Matematyka, biologia i medycyna – to tematyka trzech uczniowskich projektów, które uzyskały równorzędne 1. nagrody w Polskiej Edycji EUCYS. Ich autorzy będą reprezentować kraj na finałach tego prestiżowego konkursu w Brukseli.

Jadwidze, Igorowi i Maciejowy serdecznie gratulujemy!

W poniedziałek 21 września ogłoszono wyniki Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS).

Od 17 września autorzy 104 ambitnych uczniowskich projektów badawczych goszczą w stolicy Lombardii – Mediolanie.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polską edycję EUCYS od 1995 roku. Międzynarodowe jury nagrodziło już 31 projektów z naszego kraju (łącznie 38 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 20 dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

Prace zgłaszane do Polskich Eliminacji Konkursu muszą zostać wcześniej nagrodzone w ogólnopolskim konkursie lub olimpiadzie przedmiotowej, albo posiadać rekomendację samodzielnego pracownika naukowego. Prace po wstępnej analizie są przekazywane do oceny pracowników naukowych, współpracujących z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, a po pozytywnej ocenie – do recenzji specjalistycznych. Następnie z projektami, dołączonymi rekomendacjami oraz opiniami recenzentów zapoznają się członkowie jury. Do finałów Polskiej Edycji zwykle zakwalifikowanych zostaje 20 projektów.

Autorzy wybranych projektów w trakcie marcowego Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA będą mieli szansę na rozmowę dosłownie z każdym z Jurorów - przedstawienie wyników swoich badań i przedyskutowanie ich.

W 2015 roku Polska wzięła udział w EUCYS po raz 21. Przez te lata Polakom udało się zdobyć w EUCYS aż 24 nagrody główne i wiele dodatkowych. Kolejne reprezentacje są na finałach traktowani jak faworyci!

Regulamin Polskiej Edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej1 w roku 2016