...
  • PL   EN

Przygotowujemy obóz w Serocku

W czasie długiego weekendu majowego w Serocku n. Narwią spotka się ponad 120 najzdolniejszych uczennic i uczniów z całej Polski. Do tego kilkadziesiąt osób kadry: najwybitniejsi naukowcy z całego kraju, świetni doktoranci i wyróżniający się studenci – w większości dawni i niezbyt dawni stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W tym roku obóz rozpoczyna się w czwartek 25 kwietnia i kończy w niedzielę 5 maja. Młodsi uczestnicy biorą w nim udział nieco krócej. Koszty pobytu uczestników (i podróży) w całości pokrywa Fundusz.

Uwaga, gimnazjaliści! Organizujemy dla Was dodatkowy (późniejszy) transport. Informacje na ten temat prześlemy zainteresowanym.
Materiały na niektóre zajęcia

 

„Duży” obóz (dla licealistów i III kl. gimnazjum):

 

 

  •  na zajęcia dr Barbary Bibik, Katedra Filologii Klasycznej UMK: Sofokles, „Antygona”, tłum. K. Morawski bądź R. Chodkowski, Eurypides, „Ifigenia w Aulidzie”, tłum. J. Łanowski, Ajschylos, „Agamemnon” (pierwsza część trylogii „Oresteja”), tłum. S. Srebrny

 

  •  na zajęcia dr. Michała Mizery, Wydział Artes Liberales UW: „Akropolis” Wyspiańskiego

 

  • na zajęcia Jana Sowy, Wydział Historyczny UW: fragmenty o bezkrólewiu po śmierci Jana III (1696-1697) z dowolnego podręcznika akademickiego do dziejów polski nowożytnej (Augustyniak, Konopczyński, albo Markiewicz)

 

  • na zajęcia Marty Szady, MISH UW,  „O pożytkach z czytania literatury greckiej” – prosimy o przeczytanie tłumaczenia opublikowanego tutaj [pdf]

 

  • na zajęcia dr Magdaleny Wrany, Instytut Romanistyki UJ, prosimy pobrać plik [pdf] i przeczytać z niego teksty polskie

 

 

„Mały” obóz (dla młodszych uczestników):

 

  • na zajęcia Jana Sowy, Wydział Historyczny UW: prosimy przeczytać (albo nawet obejrzeć) fragment „Pana Wołodyjowskiego” dot. oblężenia Kamieńca

 

 

Będziemy uzupełniać listę jeszcze przed obozem. Zajrzyj tu ponownie!

 

 
Ale to tylko ułamek obozowego programu…

Nasz doroczny wiosenny obóz to de facto dwa odbywające się równocześnie obozy wielodyscyplinarne: naukowy i ogólnorozwojowy, z równie atrakcyjnymi programami wykładów, spotkań i warsztatów.

Celem obozu jest stworzenie wyjątkowych możliwości dla pogłębiania zainteresowań i zdobycia nowej wiedzy, ale przede wszystkim zainspirowanie uczestników do samodzielnej, wytrwałej pracy. Oczekujemy od nich aktywnego udziału we wszystkich zajęciach. W programie przewidujemy bardzo różne formy zajęć, wśród których będzie można wybierać: warsztaty, seminaria, wykłady z różnych dziedzin i spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata nauki i kultury. Będą też odczyty uczestników (publikujemy tu rady, jak je przygotować), koncert, wieczór poetycki i gazeta obozowa, a także codzienne zajęcia rekreacyjne (na boisku, na basenie i w siłowni).
Jak wyglądały poprzednie obozy?

W 2012 roku „duży” obóz w Serocku zaczął się w czwartek 26 kwietnia, a „mały” dołączył w sobotę 28 kwietnia. Obóz zakończył się w niedzielę 6 maja.

Zobacz program obozu:

– dla starszych uczestników: duzy_2012.pdf

– dla młodszych uczestników: maly_2012.pdf

…zobacz zdjęcia z 2012 roku!

 

1. obóz w Serocku odbywał się w dniach 28.04-08.05.2011

Zobacz program obozu:

 

– dla starszych uczestników: KFnrD-oboz-naukowy-Serock-2011.pdf

– dla młodszych uczestników: KFnrD-oboz-ogolnorozwojowy-Serock-2011.pdf

…zobacz zdjęcia z 2011 roku!

 

A w poprzedniej dekadzie na wiosnę spotykaliśmy się w Świdrze k. Otwocka. A jeszcze wcześniej – w Jadwisinie k. Serocka.

Pierwotnie obozy wiosenne odbywały się osobno w ówczesnym ośrodku URM w Jadwisinie, potem przez 10 lat – podwójny obóz gościł ośrodek służby celnej w Świdrze k. Otwocka. Kilka lat temu trafiliśmy znów nad Narew – do ośrodka Exploris w Serocku – kilkaset metrów od parku jadwisińskiego. Wielu naszych wolontariuszy (zwykle – dawnych uczestników programu) nie wyobraża sobie wiosny bez odwiedzin na obozie.

Polecamy wspomnieniowy felieton naszego dawnego stypendysty Jacka Dehnela na temat wiosennych obozów w Jadwisinie / Świdrze / Serocku.  (W tym roku Jacek znów prowadzi zajęcia.)