...
  • PL   EN

Młodzi Muzycy „adoptowani” przez EU Youth Orchestra

10 kwietnia br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagra European Union Youth Orchestra, młodzieżowa orkiestra składająca się ze 119 młodych muzyków z 27 krajów Unii Europejskiej. Osiemnastka uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym spotka się z kolegami z EUYO, weźmie udział w próbie generalnej i koncercie, a także – w specjalnych warsztatach.

 

Na koncercie pod batutą znamienitego dyrygenta Vladimira Ashkenazy’ego będzie można usłyszeć m.in. „Wariacje Symfoniczne” Witolda Lutosławskiego. Pobyt EUYO w Warszawie będzie możliwy dzięki wsparciu finansowemu PZU.

 

European Union Youth Orchestra tworzą młodzi, utalentowani muzycy w wieku od 16 do 26 lat, pochodzący ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej. Ich wiosenna trasa koncertowa obejmie Szwajcarię, Włochy, Polskę i Hiszpanię. Co roku około 4000 młodych muzyków ze wszystkich krajów Unii ubiega się o dołączenie do tej międzynarodowej orkiestry, dającej możliwość koncertowania po całym świecie i nauki pod okiem mistrzów. Od momentu powstania w 1978 roku EUYO występowała pod batutą ponad 40 światowej sławy dyrygentów takich jak Herbert von Karajan, Daniel Barenboim, Leonard Bernstein. Honorowym Przewodniczącym EUYO jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego a jej patronami honorowi są szefowie państw i premierzy wszystkich państw członkowskich UE, na czele z przewodniczącym Komisji Europejskiej.

 

Przyjazd orkiestry do Polski będzie połączony z inauguracją europejskiej nagrody kulturalnej EUYO ‘Great Europeans’, a także z warsztatami ze zdolnymi, młodymi muzykami, podopiecznymi Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Podczas kwietniowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie EUYO, pod dyrekcją Vladimira Ashkenazy’ego zagra „Wariacje Symfoniczne” Witolda Lutosławskiego, „Valses nobles et sentimentales” Ravela, suita z baletu „Les biches” Poulenca oraz muzykę do baletu „Święto wiosny” Strawińskiego. Koncert odbędzie się 10 kwietnia o 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Nagroda EUYO „Great Europeans” została ustanowiona w celu wyróżnienia oraz podkreślenia dokonań osób, które w swoim prywatnym i zawodowym życiu przyczyniły się do kulturalnego, a przede wszystkim muzycznego rozwoju młodzieży. Z każdego kraju Unii Europejskiej zostanie uhonorowana jedna osoba. Pierwszym wyróżnionym będzie polski kompozytor Witold Lutosławski (1913 – 1994), którego setna rocznica urodzin jest uroczyście obchodzona w tym roku w Polsce.

 

“Jesteśmy zaszczyceni mogąc przyznać po raz pierwszy nagrodę EUYO ‘Great Europeans’ polskiemu kompozytorowi Witoldowi Lutosławskiemu” – powiedział Marshall Marcus, Dyrektor Generalny EUYO. – Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, Europa potrzebuje inspirujących autorytetów, takich jak Witold Lutosławski, który był dla nas wszystkich wzorem wielkoduszności oraz wybitnym artystą, który nie zapominał o kulturalnej edukacji przyszłych pokoleń. Chciałbym również podziękować naszemu partnerowi, Fundacji PZU, dzięki wsparciu której możemy ustanowić tę nagrodę oraz włączyć w nasz projekt młodych muzyków z Polski”.

 

Kontynuując dzieło Lutosławskiego, EUYO podczas pobytu w Warszawie zorganizuje wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci warsztaty dla ich podopiecznych, które pozwolą młodym muzykom wymienić się doświadczeniami oraz doskonalić umiejętności pod okiem Vladimira Ashkenazy’ego i Marshalla Marcusa, Dyrektora Generalnego EUYO. Podopieczni Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci wezmą również udział w próbie generalnej koncertu.

 

“Fundacja PZU koncentruje swoją działalność na wspieraniu rozwoju edukacji i ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. Dlatego działalność EUYO doskonale wpisuje się w naszą strategię zaangażowania społecznego. Dzięki nawiązanej współpracy możemy wspierać najbardziej utalentowanych młodych polskich muzyków, a także promować polską kulturę oraz upamiętniać wielkich Polaków jak Witold Lutosławski” – powiedział Bogdan Benczak, Prezes Fundacji PZU. – Cieszymy się również, że młodzi muzycy z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, którego partnerem strategicznym jest PZU, będą mieli możliwość wymiany doświadczeń z muzykami z innych krajów Unii Europejskiej – dodaje Prezes Fundacji PZU.”