• PL   EN

Reprezentacja Polski na EUCYS 2017

Reprezentacja Polski na EUCYS 2017 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

W niedzielę 2 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie uroczyście ogłoszono wyniki Polskiej Edycji 29. Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2017). To prestiżowy i bardzo trudny konkurs organizowany przez Komisję Europejską dla uczniów, którzy zajmują się nauką naprawdę na poważnie. Na finałach EUCYS 2017 w Tallinnie będą nas reprezentować młodzi badacze zajmujący się środowiskiem, matematyką i mechanizmami uczenia się.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”19″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”400″ thumbnail_height=”400″ thumbnail_crop=”0″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Najlepsze uczniowskie projekty badawcze z całej Polski można było w CNK obejrzeć i omówić z ich autorami. Jurorzy prowadzili takie rozmowy z młodymi badaczami przez długie godziny w piątek i sobotę, by w niedzielę o 12:00 ogłosić werdykt.

I nagrody w wysokości 6000 zł i nominacje na finały EUCYS 2017 uzyskali:

  • Kamil Humański (Szczecin) za projekt: Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)

– Dzięki swej niezwykłej przeszłości teren Siljansringen jest unikatem na skalę europejską – wyjaśnia Kamil. – Stanowi on swego rodzaju okno, przez które badacze mogą zanurzyć się w płytkich ordowickich morzach, tętniących życiem pod wieloma postaciami. Mimo to tereny te są stosunków słabo zbadane, co niemalże skłania do własnej eksploracji. W mojej pracy przedstawiam najwyżej rozwiniętych ewolucyjnie przedstawicieli życia sprzed 460 milionów lat – szkarłupnie z gromad Crinoidea i Cystoidea. Mimo pozornej kruchości to one właśnie budowały podstawy ówczesnych ekosystemów. Ich identyfikacja pozwala na zbliżenie się do odpowiedzi na odwieczne pytanie w jaki sposób rozwinęło się życie.

Może wydawać się to niewiarygodnie, ale skamieliny będące ponad dwa razy starsze od straszliwych dinozaurów znajdują się na wyciągnięcie ręki – dodaje.

 

  • Adam Klukowski (Piaseczno), za projekt: Wielomiany z podłogami

– Arytmetyka modularna, zwana także arytmetyką zegara, to nauka o resztach z dzielenia. Choć na co dzień niewidoczna, jest stosowana przy każdym logowaniu do systemu bankowego lub poczty elektronicznej, a także w numerach PESEL. Palindromy to słowa, które nie zmieniają się kiedy są czytane od tyłu. W starożytności były używane jako zaklęcia, zaś współczesna nauka odkryła ich rolę w samoorganizacji DNA. Funkcja ciągła to funkcja, której wykres można narysować nie odrywając ołówka od papieru. Jest centralnym pojęciem w topologii, dziedzinie matematyki zajmującej się kształtami i ich deformacjami, popularnie zwanej nauką nie odróżniającą kubka od obwarzanka. W swoim projekcie użyłem tych trzech, pozornie odległych, idei. Posłużyły one do badania pewnej klasy wielomianów. Dzięki nim udało mi się ustalić położenie ich pierwiastków (miejsc zerowych) na płaszczyźnie liczb zespolonych – tłumaczy Adam.

 

  • Aleksander Kostrzewa (Warszawa), za projekt: Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego

Celem moich doświadczeń było porównanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania u trzech gatunków naczelnych – opowiada Aleksander. – Każdy gatunek reprezentował inną gałąź rozwoju ewolucyjnego: lemur wari – niższe naczelne; kapucynka żółtobrzucha – małpy szerokonose; koczkodan diana – małpy wąskonose. Przeprowadzone badania z użyciem platform interaktywnych miały charakter behawioralno-obserwacyjny. Właściwe doświadczenie polegało na pomiarach czasu, jaki zajmuje obiektowi badań wydobycie pożywienia (motywatora) znajdującego się w platformie interaktywnej. Pierwsza seria badań miała na celu obserwację i udokumentowanie procesu uczenia się u trzech gatunków naczelnych. Druga seria (sprawdzająca) umożliwiła weryfikację umiejętności zapamiętywania.

Okazało się, że najlepiej rozwinięte umiejętności uczenia się i zapamiętywania wykazywał koczkodan diana. – Ten rodzaj bardzo często jest pomijany w badaniach nad inteligencją naczelnych. Biorąc to pod uwagę, otrzymane wyniki są szczególnie cenne. Przedstawione doświadczenia są dobrą podstawą do dalszych obserwacji w tym kierunku – podkreśla młody badacz.

 

 

Ponadto Jury przyznało II nagrody w wysokości 4000 zł za projekty:

  • Jeremi Chabros (Świętochłowice), Wpływ wybranych metyloksantyn na aktywność lokomotoryczną i rozwój Tribolium castaneum. Badanie możliwości zastosowania kofeiny i teofiliny, jako naturalnych insektycydów

  • Mariusz Gniadek (Stanisławów Pierwszy), Wpływ wolnych rodników tlenowych (ROS) na przełamywanie czasu spoczynkowego rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana)

  • Jakub Jędrzejewski (Ostrów Wielkopolski), Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie

  • Dominik Kufel (Lublin), Matematyczne modelowanie wpływu temperatury na synapsy i dynamikę neuronów

III nagrody w wysokości 1000 zł uzyskali autorzy projektów:

  • Frederic Grabowski (Warszawa), Algorytm do automatycznej dekonwolucji kolorów

  • Łukasz Kamiński (Smoryń), Przewodniki i pary maksymalne

Nagrody zawdzięczamy Fundacji PZU.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje Polską Edycję EUCYS od 1994 roku (czyli od edycji 1995). Międzynarodowe jury nagrodziło już 37 projektów z naszego kraju (łącznie 41 autorów). Polacy zdobyli aż 24 nagrody główne i 26 dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

Finał Polskiej Edycji EUCYS po raz piąty odbywał się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Częścią festiwalu był także XII finał konkursu „Fizyczne Ścieżki” prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Fizyki PAN. Zdobywcami głównych nagród w konkursie „Fizyczne Ścieżki” zostali Marcin Wachowiak, Michał Majewski, Jakub Dranczewski, oraz zespół w składzie: Filip Olechowski, Katarzyna Prus, Jakub Żurek. W trakcje festiwalu odbywały się również warsztaty dla młodych naukowców i grupy nauczycieli popularyzujących naukę w ramach sieci Klubów Młodych Odkrywców, wykład interaktywny, pokazy i prezentacje.

 

 

 

 

Back to top