...
  • PL   EN

Trwa krajowy finał Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

Już w niedzielę rozstrzygnięcie krajowego finału Konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). W najbliższą niedzielę w Centrum Nauki Kopernik poznamy krajową reprezentację na tegoroczne europejskie finały w Bratysławie (Słowacja) oraz na targi Intel ISEF w Pittsburghu (USA).

Będzie można obejrzeć plakaty finałowych projektów i porozmawiać z ich autorami. O 11:30 rozpocznie się uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu, kończąca Festiwal Młodych Naukowców.

W piątek 16 marca rozpoczął się centralny etap Polskich Eliminacji EUCYS. Jurorzy rozmawiają z autorami zakwalifikowanych prac, a w sobotę będą debatować nad wyłonieniem zwycięzców.

Konkurs Prac Młodych Naukowców UE, ogłaszany jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas międzynarodowych finałów odbywających się corocznie jesienią, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w najlepszych europejskich ośrodkach badawczych. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polskie eliminacje z ramienia Komisji Europejskiej od 1995 roku. Polacy zdobyli od tego czasu aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych – więcej tytułów zgromadzili jedynie Brytyjczycy i Niemcy (te dwa kraje biorą udział w naukowej rywalizacji od samego początku).

Polskie Eliminacje Konkursu to szczególne święto nauki, bo to święto odkryć i wynalazków, które dopiero przed nami. Sesja plakatowa podczas krajowych finałów to zatem doskonała okazja do poznania elity wybitnie uzdolnionej polskiej młodzieży. Jak pokazują liczne przykłady dotychczasowych laureatów konkursu, rywalizacja w ramach EUCYS to często początek błyskotliwej, międzynarodowej kariery naukowej.

Poznaj kolejne naukowe talenty z całej Polski!

Finał tegorocznego konkursu jest jednym z kluczowych elementów Festiwalu Młodych Naukowców, organizowanego w dniach 17-18 marca 2012 w Centrum Nauki Kopernik.

Publiczna prezentacja finałowych prac rozpocznie się w niedzielę 18 marca o godz. 10.00, a ogłoszenie wyników konkursu – o godz. 11.30 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.