Ostatni w tym sezonie warszawski koncert naszych stypendystów – niedziela 24 czerwca 2018, godz. 12.00, Sala Koncertowa.
Zapraszamy!
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”51″ sortorder=”330,332,331,333″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”240″ thumbnail_crop=”0″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Wystąpią znakomici instrumentaliści należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce:
Jan Kalinowski z Szembekowa, ur. w 2006 roku. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 5 lat w Szkole Muzycznej w Chełmży, filii w Lubiczu, w klasie mgr. Piotra Kaźmierczaka. Jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą, m. in.: VII Ogólnopolskiego Konkursu „Vivagitarra” w Zielonej-Górze (I miejsce solo i III – w duecie gitarowym w 2017, II miejsce w 2015), III Festiwalu Gitarowego na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu (I miejsce solo i II w duecie gitarowym w 2017), Regionalnych Przesłuchań CEA w Toruniu (wyróżnienie solo i w duecie w 2017), III Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. F. Sora we Frydku-Mistku w Czechach (wyróżnienie I st. w 2017), Międzynarodowego Festiwalu „Integracje Muzyczne” w Chełmży w 2016 i 2014, I Festiwalu Gitarowego w Osadzie Karbówko (I miejsce w 2015). Swoje umiejętności doskonali na kursach mistrzowskich u znanych gitarzystów. Często koncertuje publicznie. W tym roku występował m. in. w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Był najmłodszym wykonawcą w 25-letniej historii Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”. W repertuarze Jana znajdują się utwory klasyczne oraz muzyka współczesna. Występuje solowo i w zespołach. Po wakacjach będzie kontynuował naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Toruniu. Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.
Kacper Solarz z Jaworzna, ur. w 2003 r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie w klasie Marzenny Synowiec. Obecnie kontynuuje edukację w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Adama Wagnera. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.: XII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. S. Woytowicz w Jaśle (I miejsce w 2017), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Young Paganini” w Legnicy (III miejsce w 2017), I Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka ARCHETII w Jaworznie (I miejsce w 2017), XVII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Janko Muzykant” w Sochaczewie (I miejsce w 2017), Międzynarodowego Konkursu „Great Composers Competition” w kategorii „Best Wieniawski Performance” (II miejsce w 2017), IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków „Będę wirtuozem” w Krakowie (IV nagroda w 2017), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. prof. J. Kaliszewskiej w Poznaniu (III miejsce w 2017 i II – w 2016). Uczestnik Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie w latach 2014-2017 w klasie Agaty Szymczewskiej, trzykrotny reprezentant tej klasy na koncercie „Mistrz i uczeń” w Sali Balowej Zamku w Łańcucie, a także koncertmistrz młodszej orkiestry smyczkowej pod batutą Wojciecha Rodka (2015). Stypendysta Międzynarodowej Akademii Stringtime NiederRhein w Goch w Niemczech (2015, 2018) oraz programu mistrzowskiej edukacji artystycznej Lusławicka Orkiestra Talentów (2015-2016), realizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jako laureat konkursów wziął udział w koncercie z zespołem KROKEw Jaworznie (2015). Wystąpił jako solista z Archetti Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych zorganizowanego przez IPIUM SILESIA (2017). Stypendysta Prezydenta Miasta Jaworzna w latach 2014–2018 w dziedzinie sztuki oraz programu 22nd Morningside Music Bridge, który odbędzie się w lipcu br. w Warszawie. Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.
Michał Basista z Myślenic, ur. w 2004. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat, uczęszczając do Ogniska Muzycznego przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Myślenicach. W 2017 ukończył z wyróżnieniem PSM I st. w Myślenicach. Od roku szkolnego 2017/2018 jest uczniem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie w klasie fortepianu prof. Mileny Kędry. W 2014 roku brał udział w spektaklu dla dzieci „Profesor Wiolinek” w Operze Krakowskiej. Od 2012 bierze czynny udział w regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych i konkursach muzycznych z innych dyscyplin, między innymi z kształcenia słuchu. Uczestniczył również w kursach pianistycznych i lekcjach otwartych prowadzonych przez profesorów: Andrzeja Pikula, Andrzeja Tatarskiego, Milenę Kędrę, Edwarda Wolanina, Michała Szczepańskiego i Olgę Łazarską. Wielokrotnie, jako wykonawca, brał udział w dziecięcych audycjach, koncertach dla dzieci i młodzieży, koncertach szkolnych i koncertach laureatów pianistycznych konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.
Iga Drąg z Zielonej Góry, ur. w 1999 roku. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze nauką gry na fortepianie. Po ukończeniu szkoły I st. zmieniła instrument główny na saksofon. Od września 2016 roku kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Pawła Gusnara oraz dr Alicji Wołyńczyk. Iga jest laureatką m. in.: III Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych w Sosnowcu (I miejsce w 2016), X Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych we Wrocławiu (I miejsce w 2016), 15. Międzynarodowego Konkursu Interpretacyjnego „Pro Bohemia” w Ostrawie (I miejsce), XII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Przeworsku (II miejsce), XXIV Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych (II miejsce). Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.