...
  • PL   EN

Rogoziniec 2019

Rogoziniec 2019 906 641 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

X Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne KFnrD Rzeczpospolita mniej znana w tym roku odbędą się w Rogozińcu (woj. lubuskie, gmina Zbąszynek) w dniach 27 lipca – 10 sierpnia. Weźmie w nich udział ponad 40 naszych stypendystek i stypendystów, oraz niemal drugie tyle prowadzących zajęcia.

W ramach tego wakacyjnego cyklu odwiedzamy miejsca ciekawe i ważne dla zrozumienia naszej narodowej tożsamości, a trochę zapomniane. Byliśmy już w Opatowie (2010), Zwierzyńcu (2011), Kruszwicy (2012), Brodnicy (2013), Złotym Potoku (2014), Miliczu (2015), Iwoniczu-Zdroju (2016), Zabrzu (2017) oraz Piątku (2018).

W tym roku udajemy się do miejscowości Rogoziniec, która jest wzmiankowana w źródłach po raz pierwszy w 1425 r., kiedy to Władysław Jagiełło zastawił ją Abrahamowi Zbąskiemu. We wsi znajdował się kościół pod wezwaniem Św. Józefa, wystawiony staraniem jednego z opatów paradyskich, istniał tu już zapewne w XVI wieku. Obecnie pośrodku wsi wznosi się zbudowany w 1832 roku kościół ewangelicki, teraz katolicki. Po 1871 r., w ramach reparacji po wojnie francusko-pruskiej, na południe od Rogozińca Francuzi wybudowali koszary (obecnie Zespół Szkół Leśnych). Według spisu z dnia 17 maja 1939 r. wieś liczyła 789 mieszkańców (742 ewangelików i 47 katolików). W czasie okupacji był tu obóz jeniecki.

W Spotkaniach uczestniczyć będą stypendyści o różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach: plastycy, muzycy, astronomowie, humaniści i przyrodnicy. W programie dnia obok zajęć warsztatowych (plastycznych i poznawczych) odbędą się także zajęcia rekreacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczorne rozmowy z cyklu „Rozmawiamy serio”, a także obserwacje astronomiczne, wycieczki historyczne i przyrodnicze czy odczyty prezentujące zainteresowania uczestników Spotkań. Wakacyjne Spotkania to równocześnie plener malarski dla naszych plastyków. Stypendyści zainteresowani innymi dziedzinami przygotują własne wystąpienia na wybrany temat.

Planujemy wycieczki po okolicznych miejscowościach, których zabytki uznaliśmy za warte odwiedzenia: zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu z XIII w., Międzyrzecki Rejon Umocniony, stworzony w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy, miasta, których historia sięga nawet X w., jak Międzyrzecz, Świebodzin, Trzciel, Wolsztyn, Zbąszyń i Rakoniewice oraz te założone w XX w., jak Zbąszynek.

Zorganizujemy tradycyjnie koncert naszych stypendystów, a także wystawę prezentującą prace plastyczne powstałe na plenerze (i drugą – w październiku – w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego).

Każdego roku chcemy, żeby zajęcia były w miarę możliwości związane miejscem, w którym będziemy przebywać. Będą one wymagać pracy zespołowej oraz samodzielnego zdobycia źródle i materiałów. Wierzymy, że staną się również źródłem dobrej zabawy i satysfakcji. Efekty tej pracy zaprezentujemy na koniec Spotkań. Bardzo liczymy na zaangażowanie wszystkich zaproszonych uczennic i uczniów w odkrywanie i zgłębianie tej lokalnej tematyki.

Zobacz program Spotkań (pdf)

Tak było w zeszłym roku na plenerze w Kruszwicy / fot. W. Romański
Plener w Zwierzyńcu