...
  • PL   EN

Młodzi Naukowcy nagrodzeni na Intel ISEF 2012

Laureaci tegorocznych krajowych eliminacji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, Anna Kuśnierczak – badaczka pszczół z Mieczewa i Jakub Nagrodzki – chemik z Łomży zostali nagrodzeni na Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych. Gratulujemy!

 

Anna Kuśnierczak na krajowym finale Konkursu Prac Młodych Naukowców UE z jurorem prof. Zbigniewem Marciniakiem  

Amerykańskie jury przyznało jedną z 3. nagród 18-letniej Annie Kuśnierczak z Mieczewa, uczennicy klasy maturalnej LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, za projekt Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum.

Jedną z 4. nagród  otrzymał 15-letni Jakub Nagrodzki z Łomży, absolwent Gimnazjum nr 6 w Łomży i uczeń 1. klasy XXXIII LO w Warszawie za pracę Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej.

Główną nagrodę otrzymał 15-letni Amerykanin Jack Thomas Andraka z Glen Burnie w stanie Maryland za badania nad wykrywaniem raka trzustki.

Polskę reprezentowała także 18-letnia Nicola Leończyk ze Słupska z projektem Wpływ hałasu turbin wiatrowych na organizmy żywe.

 

Zdjęcia na Facebooku 

Więcej o Intel ISEF 2012

 

Nasz kraj brał udział w tym konkursie po raz pierwszy. Cała trójka należy do laureatów Polskich Eliminacji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, które odbyły się w marcu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Prace konkursowe powstały w zeszłym roku, czyli – w przypadku Jakuba – jeszcze w gimnazjum.

Przed nami jeszcze europejskie finały EUCYS 2012 we wrześniu w Bratysławie.

Organizatorem Polskich Eliminacji EUCYS jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Na zgłoszenia uczniowskich projektów badawczych czekamy do 30 października każdego roku.

Dotychczasowe sukcesy Polaków