...
  • PL   EN

W czwartek rusza obóz naukowy dla zdolnych uczniów

25 kwietnia rozpoczyna się wiosenny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Ponad 130 zdolnych uczennic i uczniów z całej Polski spotka się, by przez kilkanaście dni rozmawiać o nauce i kulturze z najlepszymi polskimi naukowcami i twórcami. Od lat środowisko polskiej nauki z zapałem angażuje się w pracę z utalentowaną młodzieżą.

Uczestnicy programu pomocy wybitnie zdolnym mają już za sobą całą seria zajęć, które stowarzyszenie zorganizowało dla nich we współpracy z najlepszymi ośrodkami akademickimi w całym kraju. W ostatnim czasie odbyły się warsztaty informatyczne, chemiczne, fizyczne, biologiczne, przyrodnicze, matematyczne, a także seminaria humanistyczne.

Trwają ostatnie przygotowania do podwójnego obozu wielodyscyplinarnego w podwarszawskim Serocku n. Narwią. Podwójnego, bo równolegle odbywać się będzie „duży” obóz naukowy dla licealistów i „mały” obóz ogólnorozwojowy dla młodszych uczniów – z równie atrakcyjnymi zajęciami na poziomie uniwersyteckim. Tej wiosny minęła 30. rocznica uruchomienia programu pomocy wybitnie zdolnym, a obozy są największą w roku imprezą Funduszu. Kiedyś odbywały się w Jadwisinie nad Zalewem Zegrzyńskim, potem – wiele lat w Świdrze (k. Otwocka). Od niedawna najzdolniejsi uczniowie spotykają się w Serocku – dosłownie po sąsiedzku z parkiem jadwisińskim.

Na spotkania z nimi zaproszono wybitnych profesorów i znakomitych gości. Będą też konsultacje i tradycyjne podwieczorki, na których można porozmawiać z gośćmi obozu. Będą referaty uczestników, wieczorki poetycko-muzyczne, codzienne zajęcia sportowe i – z pewnością – niespodzianki.

Więcej o atmosferze na obozach w Jadwisinie i Świdrze można przeczytać w felietonie poety i pisarza Jacka Dehnela (http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/felietony/1514946,1,kawiarnia-literacka.read).

Jacek Dehnel dwukrotnie był uczestnikiem obozu, a w ostatnich latach – wielokrotnie prowadził na nim zajęcia. Nie on jeden chętnie wraca na imprezy funduszu. Wśród kadry obozu jest bardzo wielu dawnych podopiecznych stowarzyszenia. Niektóry – jak matematyk prof. Krzysztof Oleszkiewicz i fizyk prof. Konrad Banaszek z Uniwersytetu Warszawskiego to już profesorowie belwederscy! Stypendyści spotkają się również z reżyserem teatralnym Janem Klatą, również dawnym stypendystą Funduszu. Zajęcia dla zdolnych uczniów poprowadzą w tym roku także prof. Ewa Bartnik z IBB PAN, prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki PAN, prof. Mariusz Jaskólski z Instytutu Chemii UAM, reżyser Krzysztof Zanussi i bardzo wielu innych znakomitych badaczy i twórców.

Wszyscy prowadzący pracują z młodzieżą za darmo, mimo wielu obowiązków zawodowych. Najbardziej zapracowani profesorowie chętnie przygotowują zajęcia dla utalentowanych nastolatków i podkreślają, że rozmowy w Serocku są bardziej satysfakcjonujące niż praca ze studentami. I poziom bywa wyższy!

Tymczasem wiosna to także okres przyjmowania zgłoszeń do programu na następny rok szkolny. Nowe zgłoszenie może przesłać sam zainteresowany, jego nauczyciel, rodzic, a nawet – kolega.

Więcej o programie i rekrutacji można przeczytać na stronie fundusz.org/rekrutacja.