...
  • PL   EN

Konrad Adler

Konrad Adler – Dublin 2018

Konrad Adler – Dublin 2018 2048 1365 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Konrad Adler z Warszawy na EUCYS 2018 w Dublinie zaprezentował projekt „Praktyczne aspekty wykorzystania biodegradacji keratyny”

18-letni Konrad uczy się w 3. klasie XL LO w Warszawie. Jego projekt dotyczy metody rozkładu odpadów takich jak pióra ptasie lub wełna i sierść. Młody autor wykazał, że hydroliza bakteryjna stanowi skuteczną alternatywę dla chemicznych procesów rozkładu keratyny. „Jej zaletą jest brak toksyczności dla środowiska naturalnego. Keratynazy znajdują swoje zastosowanie w wytwarzaniu biopolimerów, depilacji skór oraz zwiększaniu wchłaniania leków przez określone tkanki. Wyróżniają się hydrolizą białek prionowych, która stwarza nowatorskie możliwości aplikacyjne w kosmetyce i medycynie” – wyjaśnia Konrad. Podkreśla również, że w ten sposób można tanio i ekologicznie uzyskać nawóz, albo materiały opałowe.

Czy projekt ma jakieś znaczenie dla zwykłych ludzi? „Oczywiście, bo problemy przemysłu drobiarskiego i garbarskiego dotykają obszarów na całym świecie” – podkreśla autor. „Mam też wrażenie, że karatynazy mogą mieć więcej zastosowań praktycznych, które nie zostały jeszcze zbadane – na przykład w medycynie” – dodaje.

Konrad Adler

fot. KE/EUCYS 2018