...
  • PL   EN

Spotkania w Kruszwicy

Trwa obóz wielodyscyplinarny dla naszych plastyków, muzyków i młodych naukowców z różnych dziedzin. Tym razem na dwa tygodnie spędzamy w Kruszwicy.

Plastycy mają plener malarski i wystawę, będą koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia z różnych dziedzin, odczyty uczestników, wycieczki, obserwacje astronomiczne… 

 

Wielodyscyplinarne Spotkania uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym „Rzeczpospolita mniej znana” organizujemy w dniach 28 lipca – 11 sierpnia. Nad Gopło zjechało pół setki najzdolniejszych uczniów z całej Polski – młodzi plastycy, muzycy i naukowcy (astronomowie, humaniści, biolodzy, fizycy, matematycy). Spotkania to dwutygodniowy obóz z niemal 20-letnią już tradycją. W zeszłym roku taki wielodyscyplinarny zjazd utalentowanej młodzieży odbył się w Zwierzyńcu na Roztoczu, a rok wcześniej – w Opatowie w woj. świętokrzyskim. Wcześniej przez 15 lat jeździliśmy „na Kresy”, czyli do różnych miejscowości wzdłuż polskich granic. 

– Chcemy w tym cyklu odwiedzać miejsca ciekawe, a trochę zapomniane, takie, których historia ma wpływ na naszą tożsamość, ważne dla zrozumienia polskiej literatury i sztuki – miejsca, które pomogą nam poznać siebie – wyjaśnia Maria Mach, dyrektor biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

W ramach Spotkań przez dwa tygodnie trwa plener malarski, a powstające prace są codziennie omawiane z profesorami Akademii Sztuk Pięknych. Równocześnie odbywają się zajęcia z różnych dziedzin. W planie mamy spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty filozoficzne, historyczne, literaturoznawcze, matematyczne, filmowe i teatralne, obserwacje astronomiczne, wycieczki, wieczory poetyckie, odczyty prezentujące zainteresowania uczestników Spotkań.

– Od każdego uczestnika Spotkań oczekujemy aktywnego udziału w zajęciach zgodnie z zainteresowaniami – zapowiada Maria Mach. – Prosimy ich o przygotowanie odczytu lub innych zajęć, np. wycieczki botanicznej, albo wystąpienia związanego tematycznie z odwiedzanym regionem.

Młodzi muzycy zagrają koncert w przepięknej romańskiej Kolegiacie pw. św. Piotra i Pawła w niedzielę 5 sierpnia (wstęp wolny!).

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zaprasza także mieszkańców Kruszwicy na wernisaż wystawy poplenerowej z udziałem władz miasta – w środę 8 sierpnia o godzinie 17:00 w podziemiach zamkowych koło Mysiej Wieży.

Prace powstałe nad Jeziorem Gopło pojadą następnie do Warszawy. Jesienią ta sama wystawa zawiśnie ponownie w głównej siedzibie Uniwersytetu Warszawskiego.

Innymi słowy, zdolni uczniowie w środku wakacji przyjadą do Kruszwicy… do pracy. Tak się składa, że – jak co roku – chętnych było znacznie więcej niż miejsc.

{gallery}12kruszwica{/gallery}

fot. Wojciech Romański / fundusz.org