• PL   EN

Wyniki 26. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

W dniach 19-24 września w Warszawie odbywały się międzynarodowe finały 26. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014 Warsaw).

1. nagrody w wysokości 7000 EUR i nagrody honorowe zdobyli fizyk z Czech Luboš Vozdecký, oraz trójka Portugalczyków: Mariana de Pinho Garcia, Matilde Gonçalves Moreira da Silva (biolożki) i João Pedro Estácio Gaspar Gonçalves de Araújo (matematyk).

fot. Mirek Kaźmierczak Lech Wałęsa wręcza dyplomy laureatom I nagród / fot. M. Kaźmierczak

Międzynarodowe finały EUCYS 2014 zorganizował Uniwersytet Warszawski razem z Centrum Nauki Kopernik i Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja PZU.

EUCYS 2014 Warsaw

Drugie nagrody (po 5000 EUR) powędrowały w tym roku do naukowców z Irlandii, Bułgarii i Słowenii za projekty z dziedziny matematyki i chemii. Trzecie nagrody po 3500 EUR otrzymali autorzy projektów z Litwy, Zjednoczonego Królestwa i Niemiec za projekty z matematyki i chemii. Swoje nagrody ufundowali również partnerzy EUCYS 2014.

Fundacja PZU przyznała 2 nagrody pieniężne w wysokości 2500 EUR, które powędrowały do reperentantów USA i Kanady za projekty z dziedziny inżynierii i środowiska. SAMSUNG przyznał nagrody rzeczowe autorom trzech projektów z Białorusi oraz Hiszpanii za projekty z socjologii, środowiska i matematyki.

Nagrody ufundował również główny organizator EUCYS Uniwersytet Warszawski. Staże na wydziałach: matematyki, informatyki i mechaniki, biologii i chemii zdobyli autorzy projektów z Włoch (medycyna), Turcji (matematyka), Finlandii (medycyna) i Austrii (chemia). Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało zaś dwie nagrody pieniężne o wartości 2 500 EUR dla reprezentantów Szwajcarii i Korei Południowej za prace z dziedziny socjologii.

Podczas ceremonii w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego przyznano również Nagrodę za Współpracę Międzynarodową, za najlepszy projekt angażujący naukowców z zaproszonych gościnnie państw: USA, Kanady, Chin, Nowej Zelandii, Korei Południowej i Szwajcarii. Nagrodę, podczas wręczania której podkreślano znaczenie współpracy międzynarodowej w rozwoju nauki, otrzymał Eric Giles Schertenleib ze Szwajcarii za projekt z fizyki.

Tradycyjnie przyznano także szereg nagród specjalnych w postaci staży badawczych w najlepszych ośrodkach naukowych Unii Europejskiej.

Podczas uroczystości zabrali głos: Lech Wałęsa, Máire Geoghegan-Quinn, Komisarz UE ds. Badań, Innowacji i Nauki, prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Michał Kleiber, prezes PAN.

Dwie spośród nagród specjalnych „zostają” w Polsce!

Polskę reprezentowały w tym roku trzy znakomite prace:

  • Monika Leończyk ze Słupska (uczennica II LO w Słupsku), Wielkie znaczenie owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne

  • Jerzy Szuniewicz z Poznania (uczeń VIII LO w Poznaniu), Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych

  • Andrzej Żak z Warszawy (absolwent LXIV LO w Warszawie), Wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem etnolekt wymysiöeryś

Monika Leończyk została laureatką nagrody specjalnej (staż badawczy we Włoszech). Jerzy Szuniewicz zdobył natomiast nagrodę firmy Intel – wyjazd na targi naukowe Intel ISEF w USA.

Szczegółowe wyniki konkursu na stronie Komisji Europejskiej: europa.eu/rapid/press-release_IP-14-1027_pl.htm.

 

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polską edycję EUCYS od 1995 roku. Międzynarodowe jury nagrodziło już 31 projektów z naszego kraju (łącznie 38 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 20 dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

{gallery}014EUCYSRep{/gallery} 
fot. Marianna Zadrożna

Więcej o Konkursie można przeczytać na stronie: fundusz.org/konkurs

Back to top