Interesujesz się astronomią, podbojem kosmosu, komputerami, robotyką, fizyką?
Świetnie! Chcesz się nauczyć czegoś więcej? Fantastycznie! Aby spełnić marzenia o kosmicznych misjach, niecodziennych przygodach i niezapomnianych wakacjach wystarczy, że weźmiesz udział w II edycji konkursu ASTROBOT.
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę www.astrobot.pl. Termin zgłaszania prac upływa 12 lutego 2014.
Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zapraszają wszystkich gimnazjalistów do udziału w II już edycji konkursu astronautyczno-robotycznego. Konkurs składa się z dwóch etapów.
Pierwszy etap konkursu ma charakter indywidualny i polega na opracowaniu koncepcji misji kosmicznej do ciała niebieskiego. Opis proponowanej misji należy przedstawić w formie pisemnej, określając cel misji i sposób jej realizacji. W konkursie mogą brać udział wyłącznie samodzielne prace.
Przy ocenie prac brane będą pod uwagę: zgodność pracy z tematem konkursu, uzasadnienie wyboru, wartość naukowa, technologiczna lub komercyjna przedstawionej misji. Oceniana będzie również szczegółowość oraz przejrzystość opisu, poprawność techniczna przedstawionych rozwiązań, realność wykonania misji, a także poprawność stylistyczna i językowa nadesłanej pracy.
II edycja konkursu ASTROBOT zostanie rozstrzygnięta wiosną. Autorzy 30 najlepszych prac zostaną zaproszeni do Warszawy na kilkudniowe warsztaty i finałową rozgrywkę drużynową.
Zwycięska drużyna w nagrodę wybierze się latem na kosmiczne wakacje. Piątka zwycięzców I edycji konkursu pojechała w maju br. roku na Florydę, by w słynnym amerykańskim Centrum Kosmicznym Kennedy’ego śledzić studencki konkurs robotyczny NASA Lunabotics. Zwycięscy II edycji mogą liczyć na równie ekscytującą wyprawę!
Organizatorzy przewidują także nagrody dla uczestników za najlepszą i rzeczową prezentację swoich projektów.
Aby mieć szansę na udział w wiosennych warsztatach i wakacyjny wyjazd, trzeba przygotować naprawdę solidny projekt. Po doświadczeniach z I edycji, organizatorzy spodziewają się prac na bardzo wysokim poziomie.
– Organizując ten konkurs w formie warsztatów i wspólnej zabawy chcemy popularyzować wśród uczniów nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Zachęcamy gimnazjalistów nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań astronomią i astronautyką, ale też do samodzielnej pracy badawczej – mówi Tomasz Kuciński z Mars Society Polska.
Organizatorami konkursu są Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci – dwa stowarzyszenia od wielu lat zajmujące się popularyzacją nauki. Konkurs daje młodym, zdolnym ludziom możliwość spotkania z największymi polskimi naukowymi ekspertami.
– Kosmos wciąż pozostaje tajemnicą, jest jeszcze wiele pytań, na które nie udało się odpowiedzieć naukowcom. Wyobraźnia młodzieży często wpisuje się w późniejsze naukowe odkrycia. Pomysły przedstawiane przez dzieci i młodzież są zawsze świeże i nowatorskie. Właśnie dlatego tak niezwykle ważne jest zachęcanie uczniów do udziału w projektach związanych z nauką – dodaje Tomasz Kuciński.
Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Banaś
666 300 054
k.banas@planetpr.pl
Mars Society Polska (www.marssociety.pl) jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (www.fundusz.org) to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).