...
  • PL   EN

Młodzi Muzycy zagrali dla tegorocznych laureatów Nagród FNP

7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przyznawane od 1992 roku, uznawane są za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Ich wysokość w tym roku wynosi 200 tys. zł.

 

To prestiżowe wyróżnienie nazywane „polskim noblem” zdobyli w tym roku prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej za badania nad nowymi materiałami i kompozytami węglowymi i ich wykorzystanie do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii; prof. dr hab. Tomasz Giaro z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego za interdyscyplinarną analizę kategorii prawdy w doktrynach prawa od antyku do współczesności, otwierającą nowe perspektywy rozumienia prawa jako jednego z fundamentów cywilizacji europejskiej, prof. dr hab. Maciej Lewenstein z Institut de Ciències Fotòniques (ICFO) w Castelldefels i Institució Catalana de Recerca i Estudis Avançats w Barcelonie za dokonania w obszarze optyki kwantowej i fizyki ultrazimnych gazów i prof. dr hab. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za scharakteryzowanie nowej rodziny proteinaz bakteryjnych oraz wykazanie ich roli w rozwoju chorób przyzębia.

Tradycyjnie na środowej uroczystości zagrali uczestnicy programu pomocy wybitnie zdolnym. Dla najwybitniejszych polskich naukowców grali świetni młodzi instrumentaliści:

  • Andrzej Grygier, gitarzysta z Leszna
  • Krzysztof Koszowski, saksofonista z Jaworzna
  • Krystyna Wiśniewska, wiolonczelistka z Warszawy
  • Patrycja Mynarska, skrzypaczka z Pabianic

To być może pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie tegorocznych laureatów polskich nobli ze stypendystami Funduszu. Tradycją stało się również zapraszanie naukowców wyróżnionych przez FNP do wygłoszenia wykładu lub poprowadzenia warsztatów na funduszowych obozach. Wielu dawnych laureatów Nagrody FNP – mimo licznych obowiązków – należy co regularnych współpracowników naszego stowarzyszenia i chętnie znajduje czas na pracę z najzdolniejszymi uczniami.

Zobacz zdjęcia z uroczystości na stronach FNP