...
  • PL   EN

Bartosz i Oliwia

Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień – Dublin 2018

Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień – Dublin 2018 2048 1365 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Bartosz Biesiadecki i Oliwia Krzemień z Krakowa na EUCYS 2018 w Dublinie zaprezentowali projekt „Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt”

19-letni Oliwia i Bartosz są absolwentami VI LO w Krakowie. Oliwia rozpocznie za kilka tygodni studia lekarskie na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a Bartosz – w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku inżynieria materiałowa. „W naszym projekcie proponujemy zastosowanie płynu testowego, który umożliwia szybkie zdiagnozowanie Zakażenia Układu Moczowego u dzieci i niemowląt. Choroba ta przebiega w sposób mało charakterystyczny i trudny do wykrycia, ponieważ najmłodsi nie są w stanie opisać swoich dolegliwości” – wyjaśniają. Opracowali płyn, który wystarczy wylać na zużytą pieluchę. Jeśli na jej powierzchni zauważymy zmianę koloru, wynik testu jest pozytywny.

„Nasz produkt ma na celu częstsze testowanie moczu dziecka przy niejednoznacznych objawach. Pozwoli to wcześnie wykryć zakażenie, co wiąże się z uniknięciem groźnych powikłań” – podkreślają autorzy. 

Bartosz i Oliwia

fot. KE / EUCYS 2018