Rekrutacja kandydatów
o zainteresowaniach
naukowych
szkół średnich Dla uczniów szkół podst.
Dla uczniów szkół średnich:
Kto może się zgłosić?
Zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice szkół średnich zainteresowanych naukami ścisłymi, przyrodniczymi i humanistycznymi. Zgłoś się, jeśli cechuje Cię ciekawość i chciałbyś rozwijać zainteresowania naukowe.
Co oferujemy?
- Możliwość udziału w wybranych zajęciach z oferty kilkudziesięciu warsztatów i obozów naukowych organizowanych przez cały rok
- Udział w zajęciach naukowo-badawczych prowadzonych przez pracowników naukowych (warsztaty, wykłady, seminaria), obejmujących tematykę nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych
- Umożliwienie samodzielnej pracy naukowej pod opieką tutora (indywidualnego opiekuna naukowego)
- Zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w czołowych polskich uniwersytetach i placówkach badawczych
- Kontakt ze środowiskiem akademickim, dostęp do najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego oraz literatury naukowej
- Staże naukowe
- Możliwość podejmowania samodzielnej pracy badawczej pod opieką pracownika naukowego
- Zaangażowanie w badania prowadzone przez placówki naukowe
- Możliwość spotkania z rówieśnikami o podobnych pasjach i uzdolnieniach oraz podjęcia wspólnej pracy
Dla uczniów szkół podstawowych:
Kto może się zgłosić?
Zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice szkół podstawowych, którzy ukończyli już 5 klasę – młodych badaczy zainteresowanych rozwojem zainteresowań w dziedzinach ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.
Co oferujemy?
- Możliwość udziału w zajęciach zorganizowanych z myślą o młodszych stypendystach Programu ZDOLNI: wielodyscyplinarnych warsztatach naukowych w Warszawie, warsztatach matematycznych w Gdyni, wielodyscyplinarnym obozie ogólnorozwojowym w Serocku i obozie matematyczno-historyczno-przyrodniczym w Pasterce
- Kontakt z pracownikami naukowymi i studentami, wizyty w pracowniach i laboratoriach, możliwość konsultacji oraz prezentacji wyników swojej pracy
- Możliwość spotkania z rówieśnikami o podobnych pasjach i uzdolnieniach oraz podjęcia wspólnej pracy
Jak się zgłosić?
Wszyscy kandydaci do Programu ZDOLNI muszą założyć profil w bazie i wypełnić formularz rekrutacyjny. Na zgłoszenia czekamy do 15 lipca.
Link do formularza rekrutacyjnego: baza.fundusz.org/rejestracja
1. W formularzu należy wpisać dane kontaktowe nowego kandydata, a tym samym – utworzyć indywidualny profil. (Albo – użyć profilu z lat ubiegłych). Formularz zawiera też zgodę na przetwarzanie tych danych do celów rekrutacyjnych (tu jest nasza polityka prywatności). UWAGA: Do rejestracji zalecamy używania prywatnej skrzynki mailowej, podany adres będzie w przyszłości wykorzystywany do korespondencji ze stypendystą.
2. W TYM SAMYM DNIU należy potwierdzić rejestrację, klikając w link otrzymany od nas mailem. Uwaga! Wiadomości aktywacyjne działają tylko przez 24 godziny. Zdarza się, że linki trafiają do spamu.
3. Po utworzeniu profilu należy uzupełnić dane i zamieścić załącznik:
Mogą to być własne prace (opracowania, prace badawcze, próby literackie), a także rekomendacje nauczycieli lub dyrekcji szkoły. W przypadku programów komputerowych prosimy koniecznie o załączenie również kodu źródłowego. Koniecznym załącznikiem, bez którego zgłoszenie nie będzie rozpatrywane, jest pisemna wypowiedź kandydata z informacją o tym, czym się interesuje i jak stara się rozwijać własne zainteresowania. Proszę dołączyć ją w formacie PDF.
Jak przygotować wypowiedź?
Spośród docierających do nas zgłoszeń co roku wybieramy tych kandydatów, którym nasza pomoc jest najbardziej potrzebna. To, co sami o sobie napiszecie, jest dla nas bardzo ważne.
Aby pomóc Wam w przygotowaniu takiej wypowiedzi, poniżej zamieszczamy krótką instrukcję. Prosimy, odpowiedz najpełniej, jak umiesz, na poniższe pytania. Przeczytaj wszystkie pytania, zanim zaczniesz odpowiadać.
Poświęć trochę czasu na przemyślenie swoich odpowiedzi. Ten list to dla nas najważniejsze źródło wiedzy o Tobie. Twój list będą czytali naukowcy, specjaliści z dziedzin, którymi się interesujesz, a nie urzędnicy. Dlatego pisz tak, jakbyś pisał do starszych „kolegów po fachu”.
1. Przedstaw się krótko. Napisz kilka słów o miejscu, w którym mieszkasz, rodzinie i szkole.
2. Jakie dziedziny nauki interesują Cię najbardziej (nie muszą to być przedmioty szkolne)? Wymień je i opisz, dlaczego wydają Ci się najciekawsze, napisz dlaczego Cię zainteresowały.
3. Opisz problem lub problemy badawcze, którymi ostatnio się zajmujesz. Napisz, jakie pytania sobie stawiasz i przedstaw nam rozwiązania lub próby rozwiązań. Gdzie znajdujesz źródła inspiracji (np. książki, internet, zajęcia dodatkowe, koledzy, nauczyciele).
4. Wymień książki, artykuły lub źródła internetowe, które mają największy wpływ na rozwój Twoich zainteresowań. Napisz, co dało Ci ich przeczytanie lub obejrzenie.
5. W jaki jeszcze sposób rozwijasz swoje zainteresowania? Czy bierzesz udział w zajęciach dodatkowych, wykonujesz doświadczenia lub obserwacje, prowadzisz własne badania (np. przygotowujesz projekt na konkurs lub olimpiadę)? Napisz o tym. Jeśli spisałeś już gdzieś wyniki swojej pracy (artykuły, eseje, wiersze, opisy obserwacji), załącz je w osobnych plikach – chętnie się z nimi zapoznamy.
6. Czy widzisz jakieś przeszkody w rozwijaniu własnych zainteresowań? Jeśli tak, opisz je.
7. W jaki sposób udział w Programie ZDOLNI mógłby Ci pomóc w rozwoju? Napisz, jak sobie wyobrażasz swój udział w Programie.
8. Na co jeszcze poza rozwijaniem zainteresowań poświęcasz swój wolny czas?
9. Wymień te spośród swoich osiągnięć, które uważasz za najważniejsze – nie więcej niż pięć.
10. Skąd wiesz o programie Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci?
W razie kłopotów z rejestracją lub wątpliwości związanych z procedurą rekrutacji zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ). Wątpliwości można rozwiać również telefonicznie (+48 22 848 24 68) lub mailowo: rekrutacja@fundusz.org.