...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim w Warszawie 12 maja 2024, godz. 12.00

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim w Warszawie 12 maja 2024, godz. 12.00 2500 1661 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 12 maja 2024 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski.

Zapraszamy  na  kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi , projekt  realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtube.com/live/9A34FfHARBQ?feature=share

Koncert wypełnią utwory:
Fryderyka Chopina, Jacquesa Iberta, Fritza Kreislera, Zoltána Kodálya, Sergiusza Prokofiewa, Antoniego Szałowskiego, Roberta Schumanna,  Leó Weinera, Henryka Wieniawskiego.
Prowadzenie koncertu: Antoni Figurski

Wystąpią:
Klara Grochowska – wiolonczela,
Marzena Frankiewicz – fortepian; Krzysztof Maślanka – klarnet, Marianna Waszkiewicz – fortepian; Rio Ueyama – fortepian; Aleksander Żyła – skrzypce, Maria Trofymchuk – fortepian; Trio: Michalina Reksa – skrzypce, Pola Hayder – flet, Julia Willner-Paster – fortepian.

Klara Grochowska
Krzysztof Maślanka
Rio Ueyama
Aleksander Żyła
Michalina Reksa
Julia Willner-Paster
Pola Hayder

Klara Grochowska – 17-letnia wiolonczelistka z Torunia, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, gdzie uczy się w klasie Doroty Bojarczuk. Klara jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in: Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera, 3. miejsca w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej, 3. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. Kazimierza Wiłkomirskiego, 3. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Małopolska, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej oraz 1. miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Kameralnie z fortepianem. Swój warsztat instrumentalny rozwija podczas kursów muzycznych, w klasach profesorów: Marcina Zdunika, Magdy Bojanowicz-Koziak, Tomasza Strahla, Tomasza Darocha, Rafała Kwiatkowskiego, Edwarda Kinga, Benedicta Klocknera. Stypendystką Programu ZDOLNI KFnrD jest  od 2021 r.

Krzysztof Maślanka – 14- letni klarnecista, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie Doroty Żołnacz. Krzysztof jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, między innymi otrzymał Nagrodę I st. w I Ogólnopolskim Konkursie Duetów Dziecięcych Duettino (Warszawa 2022), II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym im. R. Twardowskiego w Puławach (2021), I miejsce na I Śląskim Festiwalu Klarnetowym w Katowicach (grudzień 2022), I miejsce w młodszej grupie wiekowej oraz III miejsce w kategorii partie orkiestrowe w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise w Skierniewicach (marzec 2023), I miejsce w XIV Ogólnopolskim Konkursie „Instrumenty dęte-Chełmno 2023, I miejsce w XI Zachodniopomorskim Festiwalu klarnetowym w kategorii zespoły kameralne- Szczecin 2024, III miejsce w II Ogólnopolskim konkursie instrumentów dętych Żyrardów 2024. Brał udział w międzynarodowych warsztatach muzycznych, m.in. w Torturach Muzycznych (Wadowice 2021), Międzynarodowych Warsztatach Klarnetowych w Koszęcinie (2022). W 2022 roku był stypendystą Banku Talentów, a od 2023 roku jest stypendysta Programu ZDOLNI KFnrD.

Rio Ueyama – 16-letni pianista z Warszawy, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski. Naukę gry na fortepianie rozpoczął już jako 4-latek w klasie fortepianu Marzeny Jasińskiej-Siudzińskiej (metoda Suzuki). Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, a do jego ostatnich osiągnięć nalezą m.in: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koninie w 2022 roku, I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu współczesnego w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede w Holandii w 2022 roku, I miejsce w XVI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku w 2022 roku, I miejsce (duet fortepianowy) w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera w Krakowie w 2023 roku, I miejsce oraz nagroda specjalna Prezydenta miasta Konina Piotra Korytkowskiego w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koninie w 2024 roku, I miejsce oraz dwie nagrody specjalne (w postaci dwóch sesji nagraniowych i w udziału w koncercie muzyki kameralnej w NOSPR w Katowicach) w VII Warszawskie Forum Muzyki Kameralnej w 2024 roku, I miejsce oraz nagroda Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – Recital Fortepianowy – Młode Talenty w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie w 2024 roku. Występował jako solista m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy wykonał Koncert fortepianowy D-dur J. Haydna), w Filharmonii Narodowej w Warszawie,  w 54. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.. W 2022 roku był zaproszony na VII Rubinstein Piano Festival, podczas którego zagrał recital  w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi. Zagrał Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarda Griega z orkiestrą Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego w Sali Koncertowej swojej szkoły. W 2023 roku zagrał recital w ramach Festiwalu CHOPIN en VACANCES 2023 w Żychlinie, a jesienią tego samego roku brał udział w International Piano Festival 2023 w Holandii. Stypendysta Programu ZDOLNI Funduszu jest od 2022 r.

Aleksander Żyła – 15-letni skrzypek, uczeń III klasy Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej, w klasie Agnieszki Cypryk. Aleksander zadebiutował jako solista z Filharmonią Lubelską w roku 2019 podczas Lubelskiej Wiosny Młodych. W tym samym roku wystąpił z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej w Narodowym Koncercie Listopadowym z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej. Aleksander jest laureatem wielu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wiolinistycznych. W październiku 2023 r. (jako główna nagroda specjalna) odbył się występ Aleksandra z Orkiestrą Kameralną Archetti w Katowicach, w Sali Polskiego Radia. Jest stypendystą Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

Trio w składzie Michalina Reksa – skrzypce, Pola Hayder – flet, Julia Willner-Paster – fortepian, powstało w ramach projektu Kameralna Filharmonia Funduszu, a jego uczestniczkami są stypendystki funduszu, uczennice z różnych szkół muzycznych w Polsce.
Michalina Reksa – 14-letnia skrzypaczka jest uczennicą Janusza Wawrowskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego, w Warszawie, Pola Hayder  uczy się w klasie fletu Seweryna Zapłatyńskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie, a Julia Willner-Paster – 15-letnia pianistka jest uczennicą III klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Huberta Salwarowskiego. Członkinie zespołu są laureatkami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną poza solowymi prezentacjami z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianistki kameralistki związane z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Marzena Frankiewicz, Marianna Waszkiewicz, Maria Trofymchuk.

Partnerzy:

Zamek Królewski w Warszawie