Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 15 września 2024 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski.
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi, projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum.
Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Arno Babadjanyan Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Gabriel Fauré, Cecil Forsyth, Ignacy Paderewski, David Popper, Pablo Sarasate.
Prowadzenie koncertu: Michał Szymański
Wystąpią:
Amanda Adamczyk – altówka, Ewa Ossowska – fortepian; Aleksandra Dzieża– fortepian; Wiktor Krzemionka – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian; Michalina Reksa– skrzypce, Jolanta Adamska – fortepian; Trio: Michał Skibiński– skrzypce, Ignacy Jurek – wiolonczela, Joanna Galik – fortepian.
Amanda Adamczyk –19-letnia altowiolistka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mariana Sawy w Warszawie. W tym rok rozpoczyna studia w klasie Katarzyny Budnik na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w klasie Lecha Uszyńskiego w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Uczestniczka wielu konkursów i wydarzeń muzycznych. Poza występami solowymi chętnie gra także w zespołach kameralnych i orkiestrach. W tegorocznej edycji Orchestra4Young pod batutą Adama Sztaby w Filharmonii Pomorskiej była liderką sekcji altówek. Była również najmłodszą uczestniczką warsztatów orkiestrowych International Lutosławski Youth Orchestra. Jako stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci wystąpiła w kwintecie fortepianowym Juliusza Zarębskiego podczas koncertu w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Stypendystką Programu ZDOLNI jest od 2023 r.
Aleksandra Dzieża – 13-letnia pianistka, uczennica PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach, w klasie Soni Grychtoł Mastalerz. Aleksandra jest trzykrotną laureatką nagrody Prezydenta Miasta Katowice, stypendystką Dyrektora CEA i Fundacji na Rzecz Dzieci. Koncertowała z orkiestrami takimi jak: Kameralna Orkiestrą Narodową z Warszawy, Lwowska Orkiestra Kameralna i Paderewski Symphony Orchestra. Jest laureatka konkursów, zdobyła m. in. 2 miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Moniki Sikorskiej – Wojtacha w Wieliczce, 3 miejsce w IV Warmińskim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży w Lidzbarku Warmińskim, 1 miesjce i nagrodę specjalną w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Sosnowcu, 2 miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie. Uczestniczyła w dwóch trasach koncertowych Fundacji Pianistyki Polskiej. Uczestniczka kursów, podcas których pracowała pod kierunkiem takich profesorów jak: A. Jasiński, J. Ławrynowicz-Just, W. Świtała, Z. Raubo, K. Radziwonowicz, B. Bilińska, A. Tatarski, czy A. Gadijev. Stypendystką Programu ZDOLNI jest od 2023 r.
Wiktor Krzemionka – 15-letni wiolonczelista, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Piotra Hausenplasta. Edukacje muzyczną rozpoczynał w klasie pani Danuty Stradowskiej w OSM i St. Moniuszki w Warszawie. Jest laureatem konkurów: I miejsca w VIII Ogólnopolskim Konkursie Miniatura wiolonczelowa im. Leona Szymłowskiego, II miejsca w konkursie Celolove w Krakowie oraz II miejsca w XXVI Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Warszawie, Krynicy Zdroju, w Nowym Sączu, w trakcie których szlifował swoje umiejętności instrumentalne. Stypendystą Program ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2023 r.
Michalina Reksa– 15 letnia skrzypaczka, uczennica OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Janusza Wawrowskiego. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a do ostatnich jej osiągnięć nalezą. I miejsce – II Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy – Kraków (2024), II miejsce – X Międzynarodowy Konkurs im. Janiny Garści – Stalowa Wola (2024), I miejsce – X Międzynarodowe Spotkania Młodych Skrzypków im. Prof. M. Ławrynowicza – Płock (2024). Uczestniczka kursów i warsztatów muzycznych, gdzie uczyła się pod kierunkiem takich profesorów jak: M Baranowski, A. Szymczewska, J. Romanowski, A. Gutowska, D. Obijalska, K. Dragan, K. Gidaszewska, E. Kowar – Mikołajczyk, M. Derewecki, A. Marucha. Niejednokrotnie wystąpiła na Sali Balowej w Łańcucie oraz na Zamku Królewskim w Warszawie, we wrześniu 2023 roku wystąpiła na 12 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie w Koninie, była uczestniczką i jednym z koncertmistrzów Lusławickiej Orkiestry Talentów w Europejskim Centrum Muzycznym Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Michalina jest Stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz od 2023 r. Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianistki kameralistki związane z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Jolanta Adamska, Ewa Ossowska, Maria Sterczyńska.
Trio w składzie Michał Skibiński– skrzypce, Ignacy Jurek – wiolonczela, Joanna Galik– fortepian, powstało w ramach projektu Kameralna Filharmonia Funduszu, a jego uczestnikami są stypendyści Funduszu, uczniowie z różnych szkół muzycznych w Polsce. Michał Skibiński – 19-letni skrzypek jest tegorocznym absolwentem OSM I i II st. im Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec Elżbiety Puchalskiej, Ignacy Jurek – uczy się w klasie wiolonczeli Mateusza Szmyta w OSM II st. im. Z. Brzewskiego, w Warszawie, a Joanna Galik jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu dr hab. Michała Szczepańskiego. Członkowie zespołu są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizując swoją drogę muzyczną – poza solowymi prezentacjami – z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.