• PL   EN

EUCYS 2023 Brussels

Polacy w międzynarodowych finałach EUCYS

Polacy w międzynarodowych finałach EUCYS 1200 450 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
W tym roku to Bruksela gości uczestników European Union Contest for Young Scientists – EUCYS. Wśród 136 młodych naukowców, w wieku 14-20 lat z 36 krajów jest piątka uczestników z Polski. Prawnik Maksymilian Gozur, matematyk Szymon Perlicki oraz zespół biochemików: Kinga Gozdur, Kazimierz Łotowski i Antoni Mroczkowski pojechali do Belgii pod opieką prof. Jana Madeya.

85 uczniowskich projektów naukowych ocenianych jest w pięciu sesjach jurorskich. Członkowie jury reprezentują różne specjalizacje naukowe. Skład gremium częściowo zmienia się niemal każdego roku. Każdy z jurorów pełni swoją rolę przez kilka lat. Zwykle w gronie oceniającym jest przynajmniej jeden laureat EUCYS. Decydując o podziale nagród, jurorzy biorą pod uwagę m.in.:

  • oryginalność i kreatywność w identyfikacji i podejściu do podjętego w badaniach problemu,
  • umiejętności, staranność i dokładność w projektowaniu i przeprowadzaniu procesu naukowego,
  • umiejętność realizacji badania od koncepcji do zakończenia,
  • rozumowanie i jasność w interpretacji wyników,
  • jakość pisemnej prezentacji i umiejętność omówienia projektu z członkami jury.

Więcej o procedurze oceniania projektów w EUCYS.

Szymon Perlicki – specjalista od szyfrów

Każdego roku Polska może nominować do finałów międzynarodowych autorów trzech projektów naukowych, wyłonionych podczas Polskiej Edycji EUCYS. Do Brukseli pojechał m.in. Szymon Perlicki, autor projektu „Nowa metoda konstrukcji blokowych algorytmów szyfrowania odpornych na kryptoanalizę liniową i różnicową”. Pomysł, który stał się początkiem konkursowej pracy przyszedł mu do głowy podczas mycia zębów, gdy miał zaledwie 11 lat. Wtedy Szymon nie spodziewał się, że wpłynie on na jego życie na wiele sposobów. Jak sam mówi: „miałem okazję poznać fascynujących ludzi, nawiązać przyjaźnie na całe życie, zapewnić sobie świetną pracę, a nawet uczestniczyć w prestiżowych wydarzeniach, takich jak EUCYS. Niesamowite jest to, że jedna chwila inspiracji podczas prozaicznej codziennej rutyny doprowadziła mnie na tak niesamowitą ścieżkę”.

Teraz Szymon Perlicki sześć lat starszy, a jego projekt, po niezliczonych godzinach wytrwałej pracy i rozwoju początkowej idei, znacznie bardziej zaawansowany. Przed nim kolejny etap naukowej podróży. Liczymy, że przystanek w Brukseli będzie godny zapamiętania, choć z pewnością nie chcemy żeby był ostatnim.


Maksymilian Gozdur – analiza prawna po raz pierwszy w EUCYS

Autor pracy „Instytucje sprawiedliwościowe przewidziane w procedurze karnej Polski i Francji, a standardy rzetelnego procesu zawarte w normach prawa międzynarodowego i procesy resocjalizacji skazanych” pochodzi z Łodzi, a wkrótce zacznie studia w Warszawie. Jego praca jest pierwszą z dziedziny prawa, jaką Polska prezentuje w EUCYS. Maksymilian bada kluczowe instytucje prawne i proponuje nowe rozwiązania prawno-porównawcze – znacznie bardziej obiektywne, racjonalne i praktyczne, a także uwzględniające czynniki społeczne i polityczne w badaniu prawa.

Odwagą w prowadzeniu logiki prawnej był zaskoczony nawet opiekun naukowy Maksymiliana Gozdura. Proponowane rozwiązania, choć wydają się nierealne, wręcz science-fiction, mają jednocześnie tak wiele zalet i są naprawdę rozsądne. Odpowiadają na niektóre fundamentalne pytania prawne, na które wiele rządów poszukuje odpowiedzi.


Kinga Guzek, Kazimierz Łotowski i Antoni Mroczkowski – wielkie znaczenie nanonawozów roślinnych

Uczniowie warszawskiego liceum zajęli się nanonawozami precyzyjnymi, mogącymi zwiększyć produkcję warzyw liściowych w warunkach nienaturalnych, a tym samym zapewnić źródło błonnika i substancji bioaktywnych dla rosnącej populacji ludzkiej. W swoje badania są zaangażowani tak bardzo, że nie zdając sobie sprawy z upływu czasu, zostali zamknięci na klucz w szkolnym laboratorium. Żeby ich „uwolnić” nauczyciel przejechał całą Warszawę .

W recenzji projektu Kingi, Kazimierza i Antoniego czytamy m.in. „ogrom wykonanej pracy, zarówno przy planowaniu eksperymentów, przygotowaniu pomieszczenia do uprawy roślin, nanomateriałów i liczbie wykonanych pomiarów zasługuje na wielkie uznanie. Należy docenić pomysłowość Młodych Naukowców, wybór bardzo aktualnego i ważnego tematu badawczego, umieszczenie go na tle aktualnego stanu wiedzy w oparciu o adekwatnie dobraną literaturę naukową oraz doskonałe uzasadnienie zastosowanych do eksperymentów substancji modyfikujących kiełkowanie i wzrost roślin oraz kiełkowanie nasion”.


Abstrakty finałowych prac można przeczytać w katalogu Polskiej Edycji EUCYS 2023.

Laureatów EUCYS 2023 Bruksela poznamy w sobotę 16 września.

Ceremonia wręczenia nagród rozpocznie się o godz. 14 i można ją śledzić na żywo na stronie organizatora.

EUCYS 2023 Bruksela w liczbach:
  • 136 uczestników w wieku 14-20 lat z 36 krajów Unii Europejskiej i krajów afiliowanych w EUCYS,
  • 85 projektów z różnych dziedzin wiedzy i techniki – biologii, chemii, informatyki, inżynierii, Środowiska, matematyki, medycyny, fizyki, nauk społecznych,
  • 22 członków jury, reprezentujących europejskie uczelnie i ośrodki badawcze,
  • kilkanaście nagród, w tym nagrody główne wartości 7, 5 i 3,5 tysiąca euro. Oraz nagrody specjalne i honorowe, w tym staże i wizyty studyjne w czołowych europejskich instytucjach naukowych,
  • około 1000 widzów odwiedzających przestrzeń konkursową.
Po 10 latach EUCYS wraca do Polski

W przyszłym roku gospodarzem międzynarodowych finałów EUCYS będą Katowice. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest partnerem organizacyjnym tego wydarzenia. Młodzi naukowcy z całego świata wracają do Polski – w 2014 roku gospodarzem międzynarodowych finałów EUCYS była Warszawa.

Kto chciałby, aby zaprezentować swoje badania przed międzynarodową publicznością, a wcześniej poddać je wnikliwej merytorycznej ocenie, zapraszamy do Polskiej Edycji EUCYS. Zgłoszenie do konkursu Odkrycia przyjmujemy do 15 grudnia. Kalendarza i informacji o wymogach konkursowych szukajcie na naszej stronie w zakładce ODKRYCIA.

Patronat honorowy:

Organizację EUCYS w Polsce
wspiera:

HUAWEI wspiera Polską Edycję EUCYS

Back to top