelov oraz Diny Yoffe. Współpracuje z agencją artystyczną Pro Musica , w wyniku tej współpracy wziął udział w tournée koncertowym w najsłynniejszych salach w Niemczech. Stypendystą Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2023 roku.
Duet w składzie Nazarij Stasyshyn – Roksolana Patsiuta – powstał zaledwie rok temu, we wrześniu 2022 roku, a no swoim koncie ma liczne laury konkursowe, do osiągnięć duetu należą min: 2.nagroda w ІІІ Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich (Łódź 2023), 3. nagroda oraz nagroda specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki kameralnej Wokół Haydna, (Kraków 2023), Grand Prix -Konfrontacje zespołów kameralnych (Ruda Śląska 2023), 1 nagroda oraz Grand Prix – II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej Duetomania Młodych (Poznań 2023) Duet pracuje pod kierunkiem Zofii Dynak-Chwałko. Roksolana Patsiuta – swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 6 lat od gry na fortepianie, później w wieku 11 lat zaczęła grać na sopiłce (ukraiński podłużny chromatyczny flet). W tym czasie została laureatką wielu międzynarodowych konkursów i nagród, reprezentowała Ukrainę na terenach Gruzji, Polski i Bułgarii. Koncertowała także w Europie: Litwa, Dania, Niemcy, Polska, Szwajcaria. Przez długi czas była solistką orkiestry kameralnej „Cantabile” W wieku 14 lat wstąpiła do Lwowskiej Szkoły Muzycznej na wydział fortepianu. W związku z wojną została zmuszona do przeniesienia się do Wrocławia, gdzie wstąpiła do Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu do klasy dr.hab.Michała Rota. Uczestniczyła w XVIII Międzynarodowym Forumie Pianistycznym Bieszczady bez granic gdzie otrzymała nagrodę Indywidualność Forum 2023. Rozwijała swoje umiejętności na lekcjach z Andrzejem Jasińskim, Alicją Fiderkiewicz, Akiko Ebi, Andrzejem Tatarskim oraz z Ludmilem Angelovym. Współpracuje z niemieckim stowarzyszeniem ArsAugusta.
Kwartet w składzie Antoni Grajewski, Leon Łunkiewicz, Krzysztof Maślanka, Jeremi Tabęcki – to czwórka klarnecistów uczących się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie klarnetu Doroty Żołnacz, która również pracuje z kwartetem. Wszyscy są laureatami konkursów, stypendystami Krajowego Funduszun na rzecz Dzieci, pasjonatami klarnetu. Ich dynamiczne wykonania obejmują różnorodne gatunki muzyczne, wnosząc świeżość i energię na scenę. To zespół, który nie tylko doskonali swoje umiejętności, ale także dzieli się miłością do muzyki z publicznością swoimi oryginalnymi interpretacjami utworów kameralnych.
Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianistki kameralistki Jolanta Adamska, Anna Krzeszowiec.