...
  • PL   EN

Polacy na EUCYS 2018 w Dublinie

Polacy na EUCYS 2018 w Dublinie 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

W piątek 14 września w Dublinie rozpoczyna się jubileuszowy 30. finał Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2018). Polskę reprezentuje czwórka młodych badaczy z trzema projektami. Wyniki tego prestiżowego konkursu poznamy we wtorek 18 września.
 

Polska ekipa

 
Konrad Adler z Warszawy zaprezentuje projekt Praktyczne aspekty wykorzystania biodegradacji keratyny


18-letni Konrad uczy się w 3. klasie XL LO w Warszawie. Jego projekt dotyczy metody rozkładu odpadów takich jak pióra ptasie lub wełna i sierść. Młody autor wykazał, że hydroliza bakteryjna stanowi skuteczną alternatywę dla chemicznych procesów rozkładu keratyny. „Jej zaletą jest brak toksyczności dla środowiska naturalnego. Keratynazy znajdują swoje zastosowanie w wytwarzaniu biopolimerów, depilacji skór oraz zwiększaniu wchłaniania leków przez określone tkanki. Wyróżniają się hydrolizą białek prionowych, która stwarza nowatorskie możliwości aplikacyjne w kosmetyce i medycynie” – wyjaśnia Konrad. Podkreśla również, że w ten sposób można tanio i ekologicznie uzyskać nawóz, albo materiały opałowe.

Czy projekt ma jakieś znaczenie dla zwykłych ludzi? „Oczywiście, bo problemy przemysłu drobiarskiego i garbarskiego dotykają obszarów na całym świecie” – podkreśla autor. „Mam też wrażenie, że karatynazy mogą mieć więcej zastosowań praktycznych, które nie zostały jeszcze zbadane – na przykład w medycynie” – dodaje.

Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień z Krakowa zaprezentują projekt Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt


19-letni Oliwia i Bartosz są absolwentami VI LO w Krakowie. Oliwia rozpocznie za kilka tygodni studia lekarskie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a Bartosz – w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku inżynieria materiałowa. „W naszym projekcie proponujemy zastosowanie płynu testowego, który umożliwia szybkie zdiagnozowanie Zakażenia Układu Moczowego u dzieci i niemowląt. Choroba ta przebiega w sposób mało charakterystyczny i trudny do wykrycia, ponieważ najmłodsi nie są w stanie opisać swoich dolegliwości” – wyjaśniają. Opracowali płyn, który wystarczy wylać na zużytą pieluchę. Jeśli na jej powierzchni zauważymy zmianę koloru, wynik testu jest pozytywny.

„Nasz produkt ma na celu częstsze testowanie moczu dziecka przy niejednoznacznych objawach. Pozwoli to wcześnie wykryć zakażenie, co wiąże się z uniknięciem groźnych powikłań” – podkreślają autorzy. 

Filip Wylęgała z Katowic zaprezentuje projekt Analiza architektury naczyń krwionośnych dna oka w oparciu o regułę Leonarda da Vinci w celu automatyzacji wczesnego wykrywania cywilizacyjnych chorób naczyniowych


19-letni Filip ukończył VIII LO w Katowicach i od października będzie studiował na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. „Inspiracja mojej pracy związana jest z wielkim badaczem odkrywcą i obserwatorem natury jakim był Leonardo z Vinci. Obserwując przyrodę odkrył on zależność dotyczącą proporcjonalnego rozgałęziania się gałęzi drzew. Gdy konar rozgałęzia się to suma promieni odnóg równa jest promieniowi gałęzi macierzystej” – wyjaśnia młody badacz.

Filip zauważył, że strukturą przypominającą gałęzie drzew w ludzkim organizmie są naczynia krwionośne. Opracował test, który pozwala w łatwy sposób wykryć zmiany chorobowe w siatkówce prowadzące do retinopatii cukrzycowej, albo zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Obie te choroby dotykają aż 300 milionów ludzi na całym świecie.

 

Projekty uczniowskie z całego świata

 
Czwórka nastolatków z Polski spotka się w Dublinie z grupą 135 innych młodych badaczek i badaczy z 38 krajów – nie tylko z Europy, ale także np. z Egiptu, Chin i USA. Na finałach zaprezentowanych zostanie 90 najlepszych projektów uczniowskich z całego świata.

„Mam nadzieję na udany pobyt w Dublinie. To będzie wspaniała okazja, żeby zapoznać się z innymi projektami i poznać kolegów z całej Europy” – mówi Filip. „Czekamy na rzetelną opinię ekspertów o naszym projekcie i możliwość porozmawiania ze specjalistami” – podkreślają Bartosz i Oliwia.

Polska Edycja EUCYS odbyła się w połowie kwietnia w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Na finałach zaprezentowano 21 projektów badawczych zrealizowanych przez uczniów z całej Polski. Autorzy prac naukowych są maksymalnie na 1 roku studiów, bo – zgodnie z regulaminem – badania były realizowane jeszcze przed rozpoczęciem studiów.

Zobacz katalog EUCYS 2018 (pdf)
 

Weź udział w EUCYS 2019!

 
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci z ramienia Komisji Europejskiej organizuje Polską Edycję EUCYS już po raz 25. Wiosenny Festiwal ODKRYCIA – podobnie jak międzynarodowe finały EUCYS – obejmuje sesję plakatową, w trakcie której uczniowie-naukowcy z całej Polski mają szansę porozmawiać o swoich badaniach z ekspertami i popularyzatorami nauki. Rozmawiają też z gośćmi Centrum Nauki Kopernik i innymi uczestnikami Festiwalu. Jest to więc również szansa na nauczenie się, jak o pasjach naukowych mówić zrozumiale i ciekawie – jak przekonać do siebie równocześnie specjalistów i laików.

…a poza tym, w konkursie są oczywiście nagrody!

Wygrać można indeksy na studia, nagrody pieniężne i staże w najlepszych europejskich instytutach badawczych. Młodzi badacze z Polski odnoszą w międzynarodowych finałach EUCYS znaczące sukcesy, co szybko wywindowało nasz kraj na podium w rankingu zdobytych nagród. W tyle zostawiliśmy gospodarcze i naukowe potęgi, lepsi od nas są tylko Niemcy!

 

Żeby wziąć udział w 31. edycji EUCYS, należy zgłosić uczniowski projekt badawczy do końca listopada do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.