...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 28 stycznia 2024, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 28 stycznia 2024, godzina 12.00 2500 1661 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 28 stycznia 2024 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski.

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi, projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu. W świat swoich muzycznych interpretacji zaproszą stypendyści i absolwenci Programu.
Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://www.youtube.com/live/uvOdZ3oMT2U?si=y-EnMv6V7C-05zW

W programie:
Beethoven  Chopin   Hoffmeister  Ibert Karłowicz  Paganini  Szymanowski  Walton

Wystąpią:
Zofia Groblewska–altówka, Ewa Ossowska– fortepian; Michał Kaszowski – skrzypce, Antoni Lichomanow– fortepian; Kajetan Pałęcki – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian; Kwintet w składzie Zosia Mroziuk – flet, Aleksander Malej – obój, Dorota Pałka – klarnet, Błażej Beszczyński – fagot, Aleksandra Stylok – waltornia.
Prowadzenie koncertu Michał Szymański.

Zofia Groblewska
Michał Kaszowski
Kajetan Pałęcki

Zofia Groblewska – 18-letnia skrzypaczka i altowiolistka z Warszawy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w ZPSM Nr 1 w Warszawie, w klasie Małgorzaty Machalskiej i Anny Betley-Gębskiej. Obecnie kontynuuje edukację w OSM im. Zenona Brzewskiego w klasie altówki Michała Styczyńskiego oraz w klasie skrzypiec Agaty Szymczewskiej. Zofia doskonaliła swoje umiejętności instrumentalne pod kierunkiem takich artystów jak: Corina Belcea, Maria Machowska, Ondre Lébr, Janusz Wawrowski, Katarzyna Budnik, Ewa Guzowska. Jako kameralistka doświadczenie zdobywała na lekcjach prowadzonych przez: Krystynę Makowską Ławrynowicz, Annę Misior, Krystynę Borucińską, Aleksandrę Świgut i Romana Hoffmanna. Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych, altówkowych i kameralnych. Była członkiem trzeciej edycji Lusławickiej Orkiestry Talentó w oraz Penderecki Youth Orchestra. Latem 2022 roku uczestniczyła w międzynarodowym projekcie Concertgebouworkest Young w Holandii współpracując z dyrygentami Gustavo Gimeno,nGeorge’m Jackson’em oraz skrzypaczką Izabelą Faust. W styczniu 2023 r. zadebiutowała jako solistka z orkiestrą Sinfonia Juventus pod dyrekcją Miłosza Kuli. Jest wielką miłośniczką muzyki kameralnej i symfonicznej. W roku szkolnym 2022/23 poszerzała swoje zainteresowania muzyczne, ucząc się dyrygentury w klasie prof. dr Katarzyny Sokołowskiej. Od 2021roku Zofia jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Michał Kaszowski – 16-letni skrzypek, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Gębskiego i Anny Betley – Gębskiej. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat 9, wstępując do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie do klasy Ewy Gajdy-Migacz. Jego duży potencjał skrzypcowy pozwolił na szybkie postępy uhonorowane nagrodami w konkursach m.in.  II miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Janko Muzykant” w Sochaczewie, III miejsce w I Ogólnopolskim Jasnogórskim Konkursie Skrzypcowym w Częstochowie, IV miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków Będę Wirtuozem w Krakowie, wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Spotkaniu Skrzypcowym im. prof. Mirosława Ławrynowicza,  II miejsce w I International Online Instrumental Performance Competition. Swoje umiejętności skrzypcowe doskonalił podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz Kursów Mistrzowskich Zimowej Akademii w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Pozostaje pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci od 2021 roku.

Kajetan Pałęcki – 18-letni wiolonczelista z Warszawy, uczeń OSM II st. im. Z. Brzewskiego w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja i Piotra Hausenplasa. Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i krajowych m. in.: 1. miejsca w International Gustav Mahler Prize Cello Competition 2020, 2. miejsca The 12th Jan Vychtil Cello Competition Prague, Grand Prix w XIX Konkursie wiolonczelowo-kontrabasowym w Malborku, 2. miejsca w IX Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy w Sochaczewie 2021, 3. miejsca w XIII Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. Był koncertmistrzem wiolonczel 3. edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów;. Uczestniczył w kursach,gdzie pracował pod kierunkiem m.in.: Gottharda Poppa, Kazimierza Michalika, Andrzeja Orkisza, Torleifa Thedéena, Marcina Zdunika, Konstantina Heidricha, Bartosza Koziaka. Występował w Uniwersytecie Sztuki w Grazu, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Klaipėda Concert Hall, Pałacu w Łańcucie, Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim w Warszawie. We wrześniu 2019 roku Kajetan wystąpił na uroczystym koncercie z ramienia Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zorganizowanym przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę z okazji wizyty Drugiej Pary Prezydenckiej USA- Karen Pence oraz Mike Pence w Pałacu Prezydenckim. Od października 2015 roku Kajetan jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Kwintet w składzie: Zosia Mroziuk – flet, Aleksander Malej – obój, Dorota Pałka – klarnet, Błażej Beszczyński – fagot, Aleksandra Stylok – waltornia powstał w ramach projektu Kameralna Filharmonia Funduszu, a jego uczestnikami są stypendyści funduszu, uczniowie z różnych szkół muzycznych w Polsce. Zosia Mroziuk – 16-letnia flecistka jest uczennicą Anity Kander-Marchewki w ZPOSM I i II st. im G. Bacewicz w Warszawie, Aleksander Malej  uczy się w klasie oboju Piotra Pyca w Katowicach, Dorota Pałka – 19-letnia klarnecistka – jest uczennicą PSM I i II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie,, w klasie Piotra Lato, a Błażej Beszczyński – 14-letni fagocista, to uczeń Zdzisława Dworzyńskiego w PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Gościnnie naszym stypendystom towarzyszy na waltorni Aleksandra Stylok studentka II roku UMFC w Warszawie, w klasie Tomasza Bińkowskiego. Wszyscy członkowie zespołu są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianiści kameraliści związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Ewa Ossowska, Maria Sterczyńska, Antoni Lichomanow.

Partnerzy:

Zamek Królewski w Warszawie