...
  • PL   EN

kilkulatek

Uwaga, uwaga! Małe dzieci zauważają więcej niż ty

Uwaga, uwaga! Małe dzieci zauważają więcej niż ty 750 500 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Dorośli, nie sądźcie, że Wasz wiecznie rozkojarzony kilkulatek nie zwrócił na coś uwagi. One zwracają uwagę na wszystko po trochu. To pomaga w uczeniu się.

Wyniki ciekawego eksperymentu opublikowali niedawno uczeni z Uniwersytetu Stanu Ohio (USA). W trakcie ćwiczeń polegających na uczeniu się rozpoznawania fikcyjnych postaci na ekranie naukowcy zaskakiwali badanych. Do tej pory nieistotna informacja stawała się najważniejsza dla poprawnego wykonania zadania. Dzieci radziły sobie z taką niespodzianką całkiem nieźle. Dorośli byli skołowani.

Jak wyjaśnia prof. Vladimir Sloutsky z OSU, jeden z autorów badań, dorośli nie nauczyli się rozpoznawać tej cechy, ponieważ uznali ją za nieistotną. Zadziałały wyuczone procesy selektywnej uwagi – dorastając uczymy się skupiać na wybranych rzeczach i pomijać mnóstwo otaczających nas informacji.

Tymczasem czterolatki biorące udział w badaniu były oczywiście znacznie mniej skoncentrowane w trakcie wykonywania ćwiczeń. Małe dzieci skupiają się z trudem i na krótko. Za to rejestrują praktycznie wszystko.

– Jestem pewien, że wielu rodziców bez trudu rozpozna tę tendencję – dzieci zauważają wszystko, nawet, gdy mamy nadzieję, że na coś akurat nie zwrócą uwagi – śmieje się prof. Sloutsky.

Niedojrzałość dziecięcego mózgu (konkretnie: kory przedczołowej) powoduje, że dziecięca uwaga jest rozproszona, ale to nie znaczy, że jej nie ma. Jest bardzo szeroka i pojemna. Dzięki temu łatwiej uczą się funkcjonowania w świecie – zmiennym i zaskakującym otoczeniu.

Dorośli również czasem w ten sposób funkcjonują, ale zazwyczaj koncentrują się na wybranych zadaniach, w czym wybiórcza uwaga jest bardzo pomocna.

Jeśli więc irytujemy się czasem na dziecięce roztrzepanie i problemy ze skupieniem się – również w pierwszych latach nauki szkolnej – pamiętajmy, że to całkowicie naturalne.

Wychowanie malucha nie musi polegać na trenowaniu go od najmłodszych lat do skupiania się na jednym zadaniu przez godzinę.

Czytaj więcej w oryginalnej pracy:

Nathaniel J. Blanko, Vladimir M. Sloutsky, Adaptive flexibility in category learning? Young children exhibit smaller costs of selective attention than adults, „Developmental Psychology”, 2019

https://doi.org/10.1037/dev0000777

Slide Pomagaj z nami! Przeczytaj więcej o nas!