...
  • PL   EN

Co robimy w ciągu wakacji?

Wakacje rządzą się swoimi prawami i my je (częściowo) respektujemy. Latem organizujemy dwa kultowe obozy: „Pasterkę” i „Plener”, finansujemy (i pomagamy zorganizować) liczne indywidualne staże badawcze. A miłośnicy filmu na ostatnie zajęcia w tym roku akademickim pojadą we wrześniu. Uczestnicy programu biorą też udział w różnych wyjazdach organizowanych przez naszych partnerów.

Już 19 lipca na dwa tygodnie w Góry Stołowe wyjeżdża grupa gimnazjalistów o zainteresowaniach historycznych, matematycznych i przyrodniczych. Na Obozie Naukowo-Wędrówkowym wszyscy uczestnicy będą mieli swoje odczyty, będą też oczywiście warsztaty. Ale bardzo dużo czasu zajmą wycieczki do okolicznych miejscowości i wędrówki po górach.

„Pasterka” odbywa się we wsi Pasterka u stóp Szczelińca. W czasie spaceru (albo podchodów) można trafić do Czech, nawet idąc na północ.

Nasza druga wakacyjna tradycja to plener malarski połączony z obozem wielodyscyplinarnym. Wakacyjne Spokania Wielodyscyplinarne Rzeczpospolita mniej znana każdego roku organizujemy w innej miejscowości. Kiedyś były to konsekwentnie tereny przygraniczne (czyli Kresy), a w ostatnich latach byliśmy w Opatowie (2010), Zwierzyńcu (2011), Kruszwicy (2012), Brodnicy (2013) i Złotym Potoku (2014). Tym razem w pierwszej połowie sierpnia liczne grono młodych plastyków i młodych naukowców spotka się w >Miliczu.

W Spotkaniach uczestniczyć będą stypendyści o różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach: plastycy, muzycy, astronomowie, chemicy, humaniści, biolodzy, fizycy i matematycy. W programie dnia obok zajęć warsztatowych odbędą się także zajęcia rekreacyjne i ogólnorozwojowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty teatralne, obserwacje astronomiczne, wycieczki historyczne i przyrodnicze, a także odczyty prezentujące zainteresowania uczestników. Planujemy też koncerty naszych podopiecznych i wystawę prezentującą prace powstałe na plenerze. Kolejną wystawę poplenerową zorganizujemy już w październiku w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Przez całe lato organizujemy ponadto kilkadziesiąt indywidualnych staży badawczych w najlepszych laboratoriach w Polsce. Nasi podopieczni pracują z naukowcami przy aktualnych projektach badawczych. Często prowadzą własne badania – na najlepszym sprzęcie i pod okiem wybitnich fachowców.

Uczestnicy programu biorą ponadto udział w różnorodnych wyjazdach zagranicznych. Wspólnie z Collegium Invisibile organizujemy też Szkołę Letnią – obóz wielodyscyplinarny prowadzony przez studentów CI. Funduszowcy tradycyjnie zasilają również niezwykłe warsztaty „Lato z helem” w Odolanowie.

We wrześniu humaniści spotkają się w podwarszawskich Laskach z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Seminarium filmowe to ostatnie zajęcia w naszym kalendarzu. W październiku ogłosimy wyniki kwalifikacji na kolejny rok szkolny.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny dla uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym. Fundusz opłaca zakwaterowanie, wyżywienie, materiały do pracy. Uczniowie otrzymują także zwrot kosztów podróży.

Pasterka
Pasterka / fot. Igor Kraszewski