• PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 4 czerwca 2023 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski.

Zapraszamy  na koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim w Warszawie. Koncert  wypełni muzyka różnych epok – od barokowych utworów Telemanna, Albinoniego, przez romantyczne Chopina, Mendelssohna, modernistyczny koncert-Charlier’a po  kompozycje Prokofiewa. Na zakończenie koncertu usłyszymy I część kwintetu Zarębskiego przygotowaną w ramach Kameralnej Filharmonii Funduszu.

Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum.

W programie:
Albinoni Charlier Chopin Mendelssohn Prokofiew Telemann Zarębski

Wystąpią:
Małgorzata Błazik – skrzypce, Katarzyna Glensk– fortepian; Filip Pacześny – fortepian; Karol Tomaszewski – trąbka, Adam Greń – fortepian; Rio Ueyama – fortepian; kwintet w składzie: Maria Pańczyk – I skrzypce Karolina Kuskowska – II skrzypce, , Emanuel Ogrodniczek – altówka, Zuzanna Moszumańska – wiolonczela, Kacper Kukliński – fortepian.

Małgorzata Błazik
Filip Pacześny
Karol Tomaszewski
Rio Ueyama

Maria Pańczyk
Karolina Kuskowska
Emanuel Ogrodniczek
Zuzanna Moszumańska
Kacper Kukliński

Małgorzata Błazik – 14-letnia skrzypaczka, uczennica  II klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego  w Warszawie, w klasie skrzypiec Pani Agnieszki Cypryk. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat pod opieką Alicji Wojakowskiej, a następnie Magdaleny Szczepanowskiej i Agnieszki Cypryk. Występuje w Polsce i za granicą jako solistka jak również w zespołach kameralnych. Występowała na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, w Filharmonii Warmińsko -Mazurskiej w Olsztynie, w Rzymie, a z zespołem kameralnym w Wenecji i Padwie. Bierze udział w kursach mistrzowskich w Polsce i zagranicą. Jest laureatką ponad 50 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Od 2022 roku należy do grona stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Filip Pacześny – 17-letni pianista, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w ZPSM nr 1 w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w PSM I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie pod kierunkiem Danuty Gościńskiej. Jest laureatem konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Jana Sebastiana Bacha na XVI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku. Jest również zdobywcą I nagrody ex equo na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego PER ASPERA AD ASTRA w Kielcach. Poza instrumentalistyką solową bardzo chętnie angażuje się w działalność kameralną. Razem z Triem został nagrodzony I Nagrodą w IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy oraz VI Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej. W ramach I nagrody w VI Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej dokonał nagrania Tria fortepianowego op. 67 nr.2 Dymitra Szostakowicza w Sali Koncertowej Nowa Miodowa. Współpracował z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, z którą wykonał III Koncert Fortepianowy op. 37 Ludwiga van Beethovena i z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Koncertował na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdrój, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni czy w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Od 2018 jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Karol Tomaszewski – 18-letni trębacz, tegoroczny absolwent POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Rafała Dudka. Karol pochodzi z muzycznej rodziny, poza muzyką solową uczestniczy w projektach kameralnych, podejmując wyzwania na pograniczu muzycznego eksperymentu. Gra w zespole o interesującym, rzadko spotykanym składzie: fortepian, skrzypce i trąbka oraz brał udział w projekcie Kameralnej Filharmonii Funduszu, gdzie również wykonał współczesny utwór na nietypowy skład trąbkę i klawesyn. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do ostatnich osiągnięć Karola należą: III miejsce w 3. Świętokrzyskim Festiwalu klas Instrumentów Dętych (2022), III miejsce w 13th International Interpretative Competition for Wind Instruments, Brno (2022), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju. Karol uczestniczył też w European Youth Orchestra Academy. Jest stypendystą Julian Cochran Foundation, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz trzykrotnym stypendystą prezydenta miasta Katowice. Poza muzyką jego pasją są podróże, a wśród rozlicznych zainteresowań Karola ważne miejsce zajmuje malarstwo i technologia.

Rio Ueyama – 15-letni pianista, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Iriny Rumiancewej-Dąbrowski. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako 4-latek w klasie fortepianu Marzeny Jasińskiej-Siudzińskiej (metoda Suzuki). Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, a do jego ostatnich osiągnięć nalezą:  I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Premio ENRICO GALLETTA 2021 w Livorno we Włoszech (2021 ), III Miejsce w VI Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (2022), I Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koninie (2022), I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu współczesnego w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede w Holandii (2022), I Miejsce w XVI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2022). Występował w prestiżowych miejscach m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy wykonał Koncert fortepianowy D-dur J. Haydna), w Filharmonii Narodowej w Warszawie (jako solista i kameralista), a także w 54. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju jako solista. W 2022 roku był zaproszony na VII Rubinstein Piano Festival in Łódź i zagrał recital w Sali Kameralnej w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz zagrał Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarda Griega z Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego w Sali Koncertowej Nowa Miodowa w Warszawie. Jest stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Krajowego Fundusz na rzecz Dzieci. Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u takich profesorów jak  Dang Thai Son, Dina Yoffe i Nikorai Demidenko.

Trio w składzie: Maria Pańczyk –  I skrzypce, Karolina Kuskowska – II skrzypce,  Emanuel Ogrodniczek – altówka, Zuzanna Moszumańska – wiolonczela, Kacper Kukliński – fortepian powstało w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Uczestnicy kwintetu są stypendystkami i stypendystami Funduszu, uczennicami uczniami różnych szkół muzycznych. Karolina Kuskowska – 16- letnia skrzypaczka jest z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, gdzie uczy się pod kierunkiem Małgorzaty Skorupy, Maria Pańczyk – 18-letnia skrzypaczka jest uczennicą Szkoły Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni również  w klasie Małgorzaty Skorupy, Zuzanna Moszumańska – z wyróżnieniem ukończyła OSM I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie wiolonczeli Marcina Misiaka, Emanuel Ogrodniczek – to tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie w klasie altówki pana Tomasza Ptaka, a Kacper Kukliński ukończył w tym roku Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie prof. Waldemara Wojtala. Instrumentaliści są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści, kameraliści związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Katarzyna Glensk i Adam Greń. Prowadzenie koncertu Michał Szymański.

Młodzi Wirtuozi – to cykl koncertów realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Zamek Królewski w Warszawie
Back to top