...
  • PL   EN

Wejdź w skład reprezentacji Polski na EUCYS 2016!

Wejdź w skład reprezentacji Polski na EUCYS 2016! 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa już 30 listopada!

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje Polską Edycję EUCYS z ramienia Komisji Europejskiej od 1995 roku. Międzynarodowe jury nagrodziło już 33 projekty z naszego kraju (łącznie 40 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 22 dodatkowe.  Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

Wszystkich Młodych Naukowców – matematyków, informatyków, przyrodników, konstruktorów, ekonomistów i socjologów – serdecznie zachęcamy do szukania problemów badawczych i przygotowywania prac, które będą mogli zgłosić do tego prestiżowego konkursu jesienią. Na zgłoszenia projektów do kolejnej edycji – oryginalnych uczniowskich prac badawczych – czekamy do 30 listopada.

Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace badawcze nagrodzone w konkursie ogólnopolskim, lub rekomendowane przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora. Prace z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów. Muszą powstać jeszcze przed podjęciem przez nich studiów na wyższej uczelni.

Zimą Jury będzie oceniać zgłoszone prace, a wybranych autorów zaprosi do zaprezentowania swoich projektów na sesji plakatowej. Wówczas sędziowie – wybitni polscy naukowcy – dokonają wyboru trzech prac, które pojadą na finały europejskie.

– Młodzi naukowcy weszli do Unii Europejskiej o wiele wcześniej niż reszta naszego kraju. Na kolejne finały jadą bez kompleksów. – mówi z dumą prof. Jan Madey, przewodniczący zarządu KFnrD. – Mimo, że bierzemy udział w konkursie dopiero osiemnasty raz, nasi reprezentanci szybko weszli do ścisłej czołówki i od lat pod względem liczby zdobytych dotychczas nagród ustępują tylko Brytyjczykom i Niemcom.

Laureaci Polskiej Edycji EUCYS otrzymują w czasie wiosennego Festiwalu Młodych Badaczy „Odkrycia” nagrody pieniężne i rzeczowe, a także – indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Jury nagradza zwykle 9 projektów. Trzy najlepsze dostają nominacje do udziału w europejskim finale EUCYS we wrześniu. Ostatnie finały odbyły się w dniach 29-24 września 2014 w Warszawie. EUCYS 2015 odbędzie się natomiast w Mediolanie.

 

A tak wyglądają finały EUCYS

Dowiedz się więcej o Konkursie Prac Młodych Naukowców:

EUCYS.PL / NAUKOWCY.EU / EUCYS2014.PL