Prace zgłaszane do Polskich Eliminacji Konkursu muszą zostać wcześniej nagrodzone w ogólnopolskim konkursie lub olimpiadzie przedmiotowej, albo posiadać rekomendację samodzielnego pracownika naukowego. Prace po wstępnej analizie są przekazywane do oceny pracowników naukowych, współpracujących z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, a po pozytywnej ocenie – do recenzji specjalistycznych. Następnie z projektami, dołączonymi rekomendacjami oraz opiniami recenzentów zapoznają się członkowie jury. Do finałów Polskiej Edycji zwykle zakwalifikowanych zostaje 20 projektów.
Autorzy wybranych projektów w trakcie marcowego Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA będą mieli szansę na rozmowę dosłownie z każdym z Jurorów – przedstawienie wyników swoich badań i przedyskutowanie ich. O wyborze polskiej reprezentacji na międzynarodowe finały EUCYS zadecyduje więc zarówno naukowa wartość prac, jak i umiejętności prezentowania wyników i argumentacji – zarówno w rozmowie z przedstawicielem danej dziedziny, jak i – z naukowcami i popularyzatorami specjalizującymi się w zupełnie innych dyscyplinach nauki.
Spośród finalistów wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na Międzynarodowe Finały Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, które odbędą się we wrześniu w Mediolanie. Finały Polskiej Edycji EUCYS 2015 odbędą się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA w dniach 20-22 marca 2015 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Konkurs na tym etapie ma formę sesji plakatowej, podczas której finaliści zaprezentują swoje projekty każdemu z jurorów. Na podobnych zasadach odbywają się wrześniowe Międzynarodowe Finały EUCYS.
Młodym Polkom i Polakom na międzynarodowych finałach od lat idzie naprawdę znakomicie!
26. finały odbywały się we wrześniu w Warszawie i wyglądały tak: