...
  • PL   EN

EUCYS 2012: dwie nagrody główne i nagroda honorowa dla Polaków!

W Bratysławie ogłoszono we wtorek wyniki 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Jedną z trzech I nagród w wysokości 7.000 EUR i nagrodę honorową zdobył Jakub Nagrodzki z Łomży, uczeń Worth School w Wielkiej Brytanii, za pracę (napisaną jeszcze w gimnazjum) „Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej”. Jedną z trzech III nagród w wysokości 3.500 EUR zdobyła natomiast Anna Kuśnierczak z Mieczewa, absolwentka LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, za pracę „Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum”.

 

Równorzędne I nagrody zdobyła także dwójka fizyków z Irlandii i trójka inżynierów z Austrii. II nagrody zdobyli fizyk ze Szwajcarii, dwaj informatycy z Niemiec i matematyk z Danii. III nagrody – poza Anią – przypadły socjolożce z Estonii i informatykowi z Białorusi. Jury przyznało także szereg nagród dodatkowych i honorowych.

zobacz wyniki na stronach Komisji Europejskiej

 

Nasz kraj reprezentował także Tymoteusz Król z Wilamowic, absolwent IV LO w Bielsku-Białej, z pracą „Ogólny opis kobiecego stroju wilamowskiego ze szczególnym uwzględnieniem ubiorów żałobnych i trumiennych”. Cała trójka została w marcu laureatami Polskich Eliminacji EUCYS, które odbyły się w marcu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

To kolejne nagrody po całej serii sukcesów reprezentantów naszego kraju. Nic dziwnego, że nasi młodzi naukowcy występują zwykle w roli faworytów, a członkowie jury z uwagą przyglądają się kolejnym projektom badawczym polskich uczniów.

Oto nasi Młodzi Naukowcy przed swoimi plakatami (po kliknięciu – zdjęcia w lepszej rozdzielczości):

Tymoteusz Król / EUCYS 2012

Tymek Król

Anna Kuśnierczak / EUCYS 2012

Ania Kuśnierczak – III nagroda

Jakub Nagrodzki / EUCYS 2012

Kuba Nagrodzki – I nagroda i nagroda honorowa

fot. ec.europa.eu (zobacz więcej zdjęć)