Najczęściej
zadawane pytania
Ogólne Ogólne:
Do kiedy trwa rekrutacja?
Na rejestrację w bazie i uzupełnienie wniosku nowi kandydaci mają czas do 30 czerwca każdego roku. Dodatkowy dokument, np. ważny dyplom, można dosłać jeszcze w czerwcu i lipcu. Wyniki rekrutacji ogłaszamy w październiku. W wyjątkowych sytuacjach rozpatrujemy zgłoszenia wysłane po tej dacie, jednak każdorazowo należy zgłosić te przypadki do biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci z wyjaśnieniem.
Czy można przystąpić do rekrutacji w różnych kategoriach (jednocześnie poznawczej, muzycznej i plastycznej)?
Tak, można zakwalifikować się do Programu nawet w trzech kategoriach.
Czy będąc stypendystą innej fundacji, mogę się ubiegać o udział w Programie?
Tak, bycie uczestnikiem innego programu bądź stypendystą innej fundacji nie wyklucza udziału w Programie.
Czy osoby kończące szkołę średnią i studenci mogą brać udział w rekrutacji do Programu Funduszu?
Nie, osoby, które ukończyły już szkołę średnią, i studenci nie mogą wziąć udziału w rekrutacji.
Czy żeby wziąć udział w zajęciach lub otrzymać dofinansowanie, muszę być stypendystą Funduszu?
Tak, żeby wziąć udział w zajęciach lub skorzystać ze stypendium celowego, trzeba zakwalifikować się do Programu ZDOLNI.
Konto:
Czy muszę założyć indywidualny profil w bazie, czy mogę przesłać dokumenty mailem?
By wziąć udział w rekrutacji, konieczne jest założenie profilu. Dopiero na indywidualnym koncie należy umieścić wszystkie niezbędne dokumenty.
Nie dostałem/am linka aktywacyjnego. Co teraz?
W pierwszej kolejności sprawdź folder SPAM w skrzynce. Jeśli link się tam nie pojawił, poczekaj maksymalnie jeden dzień. Jeśli maila z linkiem wciąż nie będzie, spróbuj zarejestrować się ponownie z innego adresu mailowego. Jeśli wystąpią inne problemy z rejestracją, prosimy o kontakt pod adresem rekrutacja@fundusz.org – w razie braku możliwości zarejestrowania się przez formularz prosimy o przesłanie nam danych niezbędnych do rejestracji. Skontaktujemy się po utworzeniu konta.
Czy mogę skorzystać ze swojego poprzedniego konta podczas tegorocznej rekrutacji?
Tak. Koniecznie jednak uaktualnij swoje dane.
Nie pamiętam swojego hasła do poprzedniego konta, a nie dostaję linku z generatora. Co teraz?
Zmienimy twoje hasło i prześlemy ci je mailem.
Jaką klasę należy wpisać w pole Klasa?
Klasę, którą kończysz w upływającym roku szkolnym. Podobnie ze szkołą – wprowadź nazwę szkoły, w której uczyłeś się przed wakacjami. O swoich planach na następny rok szkolny możesz napisać w treści swojego listu (wypowiedzi).
Gdzie mogę zmienić klasę?
W zakładce Edycja danych -> Szkoły.
Czy mogę wpisać tylko pięć osiągnięć w dziale Osiągnięcia?
Tak, prosimy o pięć najważniejszych osiągnięć z ostatnich dwóch lat. Jeśli chcesz opowiedzieć nam więcej – napisz o tym w wypowiedzi (liście).
Gdy wypełniam formularz zgłoszeniowy, wyskakuje mi informacja o błędzie, ale bez wskazania, gdzie błąd został popełniony, jak to sprawdzić?
Najczęstszym popełnianym błędem jest niewpisanie nazwy miejscowości obok rubryki z kodem.
Załączniki:
Czy wystarczy umieścić skany dokumentów na indywidualnym koncie w bazie, czy należy przesłać także oryginały lub kopie do biura Funduszu?
Nie, wystarczy, że wszystkie dokumenty potrzebne do rekrutacji zamieścisz na swoim profilu, nie trzeba ich wysyłać do naszego biura.
Czy zamieszczając dokumenty na koncie, muszę je jeszcze dodatkowo potwierdzić? Nie mam pewności, czy są zamieszczone poprawnie
Nie, dokumentów nie trzeba dodatkowo potwierdzać. Wystarczy dołączyć je w formie załączników. Zawsze możesz do nas zadzwonić i upewnić się, czy wszystko jest w porządku.
Czy opinia nauczyciela jest konieczna?
W przypadku ucznia uzdolnionego muzycznie – tak. W pozostałych przypadkach nie jest to konieczna, ale bywa pomocna w rozpatrywaniu zgłoszenia.
Czy mogę zamieścić zdjęcia prac plastycznych w załącznikach, czy muszę wysłać oryginały prac do biura Funduszu?
W przypadku osób kandydujących do Programu jako plastycy konieczne jest dostarczenie oryginałów prac do biura Funduszu, prosimy nie zamieszczać ich zdjęć czy skanów w załącznikach do profilu w bazie.
Czy autentyczność i samodzielność wykonania prac plastycznych musi potwierdzić nauczyciel lub szkoła, czy wystarczy potwierdzenie rodzica lub opiekuna?
Wystarczy, że autentyczność i samodzielność wykonania Twoich prac potwierdzi rodzic lub opiekun.
Czy istnieje jakiś wzór formularza/oświadczenia o samodzielności wykonania prac plastycznych?
Nie, wystarczy jeśli Twój rodzic lub opiekun odręcznie na kartce napisze oświadczenie o tym, że samodzielnie wykonałeś/aś swoje prace.
Czy w przypadku udziału w konkursach lub olimpiadach potrzebne jest potwierdzenie uzyskanych tytułów?
Nie, wystarczy, jeśli w rubryce Osiągnięcia wypiszesz wszystkie tytuły uzyskane w konkursach czy olimpiadach. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe potwierdzenie.
Jak długa powinna być wypowiedź kandydata?
Nie ma wymogów co do długości wypowiedzi kandydata, najważniejsza jest dla nas jej treść. Pamiętaj jednak, że to najważniejsza część zgłoszenia, dzięki której opiniujący dowiadują się o Tobie najwięcej. Warto zatem, by nie była zbyt skrótowa.