...
  • PL   EN

Nowe spojrzenie na optykę – Kubica i Pilewski

Nowe spojrzenie na optykę – Kubica i Pilewski 800 600 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Wiktor Pilewski i Aleksander Kubica zdobyli w 2009 r. I nagrodę w Paryżu w Konkursie Prac Młodych Naukowców (jury przyznało trzy równoległe I nagrody). Ich praca dotycząca spiralnych soczewek dyfrakcyjnych pokonała dziesiątki konkurentów z Unii Europejskiej. Równolegle swoje prace prezentowali też młodzi naukowcy z Chin, Gruzji, Japonii, Kanady, Korei Południowej, USA i Nowej Zelandii.

Praca Wiktora Pilewskiego i Aleksandra Kubicy pt. Spiralne soczewki dyfrakcyjne dotyczyła pewnej szczególnej klasy soczewek, które są podobne do tych, które możemy znaleźć w teleskopie, tyle że są w specjalny sposób przesłonięte. Wyglądają tak, jakby ktoś nakleił na nie czarną spiralę. Światło przechodzi przez nie nieco inaczej niż przez tradycyjne odpowiedniki. 

Młodzi naukowcy zbadali 9 soczewek tego typu. Najpierw skonstruowali maszynę złożoną m.in. z kamery i zestawu soczewek. A później przez ten zestaw przepuścili światło lasera. Analizą danych zajmowały się specjalne programy, które autorzy sami napisali.

Wiktor i Aleksander soczewkami zainteresowali się na warsztatach zorganizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Historia badań tej części optyki badana liczy już kilkuset lat. Mogłoby się więc wydawać, że niewiele więcej można w tej kwestii odkryć. Entuzjazm młodych naukowców sprawił jednak, że postanowili przyjrzeć się problemowi raz jeszcze. Ich praca zaowocowała zwycięstwem w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EU Contest for Young Scientists – EUCYS) w 2009 r. 

Wiktor Pilewski wychował się w Skępem w województwie kujawsko-pomorskim. Jest absolwentem IV LO im. T. Kościuszki w Toruniu. Rozpoczął studia na Politechnice Poznańskiej i zamierza zostać inżynierem.

Aleksander Kubica pochodzi ze Śląska. Wychował się w miejscowości Bystra. Maturę zdał w V LO w Bielsku-Białej. W Warszawie ukończył już dwa kierunki studiów na poziomie licencjackim, po czym w 2011 r. wyjechał do USA, gdzie przygotowuje doktorat z fizyki na jednej z najbardziej prestiżowych Politechnik świata – California Institute of Technology. Aleksander będzie gościem specjalnym Festiwalu Młodych Naukowców, podczas którego nastąpi krajowy finał obecnej edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców.

Olek Kubica (już jako doktorant na Caltechu) opowiada o swojej pracy konkursowej w trakcie Polskich Eliminacji EUCYS 2012