...
  • PL   EN

Rusza nasz flagowy obóz naukowy w Serocku!

28 kwietnia w Serocku niedaleko Warszawy rozpoczyna się doroczny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Spotkają się na nim najwybitniejsi naukowcy i ich młodsi koledzy ze szkół w całej Polsce.

Obóz potrwa do 8 maja. Do pobrania jest program obozu. 3 maja gramy koncert na obozie – zobacz transmisję na żywo!

Pod koniec kwietnia do Serocka n. Narwią przybywa (jak co roku) ponad 130 najzdolniejszych uczennic i uczniów z całej Polski. Do tego kilkadziesiąt osób kadry: najwybitniejsi naukowcy z całego kraju, świetni doktoranci i wyróżniający się studenci – w większości dawni i niezbyt dawni stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Doroczny wiosenny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci to de facto dwa odbywające się równocześnie i obok siebie obozy wielodyscyplinarne: naukowy i ogólnorozwojowy, z równoległymi programami wykładów, spotkań i warsztatów.

Program obozu naukowego (starsza grupa)

Program obozu ogólnorozwojowego (młodsza grupa)

 

UWAGA: zobacz transmisję na żywo:

Koncert muzyki klasycznej 3 maja, godzina 19:30

Celem obozu jest stworzenie wyjątkowych możliwości dla pogłębiania zainteresowań i zdobycia nowej wiedzy, ale przede wszystkim zainspirowanie uczestników do samodzielnej, wytrwałej pracy. Oczekujemy od nich aktywnego udziału we wszystkich zajęciach. W programie organizatorzy przewidują bardzo różne formy zajęć, wśród których można wybierać: warsztaty, seminaria, wykłady z różnych dziedzin i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Są też odczyty uczestników, koncert, wieczór poetycki i gazeta obozowa, a także codzienne zajęcia rekreacyjne (na boisku, na basenie i w siłowni).

Wśród bardzo wielu naukowców i twórców odwiedzających obóz w tym roku będą między innymi prof. Małgorzata Grzegorzewska z Instytutu Anglistyki UW, prof. Karol Modzelewski z Instytutu Historycznego UW, reżyser prof. Krzysztof Zanussi i dwaj z trzech ostatnich laureatów Nagród Fundacji Nauki Polskiej, czyli tzw. polskich nobli – prof. Stanisław Penczek z Centrum Biologii Molekularnej i Makromolekularnej w Łodzi i prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

O Chrzcie Polski opowie prof. Henryk Samsonowicz z Wydziału Artes Liberales UW, a o trójwymiarowym świecie białek – prof. Mariusz Jaskólski z Wydziału Chemii UAM.

– Obóz naukowy w Serocku jest ukoronowaniem całorocznej pracy Funduszu, gdy mogą się spotkać osoby o bardzo różnych zainteresowaniach, co wyróżnia obóz na tle wielu warsztatów specjalistycznych organizowanych przez Fundusz – mówi dr Michał Mizera z Uniwersytetu Warszawskiego, dawny stypendysta i wieloletni współpracownik stowarzyszenia. – Od 30 lat, od kiedy organizujemy te obozy, jedno się nie zmieniło: atmosfera. To coś, co zostaje potem na całe życie, co my wszyscy – zarówno byli uczestnicy programu, jak i obecni stypendyści, wspominamy potem bardzo długo. Ta atmosfera powoduje nie tylko nawiązywanie przyjaźni, ale przede wszystkim – buduje dobry klimat do pracy i poznawania świata.

Tu spędzimy cały obóz:

Tak wyglądały programy obozu:

Jak co roku, uczestnicy będą mieli okazję wygłoszenia odczytu na wybrany temat. Jak się przygotować do odczytu?

Polecamy wspomnieniowy felieton naszego dawnego stypendysty Jacka Dehnela na temat wiosennych obozów.

Obozy w Serocku to część długiej tradycji wiosennych obozów naukowych. Przez całą poprzednią dekadę spotykaliśmy się w Świdrze k. Otwocka. A jeszcze wcześniej – w Jadwisinie k. Serocka! Ośrodek, w którym organizujemy zajęcia od kilku lat, niemal sąsiaduje z kultowym wśród Funduszowców Parkiem Jadwisińskim.

Jadwisin - obóz naukowy 1990 KFnrD

Jadwisin 1990 / fot. K. Kowalewski

 

Więcej zdjęć na facebook.com/zdolni: 2011 – 2012201320142015

Film nakręcony na obozie w Serocku w roku 2014