...
  • PL   EN

Zapraszamy na koncerty młodych muzyków w Płocku

Wyjątkowym wydarzeniem zbliżających się warsztatów muzycznych będą otwarte dla publiczności koncerty: w niedzielę 26 sierpnia oraz w piątek 31 sierpnia o godz. 19:00, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku (ul. Kolegialna 23).

Fundusz wraz z uczestniczkami warsztatów zapraszają płocczan oraz wszystkich, będących w tych dniach w okolicy Płocka.

Wstęp na koncerty jest wolny.

 

Publiczności zaprezentują się uczestnicy programu Pomocy Wybitnie Zdolnym, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych. Młodzi muzycy przyjadą do Płocka z całej Polski, aby doskonalić swoje muzyczne umiejętności na 10-dniowych warsztatach przygotowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Warsztaty muzyczne organizowane są po raz pierwszy po trzyletniej przerwie. Dawniej utalentowana młodzież spotykała się zimą w Zakopanym. Tym razem podopiecznych Funduszu gościć będzie Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Płocku. 35 uczestników warsztatów (chętnych było znacznie więcej) będzie pracować pod okiem znakomitych pedagogów. Zaproszenie do poprowadzenia zajęć muzycznych w Płocku przyjęli m.in.: prof. Elżbieta Dastych-Szwarc i prof. Mirosław Pokrzywiński z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (lekcje instrumentów dętych), z pianistami pracować będzie prof. Józef Stompel z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz prof. Waldemar Wojtal z Akademii Muzycznej w Gdańsku, skrzypków opieką otoczą prof. Andrzej Gębski i prof. Marek Szwarc z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, natomiast warsztaty z kameralistyki przygotował prof. Marek Szwarc z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W zajęciach wezmą też udział wybitni soliści, byli stypendyści Funduszu – skrzypaczka Agata Szymczewska, pianistka Maria Gabryś, gitarzystka Anna Pietrzak oraz wiolonczelista Marcin Zdunik.

Spotkania w Płocku będą miały jednak nieco inną formę niż tradycyjne kursy muzyczne. Poza lekcjami ze wspomnianymi profesorami, Fundusz przygotował też zajęcia i wykłady dotyczące różnych dziedzin wiedzy: muzykologii, historii sztuki, literatury, psychologii. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych, plastycznych, filozoficznych oraz kursie improwizacji z prof. Szabolcsem Esztenyim z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Przewidziano też konsultacje z fizjologiem, Johanną Gultzwiller ze Szwajcarii, która pomoże młodym artystom wyrobić prawidłową postawę ciała podczas gry. Pozamuzyczną atrakcją będzie na pewno możliwość oglądania nocnego nieba przez funduszowy teleskop oraz wycieczka z historykiem sztuki.

– Mamy nadzieję, że program warsztatów pozwoli młodym artystom nie tylko na doskonalenie umiejętności muzycznych, ale także pomoże im rozwinąć wrażliwość i zdolność rozumienia świata. Są to umiejętności potrzebne muzykowi nie mniej niż techniczna biegłość – podkreśla Maria Mach, dyrektor biura KFnrD. – Liczymy także, że obecność osób o podobnych uzdolnieniach i wspólne muzykowanie staną się dodatkowa zachętą do pracy oraz źródłem trwałych przyjaźni.

 

Wybierasz się na koncert? Daj znać na Facebooku!